طراحی گرافیک

عناصر مهم در طراحی گرافیک

عناصر مهم در طراحی گرافیک

هنر شکل متنوعی از خلاقیت همراه با شکل های بی شمار طراحی است. اما چند عنصر اساسی طراحی وجود دارد که شالوده را تشکیل می دهد. از مقاله ی زیر ببینیم چه چیزهایی هستند. در ادامه با این مقاله از سایت تدسا همراه باشید.

اگر باید هنر را توصیف کنید، چگونه این کار را انجام می دهید؟ از آن جایی که هنر یک نمای زیبا و خلاق از احساسات و حالت اندیشه است، تنها می تواند یک تعریف مجازی داشته باشد. طراح های زیادی وجود دارد که شبیه شاخه های از این نمای دیداری است، به نام هنـــر. این طـــرح ها ترکیبی از شکل ها و رنگ های گوناگون و دیگر الگــوهای فریبنــده است که لذت چشـــم را برمی انگیزد. این جایی است که عناصر اساسی طرح در اصل به «تصویر» تبدیل می شود. هنر با این عناصر از هنر پدید می آید و نتیجه ی آن ها است، که الگوها و گروه های گوناگونی از هنر در جهان درک می شود. به عنوان زبان اندیشه و روح در نظر گرفته می شود که از دید هر فرد، تفسیر گوناگونی دارد. در جهان معاصر، این عناصر هنر در طراحی داخلی به همراه طراحی گرافیک به کار می رود. در ادامه به این عناصر شگفت انگیز نگاهی می اندازیم.

عناصر مهم در طراحی:

. خط:

خط اصلی ترین عنصر برای بسیاری از طراحی های خوب است. در زمینه طراحی، یک خط برای اتصال هر دو نقطه مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین، خطوط برای جدا کردن یا ایجاد فاصله بین عناصر دیگر و یا ایجاد تمرکز برای بیننده با تعریف یک قاب مناسب استفاده می شود.

ویژگی های مختلف یک خط (جهت، وزن و شخصیت) می تواند مورد استفاده قرار گیرد برای انتقال حالت های مختلف احساسی و فیزیکی و حتی در مواردی باعث واکنش های خاصی از بیننده می شود.

بنا به تناسب خطوط موجود در طراحی،مفاهیم،قابلیت ارائه ی قویتری می یابند.

▪ رنگ:

رنگ ها بخش مهمی در هر طرح هستند، چون به طرح هویت و وجود می بخشند. رنگ های به کار رفته در هنر به بازتاب یا شکست نور محدود نمی شوند، اما رنگ های واقعی نقاشی هستند و سایه ها برای جذاب کردن طرح به کار می روند. برای ایجاد بخش های جداگانه ی طرح یا جذاب کردن همه ی بخش های هنری، سه گونه رنگ وجود دارد. اولین، دومین و سومین رنگ که تفاوت های زیادی در آن ها وجود دارد. به طور معمول، ترکیب به کار رفته کنتراست (هم سنجی) دارند تا طرح را جذاب کنند. یکی از زیر عنصرها که رنگ را دربرمی گیرد، «ارزش» است، که تفاوت میان روشنایی و تیرگی سایه را معین می کند.
رنگ برای تنظیم خلق و خوی طراحی استفاده می شود. استفاده از رنگ در روش های خاص می تواند احساسات مختلف را نشان دهد و حتی ناخودآگاه باعث ایجاد احساسات در بیننده شود. به عنوان مثال، قرمز معمولا برای نشان دادن خشم، اشتیاق و ضرورت استفاده می شود، در حالی که آبی برای ایجاد احساس صلح ، امنیت و آرامش استفاده می شود.

. شکل:

یک شکل فقط خطی است که محدوده ای را محصور می کند. به همین دلیل، از طریق مرزهای آن تعریف می شود و معمولا برای استحکام بخش خاصی از صفحه استفاده می شود.
همان گونه که در بالا یادآوری شد، هر شکلی که در طرحی به وجود می آید، از یک خط آغاز می شود. شکل ها با رنگ نیز به وجود می آیند. ارزشی که در مفهوم دیداری شکل مطلوب تفاوتی را ایجاد می کند. یکی از مهم ترین اصول در این عنصر این است که شکلی که می آفرینید مانند طرح یا تصویر شما، «شکل مثبت» و فضای پیرامون این شکل «شکل منفی» نامیده می شود. هر دوی این ها به یکدیگر وابسته اند و بدون هم کامل نیستند.

. شالوده:

شالوده به عنوان حس اضافه ای توصیف می شود که به طرح داده شده می شود. معنی دقیق شالوده ویژگی فضایی هر جسم است مانند زبری، نرمی، سختی، کرک دار و مانند آن است. مانند اجسام واقعی، طرح نیز ویژگی فضایی دارد که طبیعت آن ها را توصیف می کنند (حس اضافه). این شالوده به کار می رود تا به کمک رنگ، ارزش، شکل ها و فضا، به طرح واقعیت داده و نمای ویژه ای را به آن بدهد. بنابراین، شالوده ی طرح در یک نقاشی درونی هنگامی تعیین می شود که این بخش از هنر آماده باشد.

. جهت:

جهت طراحی، چیزی است که خلق و خوی و جو را ایجاد می کند. یک توهم را ایجاد می کند که در طراحی نیاز است، حتی اگر چیزی در واقع حرکت نکند. معمولا به عنوان “جهت بصری” شناخته می شود. زمانی که طراح از خطوط عمودی و افقی به گونه ای استفاده می کند تا بیننده به سمت خاصی نگاه کند.

خطوط عمودی اغلب برای نشان دادن تعادل استفاده می شود، در حالی که خطوط افقی برقراری صلح و ثبات معنا دارند. خطوط انفجاری یا انحنایی برای نشان دادن جنبش یا اقدام استفاده می شود، و بیننده را هدایت می کند تا به روش خاصی نگاه کند.

. اندازه، مقیاس و نسبت:

این سه عنصر دست در دست دارند، و مسئول ایجاد تعادل و تناسب در طراحی شما هستند. اندازه برای اشاره به ابعاد واقعی یک عنصر خاص استفاده می شود و معمولا در ابعاد پیکسل ها، اینچ یا میلی متر تعریف می شود. مقیاس رابطه اندازه شی به مقدار اولیه است. همبستگی بین اندازه و مقیاس تمام عناصر طراحی الزامی است.

. بافت:

بافت طراحی در حقیقت سطوح قابل درک در طراحی است. استفاده از بافت در طرح های دو بعدی و سه بعدی می تواند برای ایجاد و انتقال انواع پیام ها و احساسات استفاده شود.

بافت ها در همه جا وجود دارند و ما آن ها را در دنیای اطراف خودمان هم از طریق حس بینایی و هم از طریق حس لامسه درک می کنیم. درحالیکه نمی توانیم آنها را روی وب سایت ها و صفحات چاپ شده لمس کنیم، بافت هایی از دنیای بیرون می توانند به یک ترکیب اضافه شوند و به آن زندگی ببخشند.

اگر می خواهید حس نرمی، راحتی و آرامش را منتقل کنید، هیچ راهی سریع تر از استفاده از پس زمینه های پارچه ای نخی نیست. از طرف دیگر، اگر در زمینه لوازم ساختمانی فعالیت می کنید، شاید تمایل داشته باشید که از بافت های سیمانی، سنگی و آجری همراه با متن هایی که بافت سخت و زبر دارند استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *