برندسازی اینترنتی

بررسی برندسازی پزشکی

بررسی برندسازی پزشکی

مدیکال برندینگ (برندسازی پزشکی):

زمانی که صحبت از برندینگ می‌شود اکثرا برند های پوشاک، خوراک، اتومبیل و از این قبیل را به خاطر می‌آورند. در صورتیکه برندینگ امروزه از جایگاه بسیار مهمی در حوزه‌ی پزشکی و سلامت برخوردار است تا جاییکه برندینگ درمانی(Medical branding) مورد توجه مقالات و مطالعاتی بوده است. یکی از مهمترین حوزه ها در برندینگ درمانی نیز برندینگ شخصی پزشک محسوب می شود، که نقطه تمرکز این مطلب خواهد بود.

مقدمه ای بر نحوه برندسازی پزشکی:

پزشکان ، ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و کارآفرینان ممکن است فکر کنند ، بازاریابی برای کسب درآمد است نه برای تأثیرگذاری. اما ، این تفکر درست جایی است که نشان می دهد آنها اشتباه فکر می کنند.

در دنیای بیش از حد پرتلاطم امروز و پر از هشتگ ، برندسازی قوی و مداوم همانند همیشه ضروری است. یک برند پزشکی قدرتمند می تواند به شما در رسیدن به افراد بیشتر ، سریعتر و الهام بخشیدن از وفاداری به خصوص در یک صنعت با اعتماد بالا مانند پزشکی و سلامت کمک کند.

آیا به برندسازی یک موضوع حساس مانند پزشکی به روشی که معنی دار باشد نزدیک می شوید؟ این چالشی است که پزشکان و مراکز درمانی هنگام بازاریابی محصول یا خدمات خود با آن روبرو هستند. اولین چیزی که بیشتر بیماران ، مشتریان یا سرمایه گذاران شما می بینند امکانات یا کارکنان شما نیست ، بلکه برندسازی در وب سایت شما است.

تاثیرگذاری برندینگ شخصی پزشک، از انتخاب پزشک تا اثربخشی درمان:

آنچه بیماران از پزشک و کادر درمانی دریافت می کنند، خدمات مراقبت از سلامت و درمان است. خدماتی که حوزه ی اجرای آن، جسم و جان بیمار است. اگر چه خرید یک لباس با برند خوب می تواند حس زیبایی پسندی و تشخص مشتری را تامین کند و مشتری را به انتخاب لباس وادار کند، به نظر شما در جایی که مشتری برای سلامت جسم و جان خود و گاهی نیز به قیمت مرگ و زندگی دست به انتخاب می زند، برندینگ شخصی نقشی ندارد؟

جمله ی معروفی است که حتما شنیده اید “اگر بیمار به پزشک خود اعتقاد داشته باشد، بخش مهمی از فرایند درمان موثر و اثربخش بوده است”. اعتقاد بیمار به پزشک در واقع اعتقاد وی به تصویری است که از پزشک در ذهنش شکل گرفته است. این تصویر نیز همان چیزی است که تحت عنوان برندینگ شخصی پزشک نامیده می شود.

خطرات حاصل از عدم برندینگ پزشکی قوی:

وقتی برندسازی حرفه ای برای کلینیک یا مطب پزشکی خود نداشته باشید ، خطرات زیادی شما را تهدید می کنند.

. برند ضعیف باعث می شود مشتری قادر به شناسایی شما یا مراجعه مجدد به شما نباشد.

. در دریای رقبایتان که برندینگ حرفه ای پزشکی را دنبال می کنند، گم شوید.

. عدم دریافت پشتیبانی ، اختصاص بودجه یا یافتن شرکا دشوارتر خواهد بود.

. تقریباً غیرممکن است که افراد از نظر عاطفی ارتباط مثبتی را در مغز خود ایجاد کنند ، اگر روش پیوسته ای برای ارائه نام تجاری پزشکی خود در تمام نقاط تماس ندارید.

. بدترین قسمت در مورد نداشتن برندسازی این است که از هر نظر مانع شما می شود. اگر بودجه ، پشتیبانی یا بیمارانی ندارید که مجدداً خرید نمایند قطعا به مشکل برخواهید خورد. در این شما یک پزشک یا کلینیک پزشکی خواهید بود که نمی تواند به طور موثر به افراد کمک کند.

اصول برندینگ پزشکی:

. دیدگاه خود را نسبت به رضایت از وضعیت فعلی تغییر دهید:

مسیر برندینگ پزشکی و توسعه آن زمانی هموار می‌شود که شما قصد تغییر در حوزه فعالیت پزشکی خود را داشته باشید و آینده نگری و پیشرفت را مهم ترین رکن در ادامه راهتان بدانید.

. تبلیغات موثر و کارآمد را از یاد نبرید:

برند پزشکی شما میتواند با تبلیغاتی موثر سبب مراجعه دائمی و ماندگار بیماران شود و در نهایت پزشک را در حوزه فعالیت خود موفق سازد. این تبلیغات می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی گوناگون نظیر: اینستاگرام، تلگرام و… انجام گیرد. همچنین ایجاد سایت برای برند پزشکیتان و یا حتی ارسال پیامک تبلیغاتی می‌تواند به تبلیغات برند پزشکی شما کمک کند. شما حتی میتوانید از حوزه‌های کاری که میتواند برای تبلیغات حرفه پزشکی شما محیط مناسبی باشد کمک گیرید. به طور مثال اگر در حوزه جراحی زیبایی فعالیت دارید میتوانید تبلیغات خود، نظیر ایجاد بروشور و تراکت را در سالن‌های زیبایی پخش و به کمک آن مراجعه‌کنندگان حوزه کاری خود را افزایش دهید.

. در تخصص پزشکی خود صادق باشید:

مطمئنا امروزه با پیشرفت علم و فناوری و گسترش فعالیت‌های حوزه پزشکی در شبکه‌های اجتماعی، حرفه شما بیش از پیش زیر ذره‌بین رسانه‌ها و مخاطبان قرار می‌گیرد. در این مسیر، شاید بتوان برای مدتی اندک با تبلیغاتی وسوسه‌کننده و شاید در مواردی ناصادقانه، مردم را به سمت و سوی خود هدایت کنید، اما این کار در انتها عاقبت خوشی برای برندینگ حرفه پزشکی شما نخواهد داشت چرا که ” آفتاب همیشه پشت ابر نمی‌ماند”! پس اگر قصد برندینگ پزشکی و یا برندینگ مطب خود را دارید هیچ‌گاه اصل صداقت با بیماران و مراجعه کنندگان را از یاد نبرید.

. بر روی شعار برند پزشکی خود کار کنید:

مطمئنا یک شعار خوب که تاثیرگذار بوده و به راحتی در ذهن‌ها ماندگار شود و بتواند بیمار را ترغیب به مراجعه به برند شما کند می‌تواند تاثیر زیادی بر رشد فعالیت مطب و حرفه پزشکی شما داشته باشد.

. اگر ایده‌ای دارید همین امروز برای اجرایی شدن آن تلاش کنید:

اگر برای برندسازی پزشکی و یا مطب خود برنامه ای دارید که فکر می‌کنید ثمربخش بوده و می‌تواند به رشد آن کمک کند، این نکته را به یاد داشته باشید که درخت ایده‌ها خود به خود جوانه نمی‌دهند و برای اجرایی شدن آنها باید تلاش کنید تا نتیجه آنرا در حرفه پزشکی خود مشاهده کنید.

. راه‌های ارتباطی برای ارتباط با بیماران خود ایجاد کنید:

بدون شک زمانیکه بیمار بداند این امکان برایش فراهم است که با پزشک خود خارج از مطب در ارتباط باشد و سوال های خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی ( اینستاگرام، سایت، تلگرام و یا…) بپرسد، می‌تواند به جلب اعتماد او نسبت به برند شما و در نهایت رشد برند پزشکیتان کمک شایانی کند. همچنین شما می‌توانید برای ترغیب آنان برای ارتباط با برند پزشکیتان، به صورت هفتگی در استوری اینستاگرام پرسش و پاسخ در زمینه حرفه خود راه بیاندازید و سوالات مطرح شده مردم را پاسخ دهید. این کار علاوه بر ایجاد حس صمیمیت بین بیمار و پزشک، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در جلب رضایت او و همچنین رشد برند پزشکی شما داشته باشد. امتحان کنید!

. فعالیت رقبای خود را بررسی کنید:

یکی از راه‌هایی که می‌تواند به برندینگ پزشکی شما کمک کند بررسی فعالیت رقبا و همکاران دیگر می‌باشد. شما با تجزیه و تحلیل و بررسی نقاط مثبت و منفی آنها و با کمک گرفتن از تجربه‌های بدست آمده، می‌توانید مسیر پیشرفت را برای برند پزشکی خود هموارتر کنید.

. در تخصص پزشکی خود بهترین باشید:

به دنبال بهترین‌ها باشید. این را فراموش نکنید برای اینکه در نقطه اوج قرار بگیرید باید توان صددرصدی خود را به‌کار گیرید تا به بهترین جایگاه دست یابید. امروزه فعالیت زیاد برندهای پزشکی در شبکه های اجتماعی، همچنین تبلیغات رنگارنگ آن‌ها، کار را برای برندهای نوظهور دچار مشکل کرده است. پس اگر هدف شما رسیدن به بهترین جایگاه می‌باشد، باید به دنبال تک و بهترین بودن در حرفه پزشکی خود باشید.

. حس خشنودی بیماران نسبت به برند پزشکی خود ایجاد کنید:

مطمئنا از مواردی که باعث ایجاد حس اعتماد و آرامش و جلب رضایت بیمار می‌شود فضا و محیطی که وارد آن شده، برخوردی که منشی شما با او داشته و همچنین برخوردی که شما نسبت به اون دارید، می‌باشد. پس در رفتار و مکالمات خود با بیمار سعی در جلب رضایت او نسبت به برند پزشکیتان داشته باشید. ایجاد این رضایت قلبی می‌تواند نقطه امن برند پزشکی شما باشد!

. امید و انگیزه خود را در این مسیر پر نشیب و فراز از دست ندهید:

بدون شک موفقیت در برندینگ شخصی و یا پزشکی، روحیه و انرژی زیادی را طلب می‌کند. در مواردی هستند افرادی که برای شروع فعالیت در حرفه پزشکی، تمام توانشان را بکار میگیرند اما در نهایت رفته رفته شور و شوقشان کم شده و انگیزه آنها برای ادامه مسیر از بین میرود و این یعنی زنگ خطر برای برند پزشکی آنها ! این کم شدن شور و شوق معمولا زمانی اتفاق خواهد افتاد که نقطه ضعف‌ها نمایان می‌شوند و می‌تواند تاثیر منفی بر روحیه و ادامه مسیری که در پیش دارید بگذارد. اما در این حین نباید بگوییم نسبت به آنها بی توجه باشید. بلکه شما میتوانید نقطه ضعف‌های برند پزشکیتان را به عنوان سدی ببینید که با برداشتن آنها از مسیر خود، میتوانید با قدرت‌ به بهترین جایگاه رسیده و برند پزشکی خود را عالی‌تر از همیشه کنید.

. پذیرای انتقادات و پیشنهادات دیگران باشید:

استفاده از نظرات و راهنمایی های افراد کاربلد می‌تواند زمینه ساز پیشرفت برند پزشکی شما باشد. در مقابل انتقادات جبهه نگیرید و اگر آنها را منطقی می‌دانید با علاقه سعی در برطرف کردن آنها داشته باشید تا تاثیر آنرا بر رشد و شکوفایی برند پزشکی خود ببینید.

در مرحله تولید ، طراح برند شما باید به شما کمک کند که:

» لوگوی تمام شده شما با و بدون علامت ، با سبک رنگی ، و سیاه و سفید.
» یک پالت رنگی که رنگ برند شما و هر رنگ مکمل را نشان می دهد.
» سبک تایپوگرافی که از قلم های استاندارد مناسب استفاده می کند.
» یک مجموعه آیکون و هر تصویر سفارشی دیگری که برند شما به آن نیاز دارد.
» موارد قابل قبول برای هر نوع تغییر در لوگو و برند شما.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *