تبلیغات در شبکه های اجتماعی

اصول تبلیغات محیطی چیست؟

اصول تبلیغات محیطی چیست؟

تعریف تبلیغات محیطی:

تبلیغات محیطی ( Outdoor Advertising ) به هر نوع تبلیغ خارج از نقطه نهایی خرید مشتري POP اطلاق میگردد.

دیوارنوشته‌ها، بیلبورد، تبلیغات داخل خطوط مترو، ایستگاه‌هاي اتوبوس، پلهاي عابر و مكانهاي عمومی مانند هتلها، پاركها، شهرها و… مكانهاي خوبی براي تبلیغات محیطی هستند. تبلیغات محیطی یك شیوه مناسب براي به خاطر آوردن نام محصول قبل از ورود مشتري به مراكز خرید و در واقع آخرین شانس تولیدكنندگان جهت معرفی محصولشان است.

پیشنهاد مطالعه: تبلیغات ریتارگتینگ چیست؟

تاریخچه تبلیغات محیطی:

پیشینه تبلیغات محیطی در سنگ نوشته های مصر باستان نشان می دهد که بصورت هرمی از آنها برای ترویج مذهب رایج یا پیشینه های که داشته اند مورد استفاده قرار گرفته است این از قدیمی ترین سنگ واره ها به شمار می آید. بشر از زمان قدیم در پی اطلاع رسانی المان های خاص برای تاثیر گذاری در ذهن افراد استفاده می کرده است یکی از نمونه های بارز تبلیغات محیطی را بتوان در جنگ هایی که بین قبایل بوده برای نماد جنگ آوری ودلاوری نشان داد. جایی که گروهی از افرادی پرچم هایی بزرگ را با خود حمل می کردند. به همراه داشتن این پرچم ها در جنگ ها نشانه یک قبلیه بوده است .

تبلیغات محیطی در قرن بیست و یکم: با پیشرفت بشر در حوزه رسانه محیطی خواهیم بود که در برخی موارد چاشنی خلاقیت های است که افراد برای تبلیغات در تلویزیون که یکی از دست آوردهای بشر در پی اختراع تکنولوژی ” ال ای دی ” می باشد که معمولا از این تکنولوژی در بیلبورد های تبلیغاتی هم استفاده می کردند ولی استفاده اصلی آن در تلویزیون وتبلیغات تلویزیونی می باشد.

اهداف اصلی تبلیغات محیطی چیست؟

استفاده از تبلیغات محیطی یک تفاوت عمده با برخی از روش های دیگر دارد و آن تفاوت این است که در تبلیغات محیطی، قبل از اینکه مشتری به مرکز خرید و یا بازار مراجعه نماید، نام محصول خدمات در ذهن او حک شده است. همین موضوع می تواند اهمیت این نوع از تبلیغات را بسیار بالا ببرد. در واقع زمانی که یک تبلیغات محیط به نیاز مردم توجه کند و خلاقیت ویژه ای به همراه داشته باشد می تواند در کم ترین زمان ممکن ذهن مشتری را به تصرف خود در بیاورد.

یک تبلیغ محیطی مناسب، مشتری را کنجکاو می کند که به دنبال استفاده از آن محصول و خدمات برود و این جاست که باید از افراد متخصص در این زمینه استفاده نمود تا علاوه بر به دست آوردن مشتریان، بتوان سهم مناسبی در میان بازار رقبا نیز به دست آورد. روش های مختلف این نوع از تبلیغات در یک پیام ساده اما صریح و شفاف و البته پر قدرت، محصول خود را به مخاطب که در حال گذر از آن منطقه می باشد، معرفی می کنند.

مزایای تبلیغات محیطی چیست؟

» برند خود را معرفی کنید.

» فروش خود را افزایش دهید.

» کالا و خدمات خود را معرفی کنید.

» تبلیغات محیطی موجب افزایش آگاهی مردم نسبت به خدماتی که در بازار کار اتفاق می افتد.

» با تبلیغات محیطی هدفمند در مراکز تصمیم گیری مشتریان را ترغیب می کنی.

معایب تبلیغات محیطی چیست؟

اگر در این حوزه تبلیغات محیطی وارد شوید می بایست بتوانید در این حوزه به صورت رقابتی کار کنید تا بتوانید در میان رقیبان در این صنعت تبلیغاتی رقابت کنید . رسانه محیطی بقدری قدرتمند است که می تواند که یک خدمات یا محصول را به شکل گسترده ای در یک جامعه پخش کنید و اگر زیر ساخت های مناسب و کافی را نداشته باشید به یک ضد تبلیغ تبدیل خواهید شد. شما محصولی را تبلیغ می کنید که توان تولید آن ممکن است در ابتدا وجود نداشته باشد ولی با تبلیغات گسترده شما بیشتر خواهد شد.

معمولا بالا بودن قیمت ابزار تبلیغاتی به خصوص تبلیغات محیطی گران می باشد اما تمام شرکت ها نمی توانند از این ابزار استفاده کنند و اگر شما بتوانید از این ابزار استفاده کنید می توانید به خوبی با رقیبان در بزار کسب وکار رقابت کنید .وجود محدودیت در اجرای طرح های تبلیغاتی یکی دیگر از معایب این تبلیغات می باشد.

اصول تبلیغات محیطی:

» ساده و کوتاه بودن کلمات «

باید تلاش کرد تا در کمترین زمان، پیام تبلیغاتی به مخاطب منتقل شود. این مسأله در جاده‌هایی که سرعت ماشین‌‌ها زیاد است از اهمیت بیشتری برخوردار است. به طور مثال کسی که با سرعت ۸۰ کیلومتر از یک بزرگراه می‌گذرد، تنها حدود ۶ ثانیه فرصت نگاه کردن به یک تابلو را پیدا می‌کند و بر این اساس باید پیام خود را حداکثر در ۶ تا ۸ کلمه به او برسانیم. در همین راستا در استفاده از فونت‌های مناسب برای خوانده شدن، باید بیشتر دقت کرد. در محل‌هایی هم که رانندگان برای تغییر مسیر تصمیم‌گیری می‌کنند، به تابلوها کمترین توجه را دارند و در این مکان‌ها باید در طراحی بیلبورد حداقل عناصر ممکن را به کار برد؛ اما در محل‌هایی که اغلب ترافیک وجود دارد، می‌توان از پیام‌های طولانی‌تری استفاده کرد؛ زیرا سرنشینان خودروها در ترافیک سنگین حتی فرصت دارند تا شماره تلفن و وب‌سایت شرکت را نیز به خاطر بسپارند! به هر حال باید به خاطر داشت که شرح کامل ویژگی‌های یک محصول، بیشتر برای بروشورها و راهنمای استفاده از محصول مناسب است و در تبلیغات باید بر منافع و مزیت‌های محصول تکیه کرد.

» انتقال پیام بر اساس خلاقیت «

خلاقیت‌های موجود در یک بیلبورد به چشم‌نوازی و ماندگاری آن کمک فراوانی می‌کند. اصولاً باید تلاش کرد تا پیام را نه فقط با کلمات بلکه با ترکیب خلاقانه عناصر به مخاطب منتقل کرد. بهره‌گیری از یک گرافیک جذاب اما ساده و غیرپیچیده، می‌تواند به اثربخشی تبلیغ کمک كند. همین جا باید اضافه کرد که علاوه بر هماهنگی اجزاي داخلی، باید به کنتراست تابلو با محیط اطراف (ساختمان، درختان و….) نیز توجه داشت.

»  تناسب ساختار تابلو با محصول «

امروزه انواع مختلفی از تابلوها وجود دارد که می‌توان در تبلیغات از آنها استفاده کرد. در ارائه پیام تبلیغاتی باید به ساختار تابلو نیز توجه داشت. بیلبوردهای چندوجهی و چرخشی معمولاً برای شرکت‌هایی مناسبند که محصولات متنوعی دارند. در این حالت می‌توان هر یک از وجوه تابلو را به یکی از محصولات اختصاص داد. این‌گونه بیبلبوردها برای انجام روش‌های خلاقانه نیز مناسب‌تر و از طریق آنها می‌توان با استفاده از تصاویر مختلف، داستانی را روایت کرد. از طرف دیگر بیلبوردهای کوچک که منبع روشنایی ندارند و تنها روزها می‌توان آنها را دید، نباید به محصولاتی اختصاص یابند که مشتریان آنها بیشتر، شب‌ها خرید می‌کنند (مانند رستوران‌ها). بیلبوردهای دیواری با حفاظ (پنل‌های دیواری) نیز معمولا مورد توجه عابران پیاده قرار مي‌گيرند و از این رو امکان ارائه اطلاعاتی جزئی را فراهم می‌کنند. این پنل‌ها را بیشتر موسسات فرهنگی و آموزشی به كار مي‌گيرند. با استفاده از این بیلبوردها می‌توان در منطقه‌ای محدود، تبلیغی نسبتاً ارزان ارائه کرد. همچنین از بیلبوردهای داربستی بیشتر برای رویدادهای کوتاه‌مدت و محلی استفاده می‌شود و از درجه اعتبار کمتری برخوردارند، اما به دلیل انعطاف‌پذیری می‌توان با هماهنگی شهرداری آنها را تقریباً در هر محلی نصب کرد.

» جايابی بیلبوردها «

قبل از انتخاب یک تابلو حتماً باید آن را از نزدیک مشاهده كرد و نبايد تنها به دیدن عکس آن اکتفا کرد؛ زیرا گاهی عکس‌ها از زاویه‌ای گرفته می‌شوند که ماسکه بودن تابلو معلوم نمی‌شود. همچنین ممکن است عکس تابلو مربوط به زمستان باشد و در حالی گرفته شده باشد که درختان اطراف تابلو هنوز برگ ندارد؛ اما در تابستان ممکن است وضعیت فرق کند و برگ‌ها روی تابلو را بپوشاند. از طرف دیگر تابلوهایی که در همجواری مناظر نامناسب (مانند ساختمان‌های مخروبه) قرار گرفته‌اند، برای تبلیغ یک کالای شیک مناسب نیستند. در انتخاب مکان یک تابلو حتماً به تابلوهای مجاور نیز باید توجه کرد. ممکن است تابلوهای مجاور با یک جمله تبلیغاتی، پیام‌ها را خنثی کنند؛ مثلاً وقتی کالای ما محصولی مانند پفک یا نوشابه باشد، در این صورت مشاهده بیلبوردی که در آن یک پیام بهداشتی در مورد تغذیه نامناسب دیده می‌شود یا تبلیغات آب معدنی به عنوان نوشیدنی سالم و برتر، تبلیغ‌ها را به ضد تبلیغ تبدیل می‌کند. منطقه جغرافیایی نصب تابلو نیز عاملی تعیین‌کننده در انتخاب محسوب می‌شود؛ براي مثال برای ارائه کالاهای لوکس، معمولاً از تابلوهای مناطقی از شهر استفاده می‌شود که ساکنان آن از نظر اقتصادی در سطح بالاتری قرار دارند.

اشکال مختلف ابزارهای رسانه محیطی:

بیلبورد ها یکی از بهترین ابزارهای تبلیغاتی محیطی هستند که قدرت بالایی هم در معرفی یک محصول یا خدمات در بازار کسب وکار دارند. بیلبوردها با اشکال مختلف می توانند ببننده را به تفکر در مورد نگرش شما در بازار کار یا تفاوت یک محصول با سایر محصولات مشابه باشد و این هدف نهایی یک شرکت وایده پرداز در تبلیغات می باشد و خدمات را به مقصود نهایی و فروش بیشتربرساند . با پیشرفت فناوری های جدید هر از گاهی شاهد ورود ابزارهای جدید به محیط های تبلیغاتی هستیم که از جمله آنها ورود تلویزیون های بزرگ شهر یا بیلبورد های متحرک در این راستا می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *