سایر مقالات آموزشی

تکنیک های تقویت هوش مالی

تکنیک های تقویت هوش مالی

تعریف هوش مالی:

هوش مالی عبارتست از رویکرد و استراتژی ذهنی که با اتخاذ آن می توان بصورت هوشمندانه منابع مالی را مدیریت کرد. همچنین راهکارهای کسب درآمد با روشی خاص که ثروت را به زندگی شما وارد کند. بسیاری از افراد زمین، مستغلات، سهام و… را بعنوان سرمایه در نظر می گیرند در صورتی که امروزه داشتن ذهن ثروت ساز بعنوان سرمایه مطرح میشود. به عبارت مالی هوش مالی یعنی قدرت شما در حل مسائل مالی و مجموعه ای از اقدامات ناب که منجر به سود می شود.

چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم؟

اولین درس برای تقویت هوش مالی داشتن توانایی حل مسئله است؛ یعنی هنگام مواجهه با مشکلات از آن فرار نکنیم و به فکر حل‌وفصل آن باشیم. هوش واقعی پرهیز از اشتباه کردن نیست بلکه به معنای توانایی حل مسئله است. دومین درس مقاومت در برابر ناکامی‌ها و عبرت گرفتن از شکست‌هاست. اگر زمان لازم برای رسیدن به هدف دو سال باشد پس از شکست و در صورت شروع مجدد این مسیر شاید حدود ۶ ماه زمان ببرد. اگر بتوانید مشکلات مالی خود را حل کنید هوش مالی شما افزایش پیدا می‌کند و اگر هوش مالی خود را افزایش دهید روزبه‌روز ثروتمندتر خواهید شد. شما باید به‌گونه‌ای هوش مالی خود را تقویت کنید که در این دنیایی که شرایط زندگی روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود و فقر و رکود اقتصادی افزایش پیدا می‌کند، بتوانید شرایط مالی خوبی برای خود فراهم کنید. برای فراگرفتن راه‌های افزایش هوش مالی و تست هوش مالی خود باید به مفاهیمی که در ادامه گفته می‌شود توجه کنید.

طبقه بندی هوش مالی از دیدگاه رابرت کیوساکی:

» هوش کسب درآمد بیشتر «

اکثر آدم‌ها درآمد دارند اما کسی که درآمد بیشتری دارد از هوش مالی بیشتری برخوردار است.

» هوش محافظت از پول «

محافظت از پولتان در برابر کسانی که ممکن است با شیوه‌های مختلف آن را از شما بگیرند و یا استفاده از راه‌هایی برای کاهش مالیات که نشان‌دهنده هوش مالی شماست.

» هوش بودجه‌بندی پول «

یعنی همواره درآمدتان از هزینه‌هایتان بیشتر باشد و بخشی از آن را پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری کنید. هوش مالی چنین افرادی نسبت به کسانی که دخل‌وخرج برابری دارند، بسیار بالاتر است.

» هوش تقویت پول «

پول خود را درجایی سرمایه‌گذاری کنید که سودی بالاتر از نرخ تورم عایدتان شود. هر چه سود بالاتری از سرمایه‌گذاری خود به دست آورید دارای هوش مالی بیشتری هستید.

» هوش افزایش اطلاعات مالی «

مدیریت منابع مالی و پولتان را به دیگران واگذار نکنید زیرا با این کار مانع افزایش دانش مالی خود می‌شوید.

تکنیک های تقویت هوش مالی در 30 روز:

گام اول:برای افزایش هوش مالی باید متعهد شوید!

1-اولین گام برای افزایش هوش مالی این است که متعهد شوید. یک ضرب المثل ژاپنی می گوید پول روی درخت مقاومت و پافشاری رشد می‌کند، بنابراین شما هم باید متعهد شوید که در 30 روز آینده با پشتکار، کارهایی انجام دهید که باعث افزایش هوش مالی شما می شود و اولین گامی که باید در راستای افزایش هوش مالی خود بردارید پر کردن تعهد نامه زیر برای انجام تمرین ها در 30 روز آینده خواهد بود.

من…………………………….متعهد می شوم که تمامی تمرین های گفته شده در این مقاله را برای افزایش هوش مالی خودم به مدت 30 روز با لذت و خوشی انجام دهم.

گام دوم:تمام بخش های هوش مالی را افزایش دهید!

2-دومین گام برای افزایش هوش مالی این است که بدانید هوش مالی شما از پنج ستون تشکیل شده که عبارتند از:

1-هوش مالی اهرم کردن پول

2- هوش مالی محافظت از پول

3-هوش مالی اطلاعات

4-هوش مالی بودجه بندی پول

5-هوش مالی کسب درآمد.

ادموند بورک نویسنده و سخنور معروف ایرلندی می گوید:اگر بتوانیم بر ثروت‌مان تسلط داشته باشیم، ثروتمند و آزاد خواهیم بود و اگر ثروت بر ما تسلط داشته باشد، به راستی فقیر هستیم. و ما برای اینکه بتوانیم بر ثروت مان تسلط داشته باشیم حتما باید به صورت هم زمان بر روی تقویت این پنج هوش تلاش کنیم. متاسفانه بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر درآمد بالایی داشته باشند می توانند ثروتمند شده و به بالاترین قله های موفقیت مالی دست یابند این درحالی است که اگر آنها هوش مالی بودجه بندی و هوش مالی محافظت از پول را نداشته باشند به راحتی پول های خود را از دست می دهند.

گام سوم:پول هایتان را دسته بندی کنید!

3-هوش مالی محافظت از پول خیلی مهم است. در گام سوم شما باید بیاموزید که کنترل پول‌تان را در دست بگیرید وگرنه کمبود پول برای همیشه شما را کنترل خواهد کرد. اگر یادتان باشد در مقاله های قبلی در سایت مدیرپولساز به مدیریت پول و تاثیر آن بر افزایش هوش مالی و استفاده از فرمول ضابت برای بودجه بندی پول هایتان اشاره کرده بودم. اما در این گام مجددا تاکید می کنم، حتما از فرمول (ضابت)، فرمولی فوق العاده ای که به شما کمک می کند برای رسیدن به استقلال مالی چگونه پول هایتان را دسته بندی و خرج کنید استفاده کنید. و نهایت تلاش خود را به کار برید تا به آن متعهد بمانید. بنابراین طی سی روز آینده سعی کنید تمام درآمدهای خود را براساس فرمول ضابت دسته بندی کرده وسپس هر پولی که خرج می کنید را از دسته بندی گفته شده کم کنید. با استفاده از این فرمول می توانید به صورت اصولی هوش مالی محافظت از پول را در خودتان تقویت کنید.

گام چهارم: تفاوت دارایی و بدهی را بدانید!

4-نکته مهم دیگر برای افزایش هوش مالی این است که به درستی فرق دارایی و بدهی را بدانید و بتوانید بدهی خوب را از بدهی بد تشخیص دهید. در کتاب هوش مالی خود را افزایش دهید اثر رابرت کیوساکی نوشته شده است که درک این کلمات به شما کمک می کند تا در تصمیم گیری های اقتصادی خود بیشتر به سمت بدهی های خوب و خرید دارایی هایی مانند خانه و زمین رفته و از رفتن به سمت بدهی های بد مانند خرید ماشین و خرید لوازم منزل و هدر دادن سرمایه خود دوری کنید. شما برای اینکه این اصطلاحات را به خوبی بیاموزید باید طی سی روز آینده 25 موردی که طی پنچ سال گذشته بر روی آنها سرمایه گذاری کرده اید از قبیل خانه، ماشین، خرید طلا، سهام، لوازم منزل و غیره را بنویسید و با جستجو در اینترنت و مطالعه کتاب بررسی کنید که آنها جزو دارایی ها محسوب می شدند یا بدهی ها؟ سپس تلاش کنید که در آینده پول های خودتان تا جایی که می توانید صرف خرید دارایی کنید. این یکی از تکنیکهای عالی است که تاثیر فوق العاده ای روی زندگی مالی شما خواهد داشت.

گام پنجم: دایره لغات مالی خود را افزایش دهید!

5-آخرین مورد که می تواند تاثیر بالایی در افزایش هوش مالی شما داشته باشد میزان کلمات مالی است که در دایره لغات شما وجود دارد. در واقع میزان این دایره لغات مالی رابطه ی مستقیمی با موفقیت شما دارد. بنابراین تلاش کنید که طی سی روز آینده مطالب اقتصادی زیادی بخوانید. برای اینکه از این کار بتوانید نتیجه بهتری بگیرید پیشنهاد می کنم که حتما یک دفتر خوب تهیه کنید و سپس سراغ روزنامه ها و مجلات خوبی از قبیل دنیای اقتصاد و تجارت فردا بروید و با مطالعه آنها کلمات تازه ای راکه معنی آنها را نمی دانید در دفتر خود بنویسید و سعی کنید در این اینترنت کمی راجبه فلسفه آن کلمه تحقیق کنید. با انجام این کار به مرور متوجه خواهید شد که شما اصطلاحاتی را آموخته اید که کمک بسیار زیادی به افزایش دانش مالی شما کرده است. و به مرور تبدیل به فردی خواهید شد که فرصت های ناب کسب سود را با تحلیل ها خوب از خبر های اقتصادی بدست می آورد.

اگر می خواهید به سرعت هوش مالی خودتان را افزایش دهید پیشنهاد می کنم تقویت هوش مالی را تهیه نمایید، درواقع شما به تهیه این محصول یاد می‌گیرید که چگونه با پول‌هایتان بازی کنید و سرمایه‌گذاری‌های موفقی انجام دهید تا سود کنید و همچنین شما با یک ابزار شگفت‌انگیز برای افزایش شم اقتصادی و تقویت هوش مالی آشنا می‌شوید تا هرچه سریع تر پول‌هایتان را به گردش انداخته و قله‌های ثروت را به آسانی فتح کنید!

توصیه های کلی رابرت کیوساکی در رابطه با تقویت هوش مالی:

1- خرج کنید تا ثروتمند شوید:

اغلب افرادی که در بحران های مالی قرار می گیرند، سعی می کنند هزینه های جاری زندگی را کاهش دهند. آنها کمتر به رستوران می روند و مسافرت های خارج از کشور را به حداقل می رسانند. همچنین بجای افزایش درآمد و جاری کردن منابع جدید در زندگی، کمتر خرج می کنند و این روند گردش پول را متوقف می کنند. رابرت کیوساکی می گوید: بسیاری از صاحبان کسب و کار در زمان رکود و کاهش درآمد مالی، شروع به کاهش هزینه ها می کنند و اولین کاری که می کنند این است که دست از تبلیغات می کشند و همین امر باعث می شود منابع جدید به سازمان وارد نشود و بنای ورشکستگی بنا شود.

یکی از نشانه های داشتن هوش مالی این است که بدانیم چه موقع خرج کنیم. کیوساکی در خاطرات خود از زما رکود بعنوان فرصت یاد می کرد و می گفت ما در این مواقع پرداخت قبوض را به تعویق می انداختیم و با تمام توان به بازاریابی و تبلیغات می پرداختیم تا هزینه های سازمان افزایش یابد. بودجه بندی مناسب راز افراد با هوش مالی بالاست. بودجه عبارتست از طرحی برای هماهنگی بین منابه و هزینه ها. اگر بتوانیم تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم، در اینصورت می توانیم بگوییم دارای هوش مالی بالایی هستیم.

2- بدهی خوب و بد:

بصورت کلی دو نونع بدهی وجود دارد. 1- بدهی خوب که ما ار ثروتمند می کند و شخص دیگری آنرا پرداخت می کند. 2- بدهی بد که ما را فقیر می کند و برای پرداخت آن باید جان بکنیم. در این نوع بدهی باید قرضی را که مربوط به یک بدهی دیگر است را پرداخت کنیم و فرد را از یافتن فرصت های جدید باز میدارد.

3- اطلاعات خود را بروز کنید:

کتاب های بسیاری در زمینه هوش مالی Financial-Intelligence در بازار وجود دارد که می تواند در تغییر الگوهای نادرست مالی به ما کمک کند. خواندن کتاب هوش مالی یکی از بهترین اقداماتی است که به ذهن ما را در این زمینه جهت می دهد. باید قبول کنیم دانش به سرعت در حال کامل شدن و تغییر است. از اینرو دانش مالی نیز از این امر مستثنی نبوده و باید به آخرین تغییرات آن توجه نمود.

در کتاب لطفا دایناسور نباشید، چنین آمده است که افراد با هوش مالی معمولی همانند دایناسورها منقرض می شوند و افراد موفق به همزیستی با تغییرات دوران خود می پردازند. زمانی داشتن سواد خواندن و نوشتن برای اداره زندگی کافی بود اما امروزه زندگی آنقدر پیچیدگی دارد که اگر کسی در برقراری ارتباط با دنیای پیرامون خود تعلل کند، دیر یا زود حذف خواهد شد.

سالانه چه میزان از درآمد خود را برای شرکت در دوره های آموزشی بورس، سرمایه گذاری و… می پردازید؟ اگر این رقم صفر است پس باید این عادت پولساز را در خود پدید بیاورید و به یادگیری جذب منابع جدید کنید. در عصر حاضر دنیا از روند تولید و صنعت به سمت خدمات حرکت کرده و فردی را می بینید که با کمترین امکانات مانند یک کامپیوتر و تبلیغ در شبکه های اجتماعی به درآمد پایداری دست میابد.

بیاد دارم پدر من در سالهای ابتدایی که موبایل وارد جامعه شده بود در استفاده از آن مقاومت می کرد، اما پس از مدتی دید که نیمی از کارهای روزانه مانند پرداخت قبوض، خرید اینترنتی و حتی رزرو بیمارستان نیز نیازمند بکارگیری گوشی های هوشمند است. بنابراین یک اصل مهم در موفقیت هماهنگ شدن با تغییرات استو واقعیت اینست که قبل از اینکه بتوانیم بدویم، باید راه رفتن را بیاموزیم.

4- تعیین اهداف مالی:

همانطور که می دانید طبق قانون پارکینسون انجام کارها در زمانی که برای آنها در نظر می گیریم، گنجانده می شوند. معنی این جمله آنست که اگر فردی برای تایپ کردن یک نامه یک ساعت زمان تعیین کند، در همان یک ساعت به پایان خواهد رسید در صورتی که اگر زمان بیست دقیقه هم برای آن در نظر بگیرد، ذهن او مکلف می شود در همان زمان به پایان برساند.

در هدفگذاری مالی نیز اگر ما برای یک ماه خود یک درآمد ثابت معمولی در نظر بگیریم، بدون دغدغه به آن خواهیم رسید در صورتی که با کمی تلاش می توانیم هر ماه این میزان را کمی افزایش دهیم و ذهن در منطقه امن خود باقی نماند. تعیین استانداردهای درآمدی در افراد با میزان رشد آنها رابطه مستقیم دارد.

5- تولید مازاد بودجه:

هنگامی که بتوانید درآمد خود را از هزینه ها بیشتر کنید و بین این دو فاصله زیادی را ایجاد کنید به نحوی که در یک منطقه امن قرار گیرید و بدون دغدغه خرج کنید، مازاد بودجه ایجاد کرده اید. زمانی که درآمد های یک فرد افزایش میابد، به سه طریق می تواند برای مازاد بودجه خود تصمیم بگیرد. در روش اول میتواند وام بگیرد و بدین ترتیب اقساط وام خود ار افزایش دهد. در روش دوم میتواند هزینه های خود را افزایش دهد و مازاد بودجه را خرج کند. در روش سوم هم می تواند مازاد بودجه خود را سرمایه گذاری کند.

6- وارد بازی ثروتمندان نشوید:

رابرت کیوساکی اعتقاد دارد نحوه بروز اقتصاد جدید بگونه ای است که بسیاری از مردم را وارد بازی برد-باخت به نفع ثروتمندان کرده و طی آن مردم چاره ای جزء سرمایه گذاری و تبعیت از آنچه در مقابل آنها گذاشته می شود، ندارند. یکی از دلایل مهم این اتفاق، پایین بودن اطلاعات اقتصادی مردم است. آنها دارای تحصیلات مالی اندک هستند و نمی توانند موقعیت های سرمایه گذاری مناسبی که به آنها پیشنهاد داده می شود را تشخیص دهند.

از اینرو وارد سیستم سرمایه گذاری می شوند که قوانین آنرا افراد دیگری وضع کرده اند و آنها کنترلی بر آن ندارند، بنابراین در این میان یا سود کمی می کنند و یا اصلا سود نمی کنند. نمونه ای از این سرمایه گذاری ها در کشور خودمان مربوط می شود به خرید اوراق بهادار و سرمایه گذاری در بانک ها. بهترین حالت در این نوع سرمایه گذاری ها این است که همراه با رشد تورم، سود کمی هم به ما تعلق می گیرد. این سیاست های مالی زمانی آغاز می شود که مقدار زیادی پول سرگردان در دست مردم وجود دارد و آنها به درستی نمی توانند برای آن برنامه ریزی کنند.

7- عادت های پولساز:

وارن بافت یکی از ثروتمند ترین افراد دنیا در یکی از مصاحبه های خود می گوید، روزی همسرم را دیدم که مبلغ 15000 دلار را برای خریدن یک لباس مجلسی پرداخته بود. او می گوید اگر در آن زمان بجای خرید لباس آن پول را برای سرمایه گذاری در اختیار من قرار می داد، سرمایه ای در حدود 800 میلیون دلار داشت.

او ادامه می دهد بزرگترین ترس در آمریکا ترس از تروریسم نیست بلکه ترس از بی پول شدن در دوران بازنشستگی است. بسیاری از افرادی که کارمند هستند و سغل ثابتی را دنبال می کنند، برای رهایی از کسری بودجه و منابع مالی در سالهای بازنشستگی، بجای افزودن به منابع و سرمایه گذاری های خود، آنرا در جایی ذخیره می کنند و سپس به انتظار روزهای پیری می نشینند.

به عقیده کیوساکی با تقویت پول خود می توانید کاری کنید که با استفاده از پول دیگران، پولتان با شدت بیشتری کار کند و اگر بخوبی پول و سرمایه خود را تقویت کرده باشید، می توانید مالیات کمتری پرداخت کنید و امنیت سرمایه خود را از طریق درآمد مولد تقویت کنید.

8- الگوهای ذهنی افراد موفق:

من عاشق این جمله ام ” مجاورت، مشابهت می آورد” این یعنی رابطه داشتن با انسانهای موفق و استفاده از استراتژی آنها می تواند روند ثروتمند شدن ما را بیش از پیش سریعتر کند. افراد موفق و ثروتمند بخوبی می توانند از منابع مختلف به تقویت پول خود بپردازند. فرض کنید برای یک سرمایه گذاری نیاز به 10 میلیون تومان دارید. اگر دارای هوش مالی بالایی باشید، باید بتوانید 7 میلیون را از بانک و منابع دیگر تهیه کرده و تنها 3 میلیون و یا کمتر را از منابع خود خرج کنید.

افراد موفق دارای یک الگوی ذهنی ثابت هستند که طی آن با کمترین هزینه و سرمایه گذاری و مشارکت دادن سرمایه دیگران به بیشترین رشد اقتصادی می رسند. سازمان های موفق نیز از مدیران مالی و مشاوران خبره جهت کمترین ریسک مالی استفاده می کنند تا بتوانند سرمایه اصلی خود را در امنیت کامل قرار دهند. بطور مثال در سالهای اخیر ادغام شرکت های خودروسازی و همچنین برون سپاری شرکت های اروپایی در کشورهای آسیایی مانند چین برای تولید قطعات خودرو، متاثر از این سیاست بوده است.

9- هیچ میانبری در کار نیست:

هنگامی که از هوش مالی و سرمایه گذاری سخن به میان می آید بیشتر افراد بیاد روشهای زودبازده و سطحی می افتند که ادعا دارند پس از چند ماه می توان به ثروت عظیمی رسید. روند سرمایه گذاری عبارتست از شناخت حیطه درست سرمایه گذاری + ریسک پذیر بودن + منعطف بودن + صبر و پشتکار. پس از این مراحل دانه هایی که برای سرمایه گذاری کاشتید را بداشت خواهید کرد و درآمد پایدار، پاداش بردباری و حرکت صحیح شما در زندگی مالی خواهد بود.

10- پدر پولدار یا پدر بی پول؟

اگر به دیدگاه خود در مورد مسائل مالی توجه کنید خواهید دید بسیاری از آنها ناشی از دید والدین ما به چپول شکل گرفته است. اگر آنها پول را وسیله ای برای دوری از خداوند و افتادن در گناه میدانستند، ما نیز حس خوبی به ثروت نخواهیم داشت این دیدگاه بطور ناخواسته به فرزندان ما نیز سرایت پیدا می کند. در اینجا منظور من از پدر پولدار شخصی نیست که ثروت زیادی دارد بلکه فردی را تسیم می کنم که دید مثبتی به پول و تمکن مالی دارد. پدری که از نظر ذهنی ثروتمند است، می تواند به تقویت هوش مالی فرزندان خود بپردازد.

رابرت کیوساکی در کتاب معروف خود ” پدر پولدار پدر بی پول” به این اصول اشاره می کند که اگر دو کودک را در نظر بگیرید که در شرایط کاملا یکسان و در یک مدرسه بزرگ شوند، کودکی که از پدر او به تقویت هوش مالی او پرداخته و تلاش کرده است که از کودکی به استقلال نسبی برسد، موفقیت بیشتری زا تجربه خواهد کرد. اگر پدران ما پولدار نبودند و حتی ذهنیت فرد پولدار را نیز نداشتند، ما شروع به ساختن خانواده ای با هوش مالی بالا کنیم تا در نهایت جامعه و کشوری موفق را بوجود بیاوریم.

به انتهای مقاله 10 راه تقویت هوش مالی رسیدیم. اگر عادات منفی خود را که در جذب ثروت همانند مانع عمل می کنند را شناسایی کردید، از امروز تصمیم بگیرید آنها را تغییر دهید. بیاد داشته باشید از فرمول تمرکز + پیوستگی می توانید به موفقیت های بزرگ دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *