طراحی گرافیک

راهکار هایی جهت یادگیری سریع فتوشاپ

راهکار هایی جهت یادگیری سریع فتوشاپ

اهمیت فتوشاپ:

فتوشاپ، دروازه‌ای به سوی بسیاری از مشاغل است. طراحی گرافیک و عکاسی، بیش از هر حرفه‌ی دیگری به فتوشاپ وابسته هستند. توسعه‌دهندگان فرانت-اند (Front-end Developer) و تولیدکنندگان محتوا هم برای انجام کارهایشان به فتوشاپ نیاز دارند. اما چطور باید فتوشاپ را یاد گرفت و در آن پیشرفت کرد؟ چند تکنیک ساده وجود دارد که یادگیری فتوشاپ را برای شما آسان می‌کند. این مراحل را به صورت گام به گام طی کنید تا در مسیر یادگیری دچار مشکل نشوید.

فنون یادگیری سریع فتوشاپ:

1. در ابتدا مفاهیم اصلی طراحی گرافیکی را یاد بگیرید:

یادگیری طراحی گرافیکی کار پیچیده‌ای نیست، اما به ممارست نیاز دارد. پس از یادگیری درست اصول اولیه است باید به سراغ مفاهیمی همچون طرازکردن، کنتراست، فضای منفی، ریتم و اصول دیگری بروید که ممکن است عدم توجه به آن‌ها خروجی کار شما را خراب کنند. اگر صادق باشیم باید به شما بگوییم رفتن به کلاس‌های آموزش فوتوشاپ باعث نمی‌شوند شما را یک طراح گرافیک حرفه‌ای کنید، در نتیجه پیشنهاد ما این است که آستین‌ها را بالا زده و خودتان اصول اساسی طراحی را یاد بگیرید. منابع آنلاین رایگان و پولی متعددی وجود دارند که تفاوت‌های ظریف موجود در طراحی‌ها را آموزش می‌دهند. دقت کنید در این مرحله شما احتیاجی ندارید تا از فوتوشاپ استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که برای یادگیری این مفاهیم از آموزش های مجازی بنیاد آموزش مجازی ایرانیان با ارئه مدرک معتبر استفاده کنید برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت iranelearn.com مراجعه کنید.

2. با فضای کاری فتوشاپ آشنا شوید:

دومین گام برای شروع یادگیری فتوشاپ، آشنایی با فضای کاری این برنامه است. آموزش‎های زیادی در یوتیوب و سایت‎های آموزش آنلاینی مانند iranelearn.com وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا کار با ابزارهای فتوشاپ را یاد بگیرید.

3. در هر روز فقط روی یک ابزار متمرکز شوید:

پالت ابزارهای فوتوشاپ در سمت چپ باریک و طولانی است. اما ابزارهای پنهان بسیاری در آن قرار دارد که با کلیک کردن روی فلش کوچک نشان داده می‌شوند. در این پالت 65 ابزار برای انتخاب، برش، روتوش، نقاشی، رسم و…. وجود دارد. پیشنهاد ما این است که فرآیند یادگیری را با ابزاری آغاز کنید که پیش‌زمینه اولیه در ارتباط با آن دارید. همچنین در هر روز تنها کار کردن با یک ابزار را آزمایش کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با ابزارها و دسترسی به منابع قدرتمند از عبارت‌هایی همچون “آموزش ابزارهای جادویی فوتوشاپ” به فارسی یا “tutorial magic wand tool Photoshop ” به انگلیسی استفاده کنید. Rich Tooltips در فوتوشاپ هم نقطه شروع خوبی است. اگر در هر روز تنها کار کردن با یک ابزار را یاد بگیرید با مشکل افزونگی اطلاعات روبرو نخواهید شد. همچنین به راحتی می‌توانید میانبرهای صفحه‌کلید مرتبط با ابزارها را به خاطر بسپارید.

4. متخصصین فتوشاپ را دنبال کنید:

ساده‌ترین راه یادگیری فتوشاپ، استفاده از متخصصین این نرم‌افزار است. در دنیای واقعی پیدا کردن یک مربی خوب دشوار است. اما در دنیای مجازی متخصصان فراوانی وجود دارند که می‌توانید از دانش آنها استفاده کنید. وقتی شاخه تخصصی خود را انتخاب کردید، می‌توانید با کمک اینترنت متخصص‌های همان شاخه را پیدا کرده و مطالب آنها را دنبال کنید.

مثلا اگر می‎خواهید نقاشی دیجیتال یاد بگیرید، یک نقاش دیجیتال پیدا کنید که آموزش‌هایی در این زمینه ارائه می‌دهد.

5. مهارت‌های خود را با انجام کارهای کوچک به چالش بکشید:

شما می‌توانید یک ایده خوب را در ذهن تداعی کنید و از مهارت‌های فوتوشاپی که یاد گرفته‌اید برای خلق اثر هنری استفاده کنید. سایت‌هایی شبیه DesignCrowd می‌توانند به شما در این راه کمک کنند. قرار نیست شما در این مرحله یک پروژه تجاری یا رقابتی را ایجاد کنید. تنها این موضوع را بررسی کنید که آیا این توانایی را در خود می‌بینید که با چالش‌های بزرگ روبرو شوید. حذف پس‌زمینه از مجموعه‌ای از تصاویر، ترمیم یک عکس آسیب دیده برای شروع کار مناسب هستند. به عنوان یک فرد تازه‌کار ممکن است از کار خود زیاد راضی نباشید، اما ایرادی ندارد. این تنها شروع کار است. همچنین به دنبال فرصت‌های داوطلبانه مجازی باشید که وجود دارند. پلتفرم‌هایی همچون OnlineVolunteering.org و Creatives Without Borders در این زمینه راهگشا هستند.

6.یک میانبر برای یادگیری فتوشاپ:

یادگیری میانبرهای صفحه کلید باعث افزایش بهره‌وری شما می‎شود. این تنها میانبری است که فتوشاپ به شما پیشنهاد می‌کند. راه‌های مختلفی برای یادگیری فتوشاپ وجود دارد، اما هیچکدام آنها آسان نیستند. با این حال، اگر هدف داشته باشید می‌توانید از یادگیری لذت ببرید.

تنها با خواندن مطالب تئوری نمی‌توانید در فتوشاپ حرفه‌ای شوید.‌ تمرین را از یاد نبرید و از همین حالا یادگیری را شروع کنید.

7. یک چالش 30 روزه برای خود ترتیب دهید:

چالش 30 روزه یک الگوی استاندارد است که در اغلب حوزه‌های فناوری پیشنهاد می‌شود. به‌علاوه این چالش بهتر از چند ماه یا یک سال است. پس از پایان یافتن دوره آموزشی 30 باید به جمع‌بندی نکاتی بپردازید که یاد گرفته‌اید؟ شما از طریق چالش‌های 30 روزه نیز می‌توانید فوتوشاپ را یاد بگیرید، منتها سایت‌هایی همچون Udemy یا 30-Day Bootcamp به راحتی در دسترس کاربران ایرانی قرار ندارند. اما اگر به دنبال یک دوره رایگان هستید Photoshop Essentials پیش روی شما است. یک سایت آموزشی خوب که با فیلم‌های یوتیوب و پی‌دی‌اف‌های قابل دانلود به خوبی سازمان‌دهی شده است. Envato’s Tuts+ نیز بخش فوق‌العاده‌ای به نام راهنمای یادگیری دارد که مجموعه‌ای غنی از آموزش‌ها را ارائه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *