سایر مقالات آموزشی

رقص گوگل چیست؟!

رقص گوگل چیست؟!

رقص گوگل چیست؟

رقص گوگل موقعیتی است که یک صفحه، برای چند روز در نتایج جست‌وجو رقصانده می‌شود. یعنی مثلا یک روز در صفحه سوم ظاهر می‌شود، فردا در صفحه اول و پس فردا به صفحه پنجم سقوط می‌کند. رقص گوگل به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد، گوگل یک دامنه‌ی جدید (یا یک صفحه‌ی جدید از یک دامنه قدیمی) را در نتایج جست‌وجو می‌رقصاند تا رفتار کاربران را نسبت به آن ببیند و این را به عنوان یک فاکتور در نتایج جست‌وجو لحاظ می‌کند، تا رتبه‌ی نهایی یک صفحه را مشخص کند. اما گاهی به دلایل مختلف دیگری هم ممکن است یک صفحه در نتایج جست‌وجو رقصانده شود. این داستان را ببینید:

سال‌ها پیش (قبل از ۲۰۰۳) الگوریتم‌ها و ایندکس گوگل هر ماه آپدیت می‌شدند. این آپدیت‌ها در راستای کارآمدی هر چه بیشتر نتایج جست‌وجو بود. بعد از هر بار تغییر، رقص گوگل اتفاق می‌افتاد، بعد از مدتی نتایج تثبیت می‌شد و می‌رفت تا آپدیت بعدی. اما بعد از آپدیت‌های بوستون و فلوریدا، رقص گوگل دیگر به این شکل ماهانه ادامه پیدا نکرد. چون گوگل سیستمش را به گونه‌ای را تغییر داد که به جای اینکه هر ماه در یک روز مشخص آپدیت‌ها را اعمال کند، هر روز و کم کم آن‌ها را اعمال می‌کرد. در نتیجه تاثیر آپدیت‌ها بر نتایج جست‌وجو مثل قبل محسوس و یکهویی نبود که رقص گوگل اتفاق بیفتد. این موضوع را Matt Cutts رییس تیم اسپم گوگل در این ویدیو تصدیق کرده است.

دلایل به وجود آمدن گوگل دنس یا همان رقص گوگل:

هر چه میزان رضایت کاربران از محتوای موجود درون سایت ها بیشتر باشد گوگل نیز به آن محتوا رتبه بیشتری خواهد داد. اما چه عواملی سبب تعیین میزان رضایت کاربران خواهند شد؟ ابتدا لازم است سایت ها برخی از نکات مهم را مانند بالا بودن سرعت بارگیری سایت، رعایت استانداردهای نگارشی و نمایش صحیح در موبایل رعایت کنند چرا که این فاکتورها توسط گوگل مورد محاسبه قرار می گیرند. مدت زمان حضور کاربر در صفحه، نرخ کلیک کاربران بر روی سایت شما ، میزان اشتراک گذاری سایت در شبکه های اجتماعی و ثبت دیدگاه، تمامی این موارد باید توسط گوگل محاسبه شده تا بتواند بهترین تصمیم را برای مقایسه ارزش و کیفبت صفحات بگیرد و این پدیده با گوگل دنس به تحقق می پیوندد.

اهمیت گوگل دنس ( رقص گوگل )

برای اکثر مردم ، این رویداد به خودی خود مهم نبود. با این حال برای هر کسی که در صنعت بهینه سازی موتور جستجو است یک دوره بسیار حائز اهمیت است. در برخی مواقع ممکن است صفحات از بین بروند و سپس دوباره اضافه می شوند ، و بهتر از قبل قرار می گیرند و همه چیز آرام می شود. جالب است بدانید که این موتور چقدر مهم است و می تواند جایگاه واقعی هر محتوا را پیدا کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این موتور جستجو یا سایر موارد ، لطفا مطلب های مختلف ما را در موتورهای جستجو بخوانید.

» برقص مثل یه پاندا «

یکی از الگوریتم‌های گوگل، الگوریتم پاندا است. پاندا تمرکزش بر هدف گرفتن محتواهای بی‌کیفیت است و بیشتر یک فیلتر است که هر چند وقت یک بار بر سایت‌ها اعمال می‌شود و بعضی از سایت‌ها را گیر می‌اندازد. در این مقاله فرصت نداریم پاندا را به طور کامل توضیح بدهیم. اگر خواستید بیشتر بدانید مقاله الگوریتم پاندا را بخوانید.

این فیلتر گوگل گاهی آپدیت می‌شود و آپدیت شدن آن باعث رقص گوگل می‌شود.

» مثل یه پنگوئن برقص «

الگوریتم پنگوئن هم مثل پاندا یک فیلتر است که هر چند وقت یک بار بر سایت‌ها اعمال می‌شود. این الگوریتم تمرکزش بر شناسایی و هدف گرفتن اسپم هاست. اما گوگل دائما این الگوریتم‌ را آپدیت می‌کند تا سایت‌هایی که به اشتباه گیر انداخته هر روز کم‌تر و کم‌تر بشوند.

آپدیت پنگوئن هم در نتایج جست‌وجو نوسان ایجاد می‌کند و باعث می‌شود رقص گوگل اتفاق بیفتد. اگر در این باره به اطلاعات بیشتر نیاز داشتید مقاله الگوریتم پنگوئن را بخوانید.

این دو نمونه از الگوریتم‌های گوگل بود. بقیه الگوریتم‌های گوگل هم با آپدیت شدن رقص گوگل ایجاد می‌کنند. برای اینکه بفهمید چه زمانی الگوریتم‌ها آپدیت می‌شوند می‌توانید از MozCast استفاده کنید. این ابزار به شما هشدار می‌دهد که هوا طوفانی است (الگوریتم‌ها در حال آپدیت شدن هستند) و منتظر نوسان در نتایج جست‌وجو باشید. متاسفانه این ابزار نمی‌تواند مشخصا تشخیص بدهد که کدام الگوریتم‌ها در حال آپدیت شدن هستند.

در حالتی که الگوریتم‌ها آپدیت می‌شوند معمولا سایت‌های زیادی درگیر نوسان در نتایج می‌شوند. اما در مواردی که گوگل در حال محک زدن سایت‌ها و صفحات جدید است رقص گوگل فقط برای صفحاتی مشخص اتفاق می‌افتد.

گوگل دنس بر چه سایت هایی بی تاثیر است؟

سایت هایی که قدیمی بوده و میزان اعتبار خود را به تثبیت رسانده اند و بطور کاملا طبیعی و اصولی سئو شده باشند، تمامی این دلایل سبب می شود محتوای اصولی تولید کنند مورد بررسی این الگوریتم قرار نگیرد.

گوگل دنس روی چه سایت هایی تاثیر گذار است؟

در بیشتر مواقع شرایطی بوجود خواهد آمد که موجب رقص گوگل می شود . سایت هایی که تازه تاسیس شده اند و اقدام به تولید محتوا می کنند، سایت هایی که در مقاله های خود از کلمات کلیدی جدید استفاده خواهند کرد و سایت هایی که از لینک های غیر طبیعی استفاده خواهند کرد بیشتر از دیگر سایت ها موجب به رقص آمدن گوگل خواهند شد.

چگونه پدیده گوگل دنس را تشخیص دهیم؟

ممکن است گاهی مواقع رتبه سایتمان افت کند. و نگرانی بسیاری برای ما بوجود آورد . چگونه مطمئن باشیم این کار گوگل دنس است؟ بطور کلی ما در دنیای گوگل دو نوع پنالتی دستی و الگوریتمی داریم. زمانی که شاهد افت سایتتان شدید اگر پنالتی دستی باشد شما می توانید به کمک سرچ کنسول بررسی کنید آیا پیغام خطایی برای شما ارسال شده است یا خیر اگر به این صورت پنالتی نشده باشد پیغام NO issues detected را مشاهده خواهید کرد. اما اگر سایت شما دچار پنالتی الگوریتمی شده باشد (مانند الگوریتم گوگل دنس) در حین بررسی خطاها شما هیچگونه خطایی را مشاهده نخواهید کرد و تنها باید اصول و قوانین سایت را مورد بررسی قرار دهید. برای آشنایی بیشتر در ارتباط با الگوریتم های گوگل روی لینک کلیک نمایید.

چه صفحاتی درگیر رقص گوگل می‌شوند؟

هر باری که وب‌سایت‌تان را بهینه کنید، احتمالا درگیر این موقعیت می‌شوید. مثلا اگر

یک صفحه‌ی جدید اضافه کنید
تعدادی بک‌لینک جدید برای یک صفحه بگیرید
محتوای یک صفحه را آپدیت کنید یا محتوای جدیدی منتشر کنید (به خصوص اگر کلمات کلیدی محتوا رقیبان زیادی داشته باشد)
یک دامنه‌ی جدید راه‌اندازی کنید
در این شرایط گوگل شما را می‌رقصاند و به شما فرصتی برای دیده شدن می‌دهد. بسته به واکنش کاربران (شامل اسکرول کردن صفحه، زمانی که کاربر صرف صفحه می‌کند و تعامل با بخش‌های مختلف سایت و نرخ کلیک) تصمیم می‌گیرد که آیا آن صفحه لیاقت آن را دارد که جایگاه بالاتری کسب کند یا اینکه اصلا باید به جایگاه پایین‌تری سقوط کند.

رقص گوگل چندبار اتفاق می افتد؟

Google اکنون هر هفته به روز رسانی های خود را انجام می دهد ، بیشترین حرکت در دوشنبه ها انجام می شود. این به روزرسانی های در حال اجرا از الگوریتم های جزئی و به روز رسانی های شاخص استفاده می کنند. بنابراین ، در هر ماه تغییرات جزئی در رتبه بندی وجود خواهد داشت. دلیل این امر این است که ربات یا عنکبوت Google همیشه در حال یافتن مطالب جدید است. گاهی اوقات ممکن است ربات متوجه شده باشد که دیگر وب سایت وجود ندارد و باید از فهرست حذف شود. در حین رقص ، Googlebot هر وب سایت را مجدداً بررسی می کند ، می داند که چه تعداد سایت به آن پیوند دارند ، و این پیوندها چقدر با ارزش هستند.

از آن جا که Google دائماً در حال به روزرسانی صفحات انتخاب شده است ، نتایج جستجوی آن ها در طول ماه کمی متفاوت خواهد بود. با این حال ، فقط در طول Google Dance است که این نتایج می تواند به طرز عحیبی تغییر کند. همچنین باید در نظر داشته باشید که گوگل دارای چندین مرکز داده است و بیش از 10،000 سرور را به اشتراک می گذارد. به نوعی ، به روز رسانی های نمایه ای که در طول ماه رخ می دهد ، و خارج از Google Dance باید در کل منتقل شوند. این یک روند ثابت برای Google و هر موتور جستجوی دیگر است.

رقص گوگل چقدر طول می‌کشد؟

اینکه رقص گوگل برای یک صفحه چقدر طول می‌کشد به چند فاکتور مهم بستگی دارد:

» سن وب‌سایت «

هر چقدر یک وب‌سایت تازه‌کارتر باشد، بیشتر در رقص گوگل گیر می‌افتد. این یک روند عادی است که برای همه‌ی وب‌سایت‌ها اتفاق می‌افتد.

» میزان محتوای وب‌سایت «

هر چقدر تعداد صفحات و محتوای شما بیشتر باشد، قاعدتا اعتبار بیشتری دارید و مدت زمان کمتری در رقص گوگل گیر می‌افتید.

» کیفیت محتوا «

محتوا نوشتن کار ساده‌ای است، اما نوشتن محتوای باکیفیتی که کاربران را درگیر کند و آن‌ها را به کامنت گذاشتن و بوک‌مارک کردن وادارد، چندان ساده نیست. طبیعتا هر چقدر محتوای شما باکیفیت‌تر باشد، کمتر رقصانده می‌شوید.

» کلمات کلیدی «

اینکه چه کلماتی را هدف قرار می‌دهید در رقص گوگل تاثیر دارد. اصولا کللمات کلیدی کوتاه که رقابت در آن‌ها بسیار شدید است شما را خیلی بیشتر در رقص گوگل گیر می‌اندازد. اما در عوض اگر کلمات کلیدی طولانی را هدف قرار بدهید مدت زمان کوتاه‌تری رقص گوگل را تجربه خواهید کرد.

» بازاری که هدف قرار می‌دهید «

هر چقدر رقابت در بازار شما شدیدتر باشد، رقص گوگل طولانی‌تر و شدیدتر اتفاق می‌افتد. در نتیجه هر چقدر بازارتان مشخص‌تر و تخصصی‌تر باشد، (به جای اینکه خیلی کلی باشد) از بابت رقابت کمتر راحت‌تر خواهید بود.

» کامنت‌ها «

هر چقدر پست‌هایتان بیشتر کامنت بگیرند، زودتر در نتایج جست‌وجو تثبیت می‌شوید.
در نهایت با در نظر گرفتن این فاکتورها باید بدانید که رقص گوگل ممکن است از چند روز تا دو یا سه ماه طول بکشد.

سوالات رایج در مورد رقص گوگل:

» اگر در رقص گوگل رتبه خوبی کسب نکردیم چه کاری انجام دهیم «

گاهی اوقات رقص به پایان می رسد اما رتبه خوبی نصیب شما نشده است . اما این دلیل نمی شود شما نا امید شوید و بهتر است نقاط ضعف سایتتان را یافته و پس از رفع مشکلات محتوای سایت را به روز رسانی نمایید و منتظر رقص بعدی شوید. برای اینکه در رقص بعدی رتبه خوبی را کسب کنید بهتر است از عناوین جذاب تر و ترغیب کننده ای استفاده نمایید تا از دید کاربران تمام نیاز های آن ها را برطرف کرده باشید.

» بعد از رقص گوگل و تثبیت جایگاه سایت چگونه رتبه سایت را حفظ نماییم «

کسب رتبه بالا از گوگل بدین معنی نیست که تا همیشه در جایگاه امنی قرار داشته باشید چرا که مطمئنا رقیبان شما هر کاری را می کنند تا رتبه بالاتری کسب کنند. در این حین شما نباید از سئو غافل شوید و تمامی تلاش رقیبان را مهار کرده و مطالب خود را به روز رسانی نمایید.

» در زمان اجرای رقص گوگل چه کاری انجام دهیم «

زمانی که سایت شروع به رقصیدن می کند باید با خونسردی تمام حتی اگر سایتتان دچار افت شد بنشینید و نظاره گر باشید تا رقص تمام شود. عده ای از صاحبان سایت اطلاعات زیادی در رابطه با رقص گوگل ندارند و هنگامی که سایت رتبه کمی می گیرد نگران شده و سریعا اقدام به تغییر و تحول می کنند اما این اقدام ممکن است رتبه سایت را نه تنها بالا نیاورد بلکه سبب پایین تر آمدن آن نیز شود. پس بهتر است صبر کنید تا گوگل سایت را بررسی نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.