سئو و بهینه سازی

تاثیر بک لینک ها بر سئو سایت

تاثیر بک لینک ها بر سئو سایت

بک لینک چیست؟

بک لینک ها در اصل لینک‌های ورودی به وبسایت شما از سایر وبسایت‌ها می‌باشند. هنگامی که یک صفحه وب آدرس صفحه وب شما را در سایت خود قرار می‌دهد به گونه‌ای که با کلیک بر روی آن آدرس به صفحه وبسایت شما هدایت شود آن آدرس به عنوان یک بک لینک در نظر گرفته می‌شود. در گذشته بک لینک یک مفهوم فوق‌العاده مهم و حتی می‌توان گفت مهم‌ترین معیار ارزیابی رتبه وبسایت‌ها در موتورهای جستجو بود، اما امروزه با تغییر الگوریتم موتورهای جستجو و به‌خصوص گوگل اندکی از این اهمیت کاسته شده است. هرچند که هنوز هم بک لینک مناسب می‌تواند تأثیر چشمگیری در افزایش رتبه وبسایت و بهبود سئوی خارجی داشته باشد.

اهمیت بک لینک بر سئو:

درباره اهمیت بک لینک بر سئو می توانیم بگوییم که تجربه نشان داده است سایت هایی که از بک لینک های طبیعی زیادی استفاده می کنند و در کنار آن نیز محتواهای با کیفیت را برای وب سایت خود تولید می کنند توانسته اند رتبه و جایگاه مناسبی را در گوگل بدست آورند.

اجازه دهید میزان اهمیت بک لینک بر سئو را برایتان با یک مثال روشن کنم فرض کنید در یک جلسه حضور دارید و درباره یک موضوع خاص صحبت می کنید و از کل جمعیت حاضر 15 نفر با صحبت شما موافق بوده و رای مثبت به شما دادند و در نقطه مقابل شما فرد دیگری در تکمیل صحبت شما موضوع دیگری را عنوان کرده و 10 نفر به او رای مثبت داده اند و او را تایید کرده اند.

این رای گیری نشان می دهد که حرف شما برای حضار دارای اهمیت بیشتری بوده است که توانسته اید آرای بیشتری را بدست آورید. بک لینک هم در واقع به همین صورت می باشد هر چه میزان بک لینک هایی که سایت شما دریافت می کند بیشتر باشد رتبه بهتری را بدست خواهید آورد.

انواع بک لینک ها:

» Link Juice چیست؟

یک اصطلاح رایج در سئو به معنی پیوند یافتن یا لینک شدن از یک صفحه از سایت شما ( لینک داخلی ) یا از سایت دیگر ( لینک خارجی ) است ، لینک جوین ( link juice ) تاثیر مستقیمی بر pagerank تمام سایت ها دارد .

» لینک Dofollow چیست؟

به طور پیش فرض تمامی لینک ها Dofollow هستند مگر اینکه به صورت دستی توسط کاربر یا به صورت خودکار توسط تنظیمات وب تغییر پیدا کنند ، ربات های گوگل در جستجو لینک های dofollow هستند به عبارتی موتور های جستجوگر گوگل صفحات دیگر را از طریق لینک های استاندارد کشف می کنند و سایت به سایت ادامه می دهند . لینک یکی از عوامل رتبه بندی در گوگل است ، ربات های گوگل می توانند تعیین کنند کدام لینک با ارزش است و لایق کسب رتبه بالا از گوگل می باشد. هر پیوند یا لینکی که در آن rel=nofollow را نداشته باشد dofollow نامیده می شود .

» لینک Nofollow چیست؟

هنگامی که در لینک HTML عبارت Rel=nofollow را جایگزین Rel=dofollowنمایید لینک تبدیل به nofollow به منظور دنبال و تایید نکردن می شود .در صورتی که لینک nofollow باشد صفحه هیچ پیوندی دریافت نمی کند ، NOFOLLOW تاثیر بر pagerank نخواهد داشت و به قرار گرفتن صفحه در serps کمک نمی کند ، برچسب Nofollow اساسا یک علامت اطلاع رسانی برای ربات های گوگل است که می گوید این لینک را در نظر نگیرید . مدیران وب از nofollow استفاده می کنند تا خزندهای گوگل را در صفحه ی خود نگه دارند و باعث امتیاز گرفتن صفحه یا سایت دیگر از گوگل نشوند.

روش های نامناسب ایجاد بک لینک در سایت کدام است؟

با توجه به اهمیت این نوع لینک‌ها، بسیاری از صاحبان وب سایت‌ها برای به دست آوردن بک لینک‌ها از شیوه‌های اشتباه استفاده می‌کنند. برخی از این اقدامات نامناسب برای این کار عبارتند از:

. خرید بک لینک‌ها
. خرید شبکه‌های تبادل بک لینک
. فروش بک لینک‌ها

بیشتر این روش‌ها توسط موتورهای جستجو منع می‌شوند و معمولا شاخص گذاری نمی‌شوند. این مجازات وب سایت‌های مشکوک به استفاده از چنین روش‌هایی است. بک لینک‌ها را می‌توان به عنوان مکالمه‌ی میان وب سایت‌ها نیز شناخت، زیرا شما با هر کلیک روی هر کدام از آن‌ها به بالا رفتن سئو نیز کمک خواهید کرد.

روش های به دست آوردن بک لینک:

به دست آوردن بک لینک‌ها، یک جز ضروری برای بالا بردن سئو است و فرآیند کسب این بک لینک‌ها به نام ارتباط لینک‌ها و یا ایجاد ارتباط شناخته می‌شود.

همانطور که برخی از بک لینک‌ها در کسب درآمد بیشتر ارزشمند هستند، بک لینک‌هایی که به سایت‌های دیگر ایجاد می‌کنید هم، ارزش‌های متفاوتی دارند. هنگام اتصال به یک سایت خارجی، ویژگی‌هایی برای صفحه‌ای که از آن پیوند می‌گیرید، انتخاب کنید. به عنوان مثال: آیا مالک سایت اجازه می‌دهد موتورهای جستجو از بک لینک‌ها عبور کنند یا عبور نکنند؟ همچنین ذکر نام در وب سایت‌های با کیفیت بالا می‌تواند به بالا رفتن سئو سایت و برند شما کمک کند.

هنگام پیوند دادن به یک سایت دیگر، ویژگی‌های انتخابی به صورت زیر هستند:

مرجع صفحه، محتوا، نتایج موتور جستجو و غیره که می‌تواند به عنوان متن لنگری از آن باشند.

راه به دست آوردن بک لینک های مفید چیست؟

تصور کنید شما به تازگی وبسایتی را راه اندازی کرده اید ، دسته بندی های سایت را به درستی انجام و کامل ترین محتوا را ارائه نموده اید اگر سایت و مطالب شما بازدید نداشته باشد ، سایت شما نیمه تمام و بدون بهره وری است ، بک لینک ها سایت شما را بهینه میکنند تا در کوتاه ترین زمان علاقه مندان را بیابد و رتبه بالایی از گوگل کسب نماید. لینک ها عموما از طریق وبلاگ ها ، مقالات ، سایت های رسانه ای و اجتماعی ایجاد و باعث افزایش ترافیک وب سایت شما می شوند ، در ادامه با لینک های آسان و مهم دنیای بک لینک آشنا می شوید .

» گرفتن لینک از شبکه های اجتماعی بزرگ «

گرفتن لینک از اکثر رسانه های اجتماعی قدرتمند مانند فیس بوک یا یوتیوب یک تله کوچک است ، چون این لینک ها nofollow ( بدون دنبال ) هستند و به گوگل این فرمان را می دهند که در صورت مشاهده لینک آن را نادیده بگیرد. شبکه های اجتماعی برای جلوگیری از اسپم از برچسب nofollow استفاده می نمایند ، اما تمام سایت های اجتماعی از nofollow استفاده نمی کنند ، بسیاری از سایت ها امکان لینک های ارزشمند را فراهم نموده اند ، شما باید بگردید و این سایت ها را بیابید ، پیدا کردن این لینک های واقعی ، برای بهینه سازی سایت با اهمیت است این اهمیت توسط گوگل بارها تایید شده اند.

» لینک Google Places

محل کسب و کار خود را در نقشه گوگل مپ ایجاد و از کلمات کلیدی هدفمند در قسمت پروفایل استفاده نمایید ، ثبت مختصات جغرافیایی برای سایت یک لینک قدرتمند و آسان است .

» Linkedin

Linkedin یک شبکه اجتماعی گسترده است ، Linkedin به کاربران اجازه می دهد با ایجاد اکانت در قسمت پروفایل خود تجربیات کاری ، مهارت های خود را عنوان و باعث ایجاد روابط کاری حرفه ای در دنیای واقعی شود ، هر کاربر لینک دین تنها در قسمت پروفایل خود می تواند لینک dofollow به سایت خود بدهد ، داشتن لینک از سایت linkedin برای هر وبسایتی ارزشمند می باشد .

» digg

Digg یک وبسایت خبری است ، کاربران می توانند مقالات خود را پس از ایجاد ارسال نموده تا بر روی سایت قرار بگیرد ، سایت digg یکی از بهترین راه ها برای به اشتراک گذاشتن محتوا سایت است ، digg یک راهکار عالی برای ایجاد لینک و افزایش ترافیک سایت است ، کاربر می تواند در سایت digg مقالاتی که می خواهد ایجاد و تبلیغ کند و لینک هایی با پسوند dofollow برای سایت خود بدست آورد .

» Foursquare

Foursquare یک نرم افزار شبکه اجتماعی معروف بر اساس موقعیت جغرافیایی است، با Foursquare کاربر می تواند پیوسته در هر موقعیتی با ارسال عکس، نظر خود را به اشتراک بگذارد. بدین ترتیب افرادی که در آینده به آن مکان میروند می توانند از نظر و تجربه شما استفاده کنند، با ثبت نام در نرم افزار foursquare هر کاربر می تواند در قسمت پروفایل خود یک لینک قرار بدهد .

» Reddit 

Reddit ( ردیت ) یک مجموعه از صفحات وب ، سایت ، تارنامه دارای دامنه و زیر دامنه های اینترنتی مشترک است . در reddit داده های متنی ، صوتی ،تصویری به اشتراک گذاشته می شوند کاربر با ثبت نام می تواند متن و لینک ارسال نمایند ، رددیت شباهت زیادی به سایت digg دارد .

» Squidoo 

Squidoo یک سایت قدرتمند است ، Squidoo به کاربران اجازه ساخت صفحات چند رسانه ای بدون HTML می دهد، در این سایت مقالات ، لنز و نویسندگان ، Lensmaster نامیده می شوند ، هدف سایت ایجاد سیستم اشتراگ گذاری است ، گرفتن لینک squidoo برای هر وبسایتی ازرشمند است .

» Stumbleupon 

Stumbleupon سایت محبوب دارای پیج رنک بالا در زمینه ارائه محصول و مطلب در سطح بین المللی است ، Stumbleupon یک سایت عالی برای وبمستر ها جهت به اشتراک گذاشتن متن ، تصویر و لینک سایتشان می باشد .

» Yelp 
یلپ ( yelp ) سایت و اپلیکشین شناخته شده در سطح بین المللی است ، yelp کمک می کند تا نزدیک ترین کسب و کار مرتبط با نیازتان را بیابند و کاربران را تشویق می نماید تا نظر خود با دیگر کاربران به اشتراک بگذارد ، با ایجاد اکانت یلپ می توانید در قسمت پروفیل خود لینک dofollow وبسایتتان را قرار دهید، توجه داشته باشید لینک های گذاشته شده در قسمت نظرات پسوند nofollow می گیرند .

» listings.local.yahoo 

listings.local.yahoo یک نمایه و پروفایل برای کسب و کار شما ایجاد می نماید ، listings.local.yahoo امکان افزودن عکس ، فیلم و پیشنهادات بر روی نمایه کسب کار را به کاربر می دهد ، حتما از کلمات کلیدی هدفمند در قسمت پروفایل و توضیحات استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب برسید .

» Ezine Articles 

Ezine Articles یکی از سایت های محبوب برای وبلاگ نویس ها است ، این سایت به کاربر اجاره می دهد در عوض متنی که تولید می کند برای سایتش لینک دریافت کنند به علاوه امکان بازنویسی و ویرایش مقاله برای کاربر ایجاد نموده است . Ezine Articles پیوسته در حال به روزرسانی و جابه جایی لینک ها می باشد .

» Hubpages 

Hubpages سایتی با پتانسیل قابل توجه بر مرورگر های گوگل است ، کاربر در مورد موضوعات انتخابی خود همراه با لینک ، متن ایجاد می نماید. سایت Hubpages در سال ۲۰۰۶ تاسیس شد و امروز یکی از رقیب های سر سخت سایت squidoo به حساب می آید.

از چه سایت هایی بک لینک بگیریم؟

برای درک بهتر اهمیت بک لینک بر سئو باید بدانید که از چه سایت هایی بهتر است که بک لینک دریافت کنید. بک لینک گرفتن از سایت هایی که موضوعات آن ها با سایت شما مرتبط می باشد و دارای کلمات کلیدی یکسانی هستید می تواند یک انتخاب مناسب برای دریافت بک لینک باشد

سایت هایی که دارای رتبه خوبی در گوگل می باشند و در حقیقت جزء نتایجی هستند که در صفحه نخست گوگل برای کاربران نمایش داده می شود. بک لینک گرفتن از سایت هایی که دارای پیج آتوریتی و پیج رنک بالایی هستند هم از گزینه های مناسب برای دریافت بک لینک می باشد حتما از شبکه های اجتماعی و فروم ها و انجمن ها به سایت خود لینک دهید. استفاده از سایت های خبری هم برای ثبت لینک و ریپورتاژ گزینه مناسبی می باشد

بک لینک باید خرید؟

بسیاری از وب سایت ها هستند که در فکر خرید بک لینک می باشند تا بتوانند رتبه وب سایت خود را در گوگل افزایش دهند و بهترین رتبه و جایگاه را بدست آورند باید به این دوستان بگوییم که این کار اشتباه است زیرا گوگل و دیگر موتورهای جستجو خیلی راحت می توانند وب سایت هایی را برای کسب رتبه بهتر بک لینک خریداری کرده اند را شناسایی کرده و آن ها را جریمه کرده و رتبه بدست آورده را کاهش دهند.

بدون شک این سوال برایتان پیش خواهد آمد که اگر بک لینک خریداری نکنیم پس چطور بالاترین رتبه را کسب کنیم؟ در جواب این سوال شما عزیزان باید بگوییم که شما باید بک لینک را به صورت طبیعی دریافت کنید یعنی با تولید کردن محتواهای جدید و کاربردی کاری کنید که کاربران سایت ها و وبلاگ های دیگر خودشان به سایت شما لینک دهند و لینک های شما را در سایت خود قرار دهند. در ضمن می توانید از شبکه های اجتماعی نیز برای لینک بیلدینگ سالم استفاده کنید.

چند نکته در خصوص لینک ها:

» تبادل لینک بین دو سایت تاثیری بر الگوریتم گوگل ندارد.

» اگر یک سایت ۱۰ عدد لینک به شما بدهد برای گوگل ۱ لینک به حساب می آید ، دامنه لینک ها باید فرق داشته باشد این لینک ها را Linking Root Domain می نامند.

» لینک های کم کیفیت یا Low Quality Links به لینک های می گویند که از سایت های نا معتبر یا اسپمینگ گرفته می شود ، این لینک ها تاثیر منفی بر سئو سایت شما می گذارند.

» Internal Links یا لینک های داخلی متعلق به یک دامنه هستند ، تاثیر زیادی بر سئو سایت شما ندارد اما اگر به درستی استفاده شود می تواند کمی تاثیر گذار باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.