سئو و بهینه سازی

خطای 502 چیست؟

خطای 502 چیست؟

پیغام خطای 502 Bad Gateway چیست؟

خطای 502 Bad Gateway به این معنا است که سرور وبی که شما به آن متصل شده‎اید نقش یک پراکسی برای انتقال اطلاعات از یک سرور دیگر را ایفا می‌کند و یک پاسخ نامعتبر از آن سرور دیگر را دریافت کرده است. این خطا به این دلیل 502 نامگذاری شده زیرا یک وضعیت HTTP است که سرور وب از آن برای توصیف این گونه خطاها استفاده می‌کند. این گونه پاسخ‎های نامعتبر ممکن است به دلایل متفاوتی باشد. این احتمال وجود دارد که بار کاری این سرور به اوج خود رسیده باشد و یا مشکلات مربوط به شبکه بین این دو سرور رخ داده باشد یا یک مشکل کوتاه مدت موقتی باشد. همچنین این امکان نیز وجود دارد که پیکربندی فایروال به درستی انجام نشده باشد یا حتی یک خطا در کدنویسی وجود داشته باشد و این مشکل برطرف نخواهد شد مگر ایرادات مرتبط با آن شناسایی شود.

خطای ۵۰۲ Bad Gateway به چه دلایلی ایجاد میشود؟

» وب سرور آفلاین است

خطای HTTP 522 اغلب نمایش داده می شود زیرا سرور وب آفلاین است. از آنجا که ارتباط بین سرور وب و Cloudflare از طریق اینترنت اتفاق می افتد ، بدیهی است مبادله ای نمی تواند انجام شود.

» فایروال درحال مسدود کردن درخواست است

اگر سرور اصلی به فایروال مخصوص خود متصل باشد ، این می تواند باعث بروز خطای Cloudflare شود. البته آدرس های IP سرویس عملکرد باید بصورت پیش فرض توسط این سرویس مجاز باشد ، اما برخی اوقات آدرس ها بصورت تصادفی مسدود می شوند. در نتیجه ، اتصالات برقرار نمی شوند. همچنین تنظیمات نادرست ممکن است منجر به حذف بسته ها از درون شبکه میزبان اصلی شود.

» تنظیمات نادرست DNS

سرورهای DNS با آدرس IP سرور اصلی کار می کنند. هر تغییری در این آدرس باید انتقال یابد تا CDN و سرور بتوانند به همکاری مشترک ادامه دهند.

از آنجا که بسیاری از میزبانان وب به طور خودکار هر چند وقت یکبار آدرس های وب جدید را به وب سایت های مدیریت شده اختصاص می دهند و آنها را به Cloudflare ارسال نمی کنند ، تنظیم DNS گاهی از آدرس نادرست استفاده می کند.

» مسیریابی نادرست

Cloudflare باید فراتر از مرزهای شبکه کار کند تا از بهینه سازی عملکرد وب سایت اطمینان حاصل شود. مسیریابی IP ، که مسیر بسته های ارسال شده از طریق شبکه های مختلف درگیر را تنظیم می کند ، بخشی اساسی در فرایند تحویل محتوا است. اگر اختلاف بین سرور اصلی و Cloudflare وجود داشته باشد ، این اغلب منجر به خطای ۵۰۲ Bad Gateway می شود.

» پیام های نگهدارنده از سمت سرور غیرفعال است

Cloudflare از ورودی هدر “keepalive” یا نگهدارنده برای حفظ اتصالات برقرار شده برای مدت زمان طولانی تر و بهبود عملکرد استفاده می کند. اگر گزینه نمایش پیام های HTTP در وب سرور غیرفعال شود ، تنظیم اتصال از بین می رود و در نتیجه خطای ۵۲۲ ایجاد می شود. از آنجا که بیشتر سرورهای وب اجازه ورود به صورت پیش فرض را می دهند ، این یک دلیل نسبتاً نادر از خطا است و تقریباً همیشه ارتباطی با یک خطای پیکربندی در قسمت مدیر وب دارد.

» مسدود ساختن درخواست از سوی فایروال

یک فایروال ممکن است ارتباطات میان سرورهای جانبی و سرورهای بالادستی را مسدود کند. برخی سیستم‌های حفاظتی DDoS می‌توانند نسبت به یک سرور بیش از حد حساسیت نشان داده و درخواست‌های سیستم تحویل محتوا را مسدود سازند.

» برنامه نویسی اشتباه

گاهی اوقات خطای موجود در کد یک وب سایت ممکن است به معنای عدم پاسخگویی صحیح نسبت به درخواست‌ها باشد و این امر موجب بروز خطا می‌شود.

» خطاهای شبکه

مشکلات DNS، مشکلات مسیریابی و مسائل مربوط به ISP نیز ممکن است منجر به بروز خطای 502 شوند.

نقش خطای 502 Bad Gateway در سئو:

بر خلاف خطاهای 503 که به گوگل می‌گوید که در زمان دیگری به سایت سر بزند، خطای 502، اگر سریع بر طرف نشود، بر سئو تاثیر منفی می‌گذارد. اگر سایت شما برای 10 دقیقه از کار افتاده باشد ولی برای مدتی نسبتا طولانی به شکل مناسبی عمل کرده باشد سایت می‌تواند از کش دلیور شود. اصلا ممکن است گوگل تا قبل از بک آپ به سراغ فراخوانی مجدد سایت شما نرود. ولی اگر سایت شما برای مدتی بیشتر از 6 ساعت خراب باشد، ممکن است گوگل تشخیص دهد که خطای 502 اتفاق افتاده است و این بر رنکینگ سایت شما تاثیر خواهد گذاشت. اگر نگران تکرار خطای 502 هستید باید ببینید که اصولا این نوع خطاها به چه علتی اتفاق می‌افتند.

چگونه خطای 502 را رفع کنیم؟

» صفحه را نوسازی کنید

نوسازی یا Refresh صفحه کاری است که همیشه ارزش امتحان کردن را دارد. بعضی اوقات خطای 502 موقتی است و با یک بار نوسازی ساده صفحه وب ممکن است برطرف شود. اغلب مرورگرها برای نوسازی از کلید میانبر F5 استفاده می‌کنند و همچنین یک دکمه Refresh در قسمتی از نوار آدرس آنها نیز برای انجام این کار تعبیه شده است. هر چند خیلی از اوقات چنین کاری مشکل را برطرف نمی‌کند، اما امتحان کردن آن نیز فقط یک ثانیه از وقت شما را می‌گیرد.

» بررسی کنید آیا این سایت برای افراد دیگر نیز غیر قابل استفاده نیست

هر زمان که شما برای دسترسی به یک سایت (به هر دلیلی) با شکست مواجه شدید می‌توانید بررسی کنید که آیا تنها شما هستید که با مشکل اتصال مواجه شده‎اید یا سایرین نیز همین مشکل را دارند. ابزارهای زیادی برای این کار وجود دارد، اما دو نمونه معروف از آنها isitdownrightnow.com و downforeveryoneorjustme.com هستند. هر دو تقريبا به یک شیوه عمل می‌کنند. تنها کافی است آدرس اینترنتی مورد نظر خود را برای بررسی وارد کنید تا نتیجه‎ای شبیه به تصویر زیر به دست آورید.

پیشنهاد مطالعه: خطای 503 چیست و چگونه از بروز آ« جلوگیری کنیم؟

اگر در گزارش دریافت شده اعلام شده بود که این سایت برای همه غیر قابل استفاده است، کار دیگری از شما ساخته نیست و باید زمان دیگری دوباره این سایت را امتحان کنید. اگر گزارش نشان داد که این سایت قابل دسترس است، سپس ممکن است مشکل از طرف شما باشد. چنین اتفاقی در مورد خطای 502 بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد، اما بعید نیست و شما در چنین شرایطی می‌توانید بعضی از راهکارهایی که در ادامه آورده شده است را امتحان کنید.

» از یک مرورگر دیگر استفاده کنید

این امکان وجود دارد که یک مشکل در مرورگر شما باعث بروز خطای 502 Bad Gateway شود. یک راه ساده برای بررسی این موضوع استفاده از یک مرورگر دیگر است. شما می‌توانید از Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari یا Microsoft Edge استفاده کنید. اگر شما در مرورگر جدید نیز با این خطا مواجه می‌شوید، سپس اطمینان پیدا می‌کنید که این مشکل به مرورگر مربوط نمی‌شود و باید راه حل دیگری را امتحان کنید.

» حافظه کش و کوکی‎های مرورگر را پاک کنید

اگر با تغییر مرورگر مشکل برطرف شد، این احتمال وجود دارد که حافظه کش مرورگر اصلی شما تاریخ گذشته یا با فایل‎های خرابی همراه باشد که ممکن است باعث بروز خطای 502 شود. پاک کردن این فایل‎های کش و باز کردن دوباره وب‎سایت خراب ممکن است مشکل را برطرف کند.

» پلاگین‎ها و افزونه‎های خود را بررسی کنید

اگر از افزونه‎ها روی مرورگر خود استفاده می‌کنید این امکان وجود دارد که یک یا تعدادی از این افزونه‎ها باعث به وجود آمدن خطای 502 شده باشد. ابتدا سعی کنید تمام افزونه‎های خود را غیرفعال کنید و بعد به وب‎سایت خراب متصل شويد. اگر بعد از این کار خطا برطرف شد، احتمالا یکی از همین افزونه‎ها باعث خطا بوده است. افزونه‎ها را یکی یکی فعال کنید تا افزونه خاطی را پیدا کنید.

» دستگاه‎های خود را ری‎استارت کنید

شما از یک ابزار بررسی سایت استفاده کرده‎اید و مشخص شده است که این سایت تنها برای شما غیر قابل استفاده است. و شما یک مرورگر دیگر را امتحان می‌کنید و باز هم با همان مشکل مواجه هستید. اینجا است که مشخص می‌شود مشکل چیزی از طرف شما است که به مرورگر شما مربوط نمی‌شود.

در چنین شرایطی این احتمال وجود دارد که بعضی مشکلات عجيب و موقتی در کامپیوتر یا تجهيزات شبکه شما (وای‎فای، روتر، مودم و غیره) رخ داده باشد. یک ری‎استارت ساده کامپیوتر و دستگاه‎های شبکه شما ممکن است بتواند این مشکل را برطرف کند.

پیشنهاد مطالعه: خطای 504 چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

» سرورهای DNS خود را تغییر دهید

گاهی اوقات مشکلات DNS می‌تواند باعث خطاهای 502 شود. تغییر دادن سرورهای DNS یک راهکار قطعی نیست اما ممکن است به رفع مشکل کمک کند. از آنجا که تغییر سرورهای DNS کار چندان سختی نیست، امتحان کردن آن ضرری را متوجه شما نمی‌کند. سرورهای DNS شما معمولا توسط خدمات دهنده اینترنت شما تعیین می‌شود. اما شما می‌توانید آنها را با یک سرور DNS ثالث مثل OpenDNS یا Google DNS تعویض کنید و این کار گاهی اوقات می‌تواند مشکل شما را برطرف کند. دلایل دیگری برای تغییر سرورهای DNS از جمله افزایش سرعت اتصال و ثبات در برقراری ارتباط نیز وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *