سئو و بهینه سازی

آشنایی با مخرب تروجان

آشنایی با مخرب تروچان

تروجان چیست؟

تروجان یا Trojan یکی از انواع بدافزارها یا Malware ها در دنیا است که برای انجام عملیات تخریبی بر روی سیستم کاربر استفاده می شود یا باعث ایجاد دسترسی غیرمجاز مهاجم به سیستم کاربر می شوند، در واقع تروجان‌ها به نوعی حریم خصوصی و امنیت کاربران را تهدید می کنند. داستان تروجان یا اسب تروا برگرفتی ای از یک داستان قدیمی است که مهاجمین برای اینکه بتوانند دروازه های شهر را فتح کنند یک اسب را در بیرون شهر قرار دادند .

مردم داخل شهر فکر کردند که دشمن از ترس این اسب را به یادگاری گذاشته است و بعد از اینکه این غنیمت را به داخل شهر آوردند ، بصورت مخفی دشمن دروازه های شهر را باز کرد و شهر را فتح کردند ، ماهیت تروجان این است که به ظاهر شما از یک ابزار مفید استفاده می کنید اما در باطن یک کد مخرب وجود دارد. این نوع بد افزار ها بر خلاف ویروس های کامپیوتری تکثیر نمی شوند.

راه‌های ورود تروجان به کامپیوتر:

» باز کردن ضمیمه ایمیل آلوده
» دانلود کردن اپلیکیشن‌ها و نر‌م‌افزارهای رایگان از وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های غیر مطمئن
» بازدید از وب‌سایت آلوده

حمله این بدافزار باعث چه آسیب‌ها و تهدیدهایی می‌شود:

» جاسوسی
» قفل کردن اطلاعات
» سرقت اطلاعات
» قرار دادن درپشتی روی کامپیوتر هدف

انواع تروجان:

» تروجان بدافزار مخرب

این نوع از بدافزار ها که نمی توان آنها را به وسیله آنتی ویروس ها ردیابی کرد، فایل های مورد نر خود را خراب می کنند.

» تروجان بدافزار پروکسی

این نوع از تروجان هکرها را بر سیستم شما مسلط کرده و سح دسترسی بالایی به هکر می دهد، در این شرایط هکرها در شرایطی که شما اطلاعی ندارید، دست به کارهای مختلفی در سیستم شما می زنند.

» تروجان بدافزار RTA

این نوع از تروجان با ورود به فایل های کوچک، به تمامی اطلاعات سیستم هدف دسترسی پیدا می کنند. به این نوع از تروجان ها، تروجان دستی نیز گفته می شود.

» بدافزار FTP

این تروجان پورت شماره 21 کامپیوتر شما را باز کرده و با این کار یک مسیر را برای جا به جایی اطلاعات به یک مقصد خاص ایجاد می کند.

» بدافزار های تخریب آنتی ویروس ها

این نوع از بدافزار ها با اط بین بردن دیواره ی دفاعی سیستم کامپیوتری شما، شرایط مناسبی را برای امکان رشد ویروس ها و بدافزار ها فراهم می کند.

» بدافزار IM

این تروجان طوری طراحی شده است که به سیستم پیام رسانی شما دسترسی پیدا می کند. این بدافزار ضمن دسترسی به برنامه های پیام رسان شما و همین طور دریافت اطلاعات، تمامی اطلاعات شما در این پیام رسان را از گذشته تا کنون دریافت کرده و با پیدا کردن نام کاربری و رمز عبورتان به وسیله ی سیستم های دیگر به حساب کاربری شما دسترسی می یابد.

» تروجان بدافزار بانکی

همانطور که از نام این نوع از بدافزار کاملا مشخص است، هدف این ویروس ها دستیابی و تسلط بر برنامه های بانکی شما می باشد. این بدافزار با هدف سرقت از حساب های بانکی افراد طراحی شده است.

» بدافزار ارسال پیامک

این بدافزار با تسلط بر سیستم پیام رسان شما اقدام به ارسال پیامک برای افراد ناشناس می کند. پیامک هایی که هزینه ی ارسال آنها بر عهده شما بوده و شما از مقصد پیامک و یا محتوای آن بی اطلاع هستید.

» بدافزار های جعلی

کاربران بی اطلاع این نوع از تروجان را با عنوان آنتی ویروس ها و … روی سیستم خود نصب می کنند غافل از اینکه این برنامه ها خود بدافزار هستند و به سیستم شما آسیب وارد می کند. بنابراین در هنگام دریافت یک برنامه از یک سایت باید به معتبر بودن آن سایت و اصالت آن برنامه توجه داشته باشید.

» بدافزار نامه ی الکترونیکی

این نوع از تروجان ها مشابه تروجان پیامک هستند، به طوری که با دسترسی به حساب کاربری ایمیل شما امکان به دریافت سوابق دریافت و یا ارسال نامه های شما می کند و یا خود اقدام به ارسال ایمیل به افراد می کنند.

نحوه جلوگیری از تروجان ها:

از آنجاییکه تروجان یک بدافزار است با نصب کردن یک ضد بد‌افزار مطمئن و به روز شده می‌توانید تا حد زیادی امنیت اطلاعات و کامپیوتر خود را در برابر این نرم‌افزار مخرب حفظ کنید. همچنین باید خودتان و تمام افرادی که شبکه شما وصل هستند مراقب دانلود کردن ضمیمه ایمیلهای مشکوک، بازدید از وب‌سایت‌های نامطمئن و دانلود و نصب نرم‌افزارهای کرک شده و غیره باشید. در حالت کلی اگر راه‌های اساسی امنیت دیجیتال را بشناسید و آنها را انجام دهید مطمئن باشید امنیت خود و اطرافیانتان را تا حد بالایی حفظ خواهید کرد.

» همانطور که گفته شد این بدافزار می تواند از طریق سایت های مخرب و برنامه های جعلی و … به سیستم شما وارد شود بنابراین شما باید سعی کنید در مورد دسترسی به یک سایت خاص و همین طور دانلود یک برنامه دقت لازم را داشته باشید.
» نصب یک آنتی ویروس خوب و یا برنامه های ضد بدافزار می تواند به امنیت سیستم شما کمک کند.
» برنامه های ضد بدافزار خود را مرتب به روز کنید و سیستم خود را مرتبا چک کنید که مطمئن شوید مشکلی وجود ندارد.

بعد از اینکه متوجه شدید که سیستم شما آلوده به بدافزار است، از آنجایی که باید این بدافزار ها را حذف کنید، اولین کار این است که اطلاعات مهم خود را به جای امنی منتقل نمایید و از فایلهای خود نسخه ی پشتیبان تهیه نمایید.

پس از این کار سیستم خود را به حالت safe mode بوت کنید. در این حالت فقط فایل های ضروری برای راه اندازی سیستم استفاده می شوند.

بعد از طی مراحل بالا، شما باید در این مرحله سیستم خود را بازیابی کنید. برای این کار باید به قسمت system restore مراجعه کنید.

در مرحله بعد باید اقدام به پاک کردن programs and features کنید. این قسمت را می توانید از منوی start پیدا کنید.

بعد از طی این مراحل می توان گفت که تروجان از بین می رود اما پیشنهاد نصب یک برنامه ی امنیتی خوب را فراموش نکنید.

چطور متوجه شویم که کامپیوتر ما آلوده شده است؟

» هنگ کردن و غیر فعال شدن رایانه تان.
» ارسال پیغام های خطای نامشخص و عجیب.
» کند شدن سرعت ویندوز.
» تغییر صفحه ی اصلی مرورگرتان.
» نتایج جستجوی شما در اینترنت شما را به صفحات ناشناس هدایت می کند.
» عدم توانایی در اتصال به اینترنت.
» از کار افتادن برخی از برنامه ها.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *