سئو و بهینه سازی

بررسی E-A-T و تاثیر آن بر سئو

بررسی E-A-T و تاثیر آن بر سئو

نام E-A-T از کجا آمده؟

وقتی بدانید عبارت E-A-T مخفف چه کلماتی است، یعنی فهمیدید گوگل به چه فاکتورهایی از کیفیت محتوا اهمیت میدهد. وقتی بفهمید گوگل به چه فاکتورهایی از محتوا اهمیت میدهد، یعنی فهمیدید چطور محتوای با کیفیتی تولید کنید. حالا این سه حرف مخفف چه کلماتی است؟

» Expertise (تخصص)

به گفته فرهنگ لغت کلمات، تخصص یعنی در مورد یک حوزه مشخص، دانش و مهارت بالایی داشته باشید. اما در سئو، دانش به تنهایی شما را به صفحه اول نمیرساند. بلکه شما باید بدانید چطور از این دانش استفاده کنید تا به خوبی نیاز کاربران سایت خود را رفع کنید.

سه مرحله زیر به شما در رفع این نیاز کمک زیادی میکند:

. اول بفهمید مخاطب شما چه جستجویی انجام میدهد، بعد محتوای خود را با جستجوی کاربران هدف گذاری کنید. بخش زیادی از این مرحله با تحقیق کلمات کلیدی در سئو شروع میشود.

. نگاه سطحی را کنار بگذارید. سعی کنید بفهمید هدف جستجوی کاربر از سرچ عبارات دقیقاً چیست. اگر عبارت جستجو شده چیزی شبیه به «EAT چیست» باشد، یعنی مخاطب به دنبال محتوایی ابتدایی و با زبان ساده است. ولی اگر عبارت «تاثیر EAT در سئو» عبارت، پس باید به جوانب پیچیده تر این مفهوم بپردازید.

. سعی کنید تعادل ساده/عمیق بودن یک موضوع را حفظ کنید. به محتوای متنی بسنده نکنید و از تصاویر جذاب و ویدئوهای هیجان انگیز برای تنوع بخشیدن به شکل محتوایی سایت خود استفاده کنید.

» Authoritativeness (اعتبار)

متخصص بودن در یک حوزه عالیه، ولی کافی نیست. تنها زمانی میتوانید مطمئن باشید که به اندازه کافی در یک موضوع دانش و مهارت بالایی دارید، که دیگران هم شما را تایید کنند. وقتی صحبت از یک حوزه مشخص شود (مثل سئو) و دیگران به نام برند شما اشاره کنند، به واسطه دانش و مهارت خود، اعتبار خوبی هم نزد دیگران کسب کرده اید.

حالا چه کار کنیم اعتبار بیشتری به دست بیاوریم؟

. بک لینک از سایت های معتبر و مرتبط یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین راه های کسب اعتبار در گوگل است. راستش را بخواهید هیچ وقت ندیدیم سایتی بتواند بدون لینک سازی اصولی و طبیعی، نزد گوگل اعتبار واقعی کسب کند. (در کارگاه عملیلینک سازی کلاه سفید مفصل در مورد لینک سازی طبیعی صحبت کردیم)
(نکته خیلی مهم: وقتی در مورد لینک سازی صحبت میکنیم، منظور گرفتن لینک از سایت های با دامین آتوریتی بالا است. وقتی یک سایت با اعتبار دامنه بالا به ما لینک دهد، باعث میشود اعتبار ما هم افزایش پیدا کند. البته اگر این سایت DA پایینی هم داشته باشد، باز هم کمک زیادی به خوش نام شدن سایت ما نزد گوگل میکند.

. نوع دیگری از لینک در دنیای سئو وجود دارد که با نام Linkless Backlink شناخته میشود. این بک لینک ها بیشتر از اینکه حاوی آدرس باشند، به شکل منشن یا اشاره به نام برند هستند. یکی از مهم ترین انواع منشن ها، مربوط به سرچ نام برند در گوگل است. هر چه افراد بیشتری نام برند شما را در گوگل سرچ کنند، این سیگنال به گوگل میرسد که سایت شما اعتبار بالایی نزد کاربران دارد.

. خیلی عجیب است که بخواهید نزد گوگل اعتبار کسب کنید ولی هنوز بین مردم ناشناخته اید! شبکه های اجتماعی میتواند شما را از گمنامی بین مردم نجات دهد. اگر بتوانید سوشال سیگنال های خوبی کسب کنید، میتوانید نزد گوگل هم اسم و رسم پیدا کنید.

» Trustworthiness (اعتمادپذیری)

در دنیای واقعی اگر بخواهید اعتماد کسی را جلب کنید (مثلاً با کسی ازدواج کنید!)، باید زمان زیادی بگذرد تا این اعتماد شکل بگیرد. در سئو هم چنین قانونی وجود دارد. جلب اعتماد گوگل کار راحتی نیست و نمیتوانید به امید فعالیت چند ماهه، چشم انتظار اعتماد گوگل باشید. بهترین راه های کسب اعتماد گوگل به طور بلند مدت عبارتند از:

. برای سایت فروشگاهی بهتر است مشخصات و امکانات محصولات همراه با نقد و بررسی و هر چیزی که به انتخاب بهتر کاربر کمک میکند در سایت موجود باشد.

. برای سایت های وبلاگی، یک بیوگرافی کوتاه از نویسنده و لینک دهی به منابع معتبر مقاله میتواند کمک زیادی به اعتماد پذیری گوگل کند.

. سایت شما دارای شرایط و قوانین، سوالات متداول کاربران و هر بخشی دیگری باشد که به اعتماد بیشتر کاربر به سایت کمک میکند.

پیشنهاد مطالعه: الگوریتم هاوک (hawk/شاهین) چیست؟

E-A-T چقدر اهمیت دارد؟

E-A-T برای همه کوئری ها مهم است (اما برای برخی مهمتر از سایر عبارات است).

مثلا، زمانی که صرفا به دنبال تصاویری از گربه های بامزه هستید، شاید E-A-T آنچنان بکار نیاید. چرا که این جستجو تا حدودی شخصی است. اگر در نتایج، عکس گربه ای ببینید که از نظر شما زیبا نباشد، مشکلی پیش نمی‌آید.

اما اگر به دنبال مصرف صحیح دوز آسپرین در زمان بارداری هستید، در این صورت بدون شک E-A-T مهم خواهد بود. اگر گوگل به محتواهای سطحی درباره موضوع دوز آسپرین که یک نویسنده ناآگاه در وب سایت غیر قابل اعتمادی که فاقد اتوریتی است منتشر کرده، اکتفا کند، این محتوا به احتمال زیاد نادرست و یا گمراه کننده خواهد بود.

با توجه به ماهیت اطلاعاتی که در گوگل سرچ می‌شود، این مورد نه تنها نامناسب بلکه زندگی ها را نیز به خطر می‌اندازد. E-A-T همچنین برای عبارت هایی مانند “نحوه بهبود امتیاز اعتبار” دارای اهمیت است. در مثال بالا، توصیه سایت‌های نا آگاه و فاقد اعتبار بعید است قانونی باشد و نباید به آن ها اعتماد کرد.

گوگل این نوع مباحث را با عنوان موضوعات (YMYL- your money or your life- پول شما یا زندگی شما) یاد می کند:

“برخی از انواع صفحات یا مباحث به طور بالقوه می توانند بر شادی، سلامتی، ثبات مالی یا امنیت آینده فرد تاثیر بگذارد.

اینگونه صفحات “پول شما یا زندگی شما و یا YMYL نامیده می شود.”

اگر سایت شما حول یک موضوع YMYL ساخته شده باشد، در این صورت یادگیری E-A-T بسیار ضروری است.

ریشه یابی E-A-T در سئو، گوگل فقط چند تا الگوریتم نیست!

گوگل با هزاران نفر در سراسر دنیا قرارداد همکاری امضا کرده تا نتایج جستجو را ارزیابی کنند. این افراد جستجوهای واقعی در گوگل را مشاهده کرده و صفحاتی که کاربر به آنها وارد میشود را ارزیابی میکنند. اصطلاحا به آنها Quality Rater گفته میشود.

هر به‌روزرسانی عمده قبل از اینکه به طور عمومی منتشر شود، توسط Search Quality Raters گوگل تایید میشوند. بعد از آن، گزارش هایی که متخصصان تست کیفیت محتوا به گوگل ارائه میدهد با نتایج ربات های هوشمند گوگل مقایسه میشود و در نهایت گوگل میتواند بفهمد چقدر این دو مقایسه به یکدیگر شبیه هستند.

هر چه نتایج ماشینی به نتایج انسانی نزدیک تر باشند، یعنی ربات های گوگل در تعیین کیفیت خوب عمل کرده اند، ولی اگر این تفاوت چشمگیر باشد، یعنی گوگل باید تغییراتی را در نحوه درک هوش مصنوعی خود بدهد.

حالا این امتیاز دهنده ها یا Quality Raters اطلاعات لازم برای ارزیابی سایت ها را از کجا می‌آورند؟

گوگل یک کتاب راهنمای 164 صفحه ای با نام Searcher Quality Guidelines تهیه کرده است که راهنمای دقیقی برای ارزیابی کیفیت صفحات وب توسط انسان و ارائه گزارشات به گوگل است.

آیا E-A-T یک فاکتور رتبه بندی است؟

طبق Google’s Public Liaison of Search تا حدودی تاثیرگذار است.

“آیا E-A-T یک عامل رتبه بندی است؟ اگر منظورتان این است که مانند موارد فنی مثلا سرعت که بتوان مستقیما آن را اندازه گرفت، پاسخ منفی است.”

“ما از سیگنال های مختلفی به عنوان پروکسی استفاده می کنیم تا مشخص شود آیا محتوا مانند ارزیابی ​​انسانی از E-A-T برخوردار است یا خیر.

با این دیدگاه می توان گفت بله ، یک فاکتور رتبه بندی است. ”

– Danny Sullivan (11 اکتبر 2019)

شاید کمی گیج کننده باشد. پس بگذارید توضیح بیشتری بدهم. برای اینکه چیزی یک فاکتور رتبه بندی به حساب بیاید، باید ملموس باشد که یک کامپیوتر قادر به درک و ارزیابی آن باشد. شاید بارزترین مثال این فاکتورها تعداد بک لینک های صفحه باشد.

چون کراولر گوگل سرتاسر وب را زیرورو می کند، می داند کدام صفحات بیشترین بک لینک را دارند. گوگل به راحتی می تواند یک برنامه کامپیوتری بسازد و صفحاتی را که دارای بک لینک های با کیفیت تری هستند، رتبه بندی کند.

مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که با وجود اینکه تخصص، اعتبار و اعتماد از فاکتورهای کیفی مطلوب برای محتوا محسوب می شوند، اساساً برداشت انسانی هستند.

و شما نمی توانید به کامپیوتر بگویید که صفحات دارای E-A-T را بالاتر رتبه بندی کند چرا که کامپیوتر فقط صفر و یک ها را می شناسد.

راه حل گوگل در رابطه با این مشکل این چنین است:

راه حل اول: مهندسین سرچ گوگل به فکر تغییرات جزئی در الگوریتم باشند تا بتوانند کیفیت نتایج جستجو را بهبود ببخشند.

راه حل دوم: کراولرهای گوگل نتایج جستجو را چه با تغییرات اعمال شده پیشنهادی و چه بدون این تغییرات، به ارزیاب های کیفیت نشان می دهد.

وظیفه این ارزیاب ها ارائه فیدبک به کراولر ها است در حالی که مشخص نیست هر سری از نتایج شامل کدام دسته از این تغییرات هستند.

راه حل سوم: گوگل از این فیدبک ها برای گرفتن تصمیم درباره اینکه آیا تغییرات پیشنهادی تاثیر مثبت در نتایج جستجو دارد یا منفی، استفاده می کند. اگر نتایج مثبت باشد، تغییرات اعمال می شود.

با استفاده از این فرآیند، مهندسین گوگل قادر به درک سیگنال های ملموسی هستند که با E-A-T مطابقت دارد و الگوریتم های رتبه بندی را بر این اساس تنظیم می کند.

بن گومز (Ben Gomes) ، معاون سرچ گوگل، نسخه ای از تمام موارد مذکور که در مصاحبه خود با CNBC در سال 2018 عنوان کرد:

“شما نیز می توانید راهنمای ارزیاب گوگل را همانطور که انتظار می رود الگوریتم جستجو به آن سمت حرکت کند، مشاهده کنید.

چرا EAT گوگل اینقدر مهم است؟ تاثیر E-A-T در سئو به چه صورت است؟

اگر حسابدار شرکت شما تخصص، اعتبار و اعتمادپذیری کافی نداشته باشد چه کار میکنید؟ احتمالاً دنبال یک حسابدار دیگر میگردید. در اینترنت هم چنین چیزی وجود دارد. اگر سایتی باشد که تخصص، اعتبار و اعتماد پذیری خوبی نداشته باشد، گوگل دنبال یک جایگزین برای آن میگردد.

با فهمدین اینکه EAT چیست و چه اولویت هایی دارد، میتوانید وارد مغز متفکر گوگل شوید و مطمئن شوید که سایت شما، هیچ وقت به خاطر کیفیت پایین، جایگزین سایت دیگری نمیشود.

نتیجه گیری: گوگل میتواند با استفاده از فاکتورهای EAT، وارد مغز انسان شود و با شناخت فاکتورهایی که برای انسان مهم هستند، از یک موتور جستجو گر، خود را تبدیل به یک موتور پاسخگوی انسانی تبدیل کند.

پیشنهاد مطالعه: تاثیر الگوریتم کبوتر بر سئو سایت

چگونه باید E-A-T را به گوگل نمایش داد و بهبود بخشید؟

در ابتدا به این نکته مهم اشاره می کنم که ارائه و بهبود E-A-T دو چیز متفاوت هستند.

اگر E-A-T ندارید، نمی توانید آن را نشان دهید (این اولین مانعی است که باید بر آن غلبه کرد).

به نظر می رسد دلیل اصلی سقوط بسیاری از سایت های YMYL در ماه اوت 2018، فقدان E-A-T بود، درست زمانی که گوگل از آپدیت “medic” که هنوز شناخته شده نبود، رونمایی کرد.

سقوط سایت های رتبه اول ‌E.A.T. ندارند

این رونمایی و توانایی الگوریتم گوگل در تشخیص بهبود E-A-T، منجر به کاهش ترافیک بسیاری از سایت هایی شد که در جایگاه اول بودند و E-A-T نداشتند.

در صورتی که سایت شما جزو این وب سایت ها است و یا برای حفاظت از سایت خود پس از این، تلاش در راستای بهتر نشان دادن و بهبود E-A-T به گوگل، یک اقدام خردمندانه است.

در ادامه به آموزش 9 روش بهبود E-A-T سایت خود می‌پردازیم:

» لینک سازی بیشتر

با وجود اینکه در دستورالعمل ارزیاب های کیفیت سرچ گوگل حرفی از لینک زده نشده، Gary Illyes، تحلیلگر روند وبمستر گوگل می گوید: “E-A-T تا حد زیادی مبتنی بر لینک سازی و منشن شدن در سایت های معتبر است”.

“گوگل واقعاً می‌داند كدام لینک ها خوب هستند. بنابراین، هنگام لینک سازی، لینک های با کیفیت را نسبت به لینک های ضعیف در اولویت قرار دهید.”

– Marie Haynes 21 فوریه 2018

» همیشه محتوای به روز داشته باشید

اگر شما موضوعات YMYL مانند مشاوره پزشکی و یا مالی را پوشش می دهید ، به روزرسانی مطالب برای نشان دادن E-A-T بسیار مهم است.

“مشاوره مالی با E-A-T بالا، مشاوره حقوقی، مشاوره مالیاتی و غیره باید برگرفته از منابع قابل اعتماد باشد و به طور مرتب نگهداری و به روز رسانی شوند.

مشاوره و یا اطلاعات پزشکی با E-A-T بالا، می بایست به سبک حرفه ای نوشته یا ایجاد شود و به طور مرتب ویرایش، بازبینی و به روز رسانی گردد.”

اما در مورد موضوعات غیر YMYL چطور؟

با اینکه راهنمای ارزیاب کیفیت به صورت ویژه حرفی از آن نمی زند، اما ما معتقدیم که این موضوع همچنان مهم است.

از این گذشته، چگونه مطالب قدیمی و منسوخ در صفحه ای از سایت که موجب گمراهی خوانندگان خود می گردد، می تواند قابل اعتماد باشد؟

» بررسی حقایق

همانطور که در راهنمای ارزیاب های کیفیت گوگل به آن اشاره می شود، مقالات خبری باید حقیقتا صحت داشته باشد تا سطح بالایی از E-A-T را نشان دهند.

“مقالات خبری با E-A-T بالا، باید توسط خبرنگار حرفه ای تهیه شود و حاوی محتوای حقیقی و دقیق باشد.”

همین روال برای محتوای علمی نیز صدق می کند؛ باید کاملا دقیق بوده و مطابق با نظرات جامعه علمی باشد.

“صفحاتی که حاوی اطلاعات در مورد موضوعات علمی است و E-A-T بالایی دارند، می بایست توسط افراد یا سازمان های متخصص در این زمینه، ایجاد شود و نظرات علمی موثق در مورد آن موضوع و منابع آن عنوان شود.”

مجددا این سوال پیش می آید که در مورد مباحث غیر YMYL چطور؟ آیا آن ها هم شامل می شوند؟

اگرچه راهنمای ارزیاب کیفیت بیشتر از این راجع به صحت و دقت در زمینه E-A-T صحبت نمی کند، می توان تصور کرد که این قضیه مهم است زیرا که بیش از 50 بار به آن اشاره شده است.

بنابراین، توصیه می شود که محتوا خود را از لحاظ واقعی و حقیقی بودن، چک کنید و از منابع مورد اعتماد گوگل مثل “ویکی پدیا” و “ویکی دیتا” استفاده کنید.

همچنین مطمئن شوید که به منابع قانونی استناد می کنید.

» دریافت نقدها و نظرات بیشتر

گوگل به ارزیاب های کیفیت این اجازه را می دهد تا با بررسی نقدها و نظرات آنلاین به عنوان منبعی از اطلاعات، به شهرت و اعتبار بیزینس ها پی ببرد و اعتماد و موثق بودن محتوا را بسنجد.

“برای کسب و کارها، منابع زیادی از اطلاعات و نظرات در راستای شهرت آن ها وجود دارد. برای یافتن این نظرات، کافی است در سایت های ویژه جستجو کنید.”

بسیاری از مردم نگران این موضوع هستند و اغلب سعی می کنند با تمرکز روی یک سایت ویژه برای نظرات و دیدگاه ها از جمله سایت Better Business Bureau، مفاهیم و مسائل را ساده تر کنند.

دلیل آن واضح است، چونکه راهنمای ارزیاب گوگل به این موضوع اشاره دارد:

“لطفاً رتبه های بسیار پایین در سایت مذکور (BBB) را به عنوان شهرت منفی در نظر بگیرید.”

با این حال، ارزش نقدها و نظرات چنین سایتی به عنوان یک عامل رتبه بندی، بسیار کم شده است.

درعوض، می توانید بر روی کسب نظرات مثبت در سایت های همگانی و نیز سایت های مرتبط با صنعت شما که مورد استفاده و اعتماد مردم هستند، تمرکز کنید.

بر عنوان مثال، رستوران ها می توانند روی سایت هایی مانند TripAdvisor و یا حتی وبلاگ های غذایی مشهور و محلی، متمرکز شوند.

» استخدام متخصصین

در تمام صنایع متخصص زیاد است، پس چرا آنها را برای نوشتن مطالب در سایت خود استخدام نکنیم؟

اگر سایت شما موضوعات YMYL را پوشش می دهد، این امر الزامی است.

“داشتن تخصص رسمی برای مباحث YMYL مانند مشاوره پزشکی، مالی و یا حقوقی مهم است.”

در حالی که استخدام افراد متخصص با مدرک رسمی برای مباحث غیر YMYL ضروری نیست.

درعوض، می توانید افرادی با سابقه در این صنعت و یا افرادی معروف و شناخته شده که قبلاً به تولید محتوای با کیفیت در حیطه موضوع مورد نظر می پرداختند، استخدام کنید.

“شاید برای موضوعاتی مانند دستورالعمل های آشپزی و یا طنز، تخصص رسمی کمتر نیاز باشد.

پیشنهاد مطالعه: بررسی الگوریتم فلوریدا

یک صفحه تخصصی در مورد پخت و پز می تواند صفحه وب سایت سرآشپز حرفه ای باشد، و یا ویدیویی از یک سازنده محتوای متخصص که ویدیوهای آشپزی را با کیفیت بسیار بالا در YouTube بارگذاری می کند و یکی از مشهورترین و محبوب ترین تولید کنندگان محتوا در زمینه دستورهای آشپزی است”

اگر قادر به استخدام چنین فردی نیستید، می توانید با یک متخصص صحبت کنید و یا از وی بخواهید پست مهمان (guest post) برای سایت شما بنویسد.

در تصویر زیر نمونه ای از یک مقاله را آورده ایم که به منظور جلوگیری از جریمه توسط گوگل به این موضوع اشاره شده است:

پست مهمان و جلوگیری از پنالتی گوگل

» ارائه گواهینامه و مدرک خود

اکثر مردم تمایل به فخر فروشی ندارند، اما وقتی نوبت به نمایش E-A-T به گوگل می رسد، این دقیقاً همان کاری است که باید انجام دهید. اگر مدرک دکترا دارید یا در کنفرانس های معروف در صنعت مدنظر سخنرانی کرده اید و یا جوایز ارزشمندی در این صنعت کسب کرده اید، به جهان (و گوگل) اعلام کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *