سئو و بهینه سازی

با چه ابزاری میتوان در بهبود سئو کار کرد؟

با چه ابزاری میتوان در بهبود سئو کار کرد؟

مقدمه:

فرقی ندارد! چه سایت شما در صفحه شش گوگل باشد که مثل شبکه چهار کسی نگاهش نمی‌کند و چه رتبه یک باشید و آن بالا بالاها برای خود پادشاهی کنید. فرقی نمی‌کند. فردا ممکن است رتبه شما زمین تا آسمان با امروز فرق کند.
هیچ کس آینده سئو را نمی‌داند اما کاملاٌ مشخص است که گوگل هر روز در رتبه‌بندی سختگیرتر و ریزبین‌تر می‌شود؛ بنابراین نیاز داریم که قبل از اینکه گوگل به حسابمان برسد، خودمان خودمان را زیر ذره‌بین قرار دهیم و سئوی خود را زیر نظر داشته باشیم تا بهانه‌ دست گوگل عزیز نداده باشیم.
پس حالا که سئوی سایت را خوب بلدید، بهتر است ابزارهای سئو برای کنترل و مدیریت آن را هم بشناسید تا همه چیز مثل موم در دست شما باشد.

بهترین ابزار های سئو سازی:

» ویراستیار «

یکی از بهترین ابزارهای تولید محتوا، ابزار ویراستیار است. در صورتی‌ که محتوای وب‌سایت دستور زبان صحیح و جمله‌بندی مناسبی نداشته باشد؛ کاربران هنگام مطالعه‌ی مطلب، متوجه معنی و مفهوم آن نخواهد شد. در نتیجه تمایلی به‌دنبال کردن سایر مطالب وب‌سایت ندارند.
ویراستیار ابزاری‌ است که قواعد نگارشی یک متن را بررسی می‌کند و پیشنهادهای مناسبی برای بهبود محتوا می‌دهد. استفاده از این پلتفرم رایگان است و به صورت افزونه نیز بر روی وردپرس در دسترس است.

» CoSchedule «

CoSchedule از ابزارهای مفید و قدرتمند آنلاین، برای تولید محتوا است که بازاریابان و محتوا‌ نویسان بسیاری از آن استفاده می‌کنند. این ابزار باعث می‌شود تا مدیریت عناوین موجود در یک محتوا آسان‌تر و قوی‌تر شود. CoSchedule دارای مجموعه‌ای از کلمات مناسب برای جلب توجه خوانندگان است که براساس معیارهای روان‌شناسی و میزان تاثیر آن کلمات در بازدیدهای گذشته‌ی وب‌سایت به نویسندگان پیشنهاد می‌شود.
استفاده از این ابزار تولید محتوا به افزایش رتبه‌ی وب‌سایت شما کمک می‌کند. زیرا عناوین موجود در متن‌، تاثیر مستقیمی بر روی میزان کلیک روی محتوا دارد. بالا رفتن نرخ کلیک نیز یکی از عوامل مهم در بهبود رتبه‌ی وب‌سایت در موتورهای جستجو است.

» ابزار سئو Yoast Plugin «

یکی دیگر از ابزار های سئو Yoast Plugin است که دارای محبوبیت و کارایی خاص است. این ابزار، محیطی شبیه Word دارد و محتوای شما را به لحاظ کیفیت کنترل می‌کند. این ابزار سئو به شما کمک می‌کند تا، از کلید واژه‌ها به درستی استفاده کنید و ‌تراکم استفاده از کلید واژه رعایت شود، تا چگالی مناسبی در متن داشته باشید. با استفاده از این ابزار می‌توانید تولید محتوایی استاندارد را فراهم کنید. این ابزار بر مواردی مانند: متا، گذاشتن عکس، کلید واژ‌ها، عناوین و طول کلمات آن، تعداد لغات استفاده شده در متن، استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی نظارت کرده و آنها را کنترل می‌کند.

» کنسول جستجوی گوگل «

بیش از ۷۰ درصد جستجوها در دنیای وب با استفاده از موتور جستجوی گوگل انجام می‌شود. پس استفاده از کنسول جستجوی گوگل کمک زیادی به بهینه‌سازی رتبه در موتورهای جستجو می‌کند؛ چرا که این ابزار متعلق به گوگل است و شفافیت نتایج هنگام استفاده از آن ، باعث بهبود رتبه‌بندی صفحات وب‌سایت در موتورهای جستجو می‌شود.
کنسول جستجوی گوگل به شما این امکان را می‌دهد که ترافیک وب سایت خود را بررسی کنید. این ابزار، قابلیت بررسی رتبه‌بندی صفحات، با توجه به کلمات کلیدی خاص در نتایج گوگل را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد و در انتخاب کلمات کلیدی مناسب به آن‌ها کمک می‌کند.

» ابزار مدیریت کلیدواژه‌ی گوگل «

یکی دیگر از ابزارهای تولید محتوای گوگل در کنار کنسول جستجو، ابزار مدیریت کلیدواژ‌ه (google keyboard planner) است. این پلتفرم نیز یکی از بهترین ابزارهای بهینه‌سازی محتوا است؛ زیرا به کاربران این امکان را می‌دهد که واژه‌های کلیدی مربوط به محتوای خود را پیدا کنند.
برای استفاده از این ابزار، محتوای متنی مورد‌نظر را وارد می‌کنید و کلمات کلیدی متناسب با آن محتوا، به شما نمایش داده می‌شود. این کلمات براساس میانگین جستجوی ماهانه و یا تعداد کلیک کلی بر یک کلیدواژه‌ی خاص، دسته‌بندی شده‌اند.
ابزار مدیریت کلیدواژه کمک می‌کند تا نگاهی عمیق‌تر به موضوعاتی که کاربران از آن‌ها بازدید می‌کنند داشته باشید و نسبت به علایق و گرایش‌های آن‌ها، محتوای موجود در وب‌سایت خود را مدیریت کنید.

» SimilarWeb «

زمانی که احساس می کنید:
سود کسب و کار اینترنتی تان بیشتر از 50% کاهش یافته است
ترافیک سایت کم شده است
نرخ پرش افزایش یافته است
در چنین شرایطی چه کاری باید انجام دهید؟ دیگر شرکت های موفق چه راهکاری دارند که با چنین شرایطی روبرو نمی شوند؟ استراتژی درست برای مواجه با چنین شرایطی چیست؟
جواب ساده است! استفاده از SimilarWeb
با استفاده از SimilarWeb می توانید :
• سیستم خود را تجزیه و تحلیل کنید
• سایت خود را نسبت به دیگر سایت ها ارزیابی کنید
• بر تمام بخش های سایت از جمله میزان ورودی و طریقه‌ی ورودی به سایت نظارت کنید
• با تعیین تاریخ فقط زمان مشخص شده و دلخواهتان را در یک بازه زمانی بررسی کنید
• تعیین رتبه سایت در کشور و این که چه قدر راه مانده تا به سایت رقبا برسید
• و…

» ابزار سئو Ninja Outreach «

Ninja Outreach ابزاری است که توانایی بالا بردن رتبه‌ی سئو شما را دارد. با استفاده از این ابزار می‌توانید با سایت‌های دیگر در تماس باشید و مطالب‌تان را در صفحه آن‌ها منتشر کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند تا افرادی که می‌توانند تاثیر مثبت بر فعالیت شما داشته باشند را پیدا کرده و از آن‌ها برای بالا بردن رتبه خود بهره ببرید. استفاده از این ابزار برای شما هزینه‌بر است و به جای استفاده از آن می‌توانید از Link Propector استفاده کنید.

» ابزار سئو Beam UsUP «

این ابزار سئو می‌تواند خطا و اشتباهات شما را رصد کند و مانع از تولید محتوا‌های تکراری و کپی شده، می‌شود. با استفاده از این ابزار، در مدت زمان بسیار کوتاهی می‌توانید سئو خود را ارتقاء دهید.

» WooRank «

تحقیق کلمات کلیدی و قراردادن آن‌ها در محتوای صفحات وب‌سایت به تنهایی کافی نیست. WooRank ابزاری است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید کلمات کلیدی را در جای صحیح و مناسب، خود در وب‌سایت بگنجانید. این ابزار شما را برای بهبود سئوی وب‌سایتتان راهنمایی می‌کند.
همچنین WooRank این امکان را می‌دهد که رتبه‌ی وب‌سایت خود و یا سایر وب‌سایت‌های مشهور و پربازدید را مشاهده کنید. نمایش رتبه‌ی سایت‌ها توسط این ابزار، به صورت تصویری انجام می‌شود. این ابزار نقاط مثبت و منفی سایت را در نظر می‌گیرد و با یک رنگ روشن‌ مکان کنونی وب‌سایت (و مکان‌های احتمالی آن در صورت برطرف کردن نقاط ضعف) را نشان می‌دهد.

» Word Stream «

در دنیای تکنولوژی، برای هر کاری بیش از یک راه وجود دارد. اگر با ابزار مدیریت کلیدواژه‌ی گوگل راحت نیستید و یا به هر دلیلی به دنبال یک جایگزین مناسب برای آن می‌باشید؛ Word Stream یک ابزار تولید محتوای مناسب است. این پلتفرم، نسبت به ابزار گوگل، سبک‌تر و کاملا رایگان می‌باشد.
با استفاده از Word Stream، یک فهرست کامل، شامل عبارات جستجو شده در موتور جستجوی گوگل و همچنین نرخ کلیک برای هر کلمه‌ی کلیدی، در دسترس شماست. شما می‌توانید با کلیک بر روی گزینه‌ی دانلود، این فهرست را ذخیره کنید تا بدون نیاز به اینترنت از آن استفاده کنید.

» Screaming Frog «

ابزار Screaming Frog نرم افزاری است که به crawl کردن صفحات سایت برای موتورهای جستجو کمک می کند. این نرم افزار قابلیت این را دارد که تمام تصاویر، صفحات، css ها و اسکریپت ها را برای موتورهای جستجو crawl کند و در پایگاه داده آن ها ثبت کند. تمامی این فعالیت ها توسط نرم افزار Screaming Frog به صورتی انجام می‌شود که برای سئو و بهینه سازی سایت بسیار اثر مثبت بگذارد.
یکی دیگر از دلایل محبوبیت نرم افزار Screaming Frog استفاده ی راحت از آن است که باعث شده سئو کاران و مدیران سایت ها برای ثبت سایت در موتورهای جستجو و آنالیز وب سایت از آن استفاده کنند.
استفاده از این نرم افزار بسیار ساده است و به‌صورت تب به تب تمامی تگ ها و برچسب ها و حتی کلیدواژه های بکار برده شده در هر یک از صفحات وب سایت را به شما نمایش می دهد. Screaming Frog به خوبی برای آنالیز دقیق وب سایت به شما بسیار کمک خواهد کرد.

» Google Webmasters «

گوگل وبمستر تولز ابزاری رایگان است که توسط خود شرکت گوگل تهیه شده است. تنها کافی است که یک حساب Gmail داشته باشید تا بتوانید از گوگل وبمستر تولز استفاده کنید.
حتی اگر برای آمار گرفتن و آنالیز کردن سایت از دیگر ابزارها و نرم افزارها استفاده می کنید استفاده از گوگل وبمستر تولز را هم بلد باشید و در آن مسلط شوید. این ابزار، ابزار خود گوگل است پس آمارها و اطلاعات داده شده توسط آن را می توان دقیق ترین آمار دانست و به آن اعتماد داشت.
با استفاده از گوگل وبمستر تولز می توان سایت را در پایگاه داده گوگل ثبت کرد و به روز رسانی های انجام شده را به گوگل اطلاع داد. خطاهای موجود در نقشه سایت نیز توسط گوگل وبمستر تولز قابل تشخیص است و بعد از تشخیص خطاها توسط آن می‌توان ایرادهای احتمالی را رفع کرد تا به سئو سایت صدمه ای نرسد.
بسیاری از مسائل امنیتی سایت را در این بخش می توان بهبود داد و اگر خطا یا ایرادی صورت گرفت در این قسمت می توان نسبت به رفع آن اقدام کرد؛ مانند : خطاهای مربوط به malware or spam .
می توان با این ابزار به راحتی متوجه شد که ترافیک سایت بیشتر مربوط به چه کلماتی است و چه کلماتی باعث می‌شود که در صفحه جستجو گوگل (SERP) نمایش داده شوید.
گوگل وبمستر تولز کمک می کند که با چشم گوگل سایت خود را ببینید و متوجه شوید که سایت در نسخه موبایل و ابعاد صفحه نمایش های کوچک‌تر مانند سایزهای مختلف موبایل و تبلت به چه صورتی است و آیا قابل قبول است؟
در کل می توان گفت استفاده از گوگل وبمستر تولز برای تمامی افرادی که با سایت در ارتباط اند (مدیر سایت، سئو کاران، برنامه نویسان موبایل و سایت) ضروری است و به کمک آن می توان از بروز خطاهای احتمالی جلوگیری کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *