بازاریابی اینترنتی

عوامل موثر بر بازاریابی محتوا

عوامل موثر بر بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا چیست؟

این نوع  می‌کوشد با به‌اشتراک‌گذاری محتوای آموزشی، سرگرم‌کننده یا آگاهی‌بخش، به خوانندگان کمک کوچکی کند. نتیجه این کار می‌تواند در قالب تغییر رفتار مخاطبان و یا آن‌گونه که بازاریابان مایلند، به شکل تصمیم‌گیری برای خرید خود را نشان دهد. در حقیقت در این نوع بازاریابی، مردم را به خرید مجبور نمی‌کنیم؛ بلکه به آنها کمک می‌کنیم تا بهترین تصمیم را بگیرند و شاید بهترین تصمیم آنها در این میان، خریداری از ما باشد.

هدف بازاریابی محتوا:

«هدف بازاریابی محتوایی، جذب و نگهداری مشتریان به‌وسیله‌ی تولید و سازماندهی محتوای ارزشمند و مناسب به نیتِ تغییر یا تقویت رفتار مشتری است. این نوع بازاریابی، فرایندی مستمر است که در راهبرد کلی بازاریابی شما به بهترین نحو جای می‌گیرد و بر مالکیت رسانه متمرکز است نه اجاره‌ی‌ آن.»

نکات موثر بر بازاریابی محتوا:

1: استراتژی بازاریابی محتوا را مستند‌سازی و بازبینی کنین
نتایج تحقیقات روی بازاریابی B2B مشخص کرده که بازاریابان موفق B2B در زمینه‌ی بازاریابی محتوا، دو عادت مهم دارن. اول اینکه اونها استراتژی بازاریابی محتوا‌شون رو مستندسازی می‌کنن. و دوم اینکه استراتژی بازاریابی محتوا رو براساس وقایع در جریان و به همراه تیم بازبینی می‌کنن. در حالی که این دو عادت چندان هم برپایه‌ی علم نیستن ولی برای بازاریابان محتوا اهمیت و تاثیر بسیار زیادی دارن.

2: افراد رو در بازاریابی محتوا دخیل کنین
تمامی افراد دخیل در یک مجموعه مثل مشتریان، شرکا و کارمندان رو در تمامی مراحل بازایابی محتوا مشارکت بدین. این افراد می‌تونن ایده بدن، در تولید محتوا مشارکت داشته باشن، بازخورد بدن و مطالب رو در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارن. اونها می‌تونن تاثیر خارق‌العاده‌ای روی کیفیت، میزان پخش محتوا و نتایج بازاریابی داشته باشن.

این استراتژی در عین حال باعث تقویت روابط بین همکاران هم می‌شه. به عنوان بازاریابان محتوا، ما همیشه یک خط ارتباطی مستقیم با مشتریان و همکارانمون نداریم. برنامه‌ی اشتراکی بازاریابی محتوا ما رو با ایده‌ها، داستان‎‌های موفقیت، نکات مهم و کاربردی و باخورد‌های اونها آشنا می‌کنه.

3:داستان‌های جذاب و متقاعد‌کننده تعریف کنین
مؤثر‌ترین بازاریابان محتوا کسانی هستن که برندشون رو به رسانه تبدیل می‌کنن. اونها می‌دونن که چطور از عناصر خبرنگاری و داستان سرایی برای محتوا استفاده کنن. برای مثال:

. با داستان‌های گیرا مخاطب جذب کنین
داستان‌هاتون رو روی مواردی که برای مخاطب بیشترین اهمیت رو داره و فرصت‌ها متمرکز کنین و نه روی محصول یا سرویس.

. کلمات و عناصر بصری رو با هم آمیخته کنین
برای به تصویر کشیدن احساس در داستان، در کنار کلمات از عناصر بصری هم استفاده کنین.

. راهنماهای نگارش تهیه کنین و اون رو با تیم محتوا به اشتراک بگذارین
این کار علاوه بر اینکه به داشتن یک صدای واحد و متحد در محتوا کمک می‌کنه، باعث می‌شه که همکاران با برند و استاندارد‌های کیفی شما آشنا بشن.

وقتی این عناصر کلیدی رو در محتوا قرار بدین، می‌تونین با مخاطب وارد ارتباط بشین و اون رو به انجام عمل خاصی وادار کنین.

فراموش نکنین که باید تمامی این موارد رو به تیم بازاریابی خودتون آموزش بدین.

4: روزهای هفته رو برنامه‌ریزی کنین
همیشه کل دو هفته آینده رو در آخر هفته‌ها برنامه‌ریزی کنین. در این برنامه‌ریزی، ابتدا زمان‌های آزادتون رو مشخص کنین و بعد کارهایی که باید انجام بشه رو در اون زمان‌ها قرار بدین. همچنین برای جلساتی هم که پیش رو دارین زمانی رو کنار بگذارین.

البته یک برنامه‌ریزی صحیح تضمین‌کننده این نیست که شما به تمام کارهاتون برسین. مثل هرکس دیگه‌ای، شما هم ممکنه کارهاتون رو به تعویق بندازین. اما با این حال، برنامه‌ریزی بهتون کمک می‌کنه که اولویت‌ها رو مشخص کنین و برای موارد مهم پاسخگو باشین.

5:برای مدیریت توسعه‌ی محتوا از تسکولو استفاده کنین
برای مدیریت تیم بازاریابی محتوا و همچنین روند پیشرفت و توسعه تولید محتوا بهتره از یک ابزار مدیریت کارها، مثل تسکولو استفاده کنین. تسکولو ابزاریه که برای سازمان‌دهی محتوا و مشاهده میزان پیشرفت کار بهتون کمک می‌کنه.

هر مقاله‌ یا مصاحبه‌ای باید مراحلی رو بگذرونه. مراحلی مثل: تماس اولیه، درخواست مصاحبه، انجام مصاحبه، رونویسی، نگارش و تایید نهایی توسط فرد مصاحبه شونده.

تنها روشی که می‌تونین روی این همه کار نظارت داشته باشین اینه که از ابزاری مانند تسکولو استفاده کنین. هر مقاله‌ای می‌تونه در بخش Todo یک کار (Task) مخصوص به خودش رو داشته باشه و هر مرحله‌ای که کار به جلو می‌ره، کار (task) مربوط به اون مقاله هم می‌تونه به بخش‌های Doing یا Done یا بخش دیگه‌ای که خودتون تعیین می‌کنین منتقل بشه.

یکی از بهترین ویژگی‌های تسکولو این هست که می‌شه به هر کار، فایل و عکس ضمیمه کرد. این ویژگی بهتون کمک می‌کنه تا رونوشت‌ها، پیش‌نویس‌ها و عکس‌ها رو در یک مکان داشته باشین. همچنین می‌تونین زیر هر کار دیدگاه ثبت کنین و از این طریق با نویسندگان تیم در ارتباط باشین.

همچنین شما به عنوان یک مدیر بازاریابی محتوا با نویسندگان، عکاسان، هنرمندان گرافیکی و طراحان متعددی سروکار دارین. برای هماهنگی و مدیریت تیم بازاریابی تسکولو یک ابزار کارآمد و بسیار مفیده که بهره‌وری‌تون رو چند برابر می‌کنه.

6: مطالعه کنین. ارزش ایجاد کنین
زیاد مطالعه کنین. سرتیتر‌ها، نشریات صنعتی، نشریات تجاری، علایق مشتریان، مسائل روز فناوری، ادبیات و.. چیزهایی هستن که خیلی خوبه همیشه مطالعه کنین. بهترین روش برای اینکه بفهمیم کدوم محتوا بیشترین تعامل رو به همراه داره این هست که باهاش تعامل برقرار کنین.

بزرگترین سوءتفاهمی که در بین استراتژی‌های بازاریابی و محتوا مشترک هست اینه که هر دو خودشون رو محدود و منحصر می‌کنن. انواع مختلفی از بازاریابی محتوا وجود داره. نوشتاری، بصری، ویدئویی و… شما فقط باید به اهداف‌تون فکر کنین و خودتون رو جای مخاطبین قرار بدین.

همچنین باید برای مخاطبان‌تون از راهی منحصر به فرد، فریبنده و تعاملی ارزش ایجاد کنین. پنج توصیه‌ برای تولید محتوای B2B برای ارزش آفرینی بیشتر رو در زیر مشاهده می‌کنین:

جذاب و جالب توجه باشید
از کلمات اقدامی و عملی استفاده کنین
از محتوای بصری استفاده کنین
پست‌ها رو هر چند مدت بازپست کنین اما این بازپست کردن نباید کلمه به کلمه باشه.
به ارتباطات درونی پاسخ بدین. در عین حرفه‌ای بودن، باشخصیت و دوستانه برخورد کنین.

7: به سه پرسش مهم در مورد چشم‌انداز پاسخ بدین
باید بصورت فعال به سه پرسش مهم در مورد چشم‌انداز پاسخ بدین. در حال حاضر این طرز تفکر وجود داره که مهم نیست محصول یا سرویس چی هست. این دو عامل تحت پروسه‌های تصمیم‌گیری خودشون به جلو می‌رن.

چرا تغییر؟ این عادت در برخی‌ها وجود داره که مشکل تازه کشف شده رو نسبت به چالش‌هایی که باهاش روبرو هستن، در اولویت قرار می‌دن. دونستن چشم‌انداز بهتون کمک می‌کنه که متوجه بشین وضعیت فعلی فقط یک مشکل نیست؛ بلکه یک مسئله‌ی هزینه‌بر و یک ریسک برای کسب و کاره. سعی کنین محتوایی رو تهیه کنین که به افراد کمک می‌کنه که هزینه‌ی کارهای برنامه‌ریزی نشده رو محاسبه کنن. داشتن چشم‌انداز بهتون می‌گه که در صورت حل نشدن این مشکل، هرروز چقدر خرج اضافی روی دست کسب و کار میاد.

چرا شما؟ هر راه‌حلی مزایای منحصر به فردی داره. اما خریداران اغلب متوجه تفاوت‌های ظریف بین رقبا نمی‌شن. امروزه خریداران “قیمت” و “ارزش” رو معیار خرید قرار می‌دن. شما باید مشخص کنین که راه‌حل‌تون چطور می‌تونه ارزش‌بیشتری رو ارائه بده. یعنی باعث صرفه‌جویی بشه، بهره‌وری رو بهبود بده، ریسک رو کم کنه و..

8: متخصصان رو در بطن کار قرار بدین
یک عادت کلیدی بازاریابان محتوای B2B این هست که متخصصان شرکت رو به عنوان بزرگترین دارایی‌شون محسوب کنن. متخصصان گنجینه‌ی دانش و محتوای بالقوه هستن. وقتی که شما دانش‌شون رو تقویت می‌کنین، اونها نه تنها به عنوان رهبر شناخته می‌شن؛ بلکه مشتریان هم اونها رو به عنوان یک فرد نجات بخش می‌شناسن.

برای مدیریت تخصص‌ها یک فرایند مشخص کنین. برای مثال سوالاتی که مشتریان از متخصصان می‌پرسن رو جمع‌آوری کنین و اونها رو در یک بخش با نام “سوالات متداول” یا یک پست وبلاگی در وب‌سایت قرار بدین. به علاوه، تیم متخصصان اغلب از فرصت‌هایی که برای پرورش مشتریان وجود داره آگاهی ندارن و در کنار امکان ایجاد محتوای ارزشمند، ممکنه به راحتی اجازه بدن که روابط مشتری با کسب و کار قطع بشه. همچنین متخصصان ممکنه که افرادی درونگرا و خجالتی باشن و شما باید بهشون کمک کنین تا بر این مشکل فائق بیان.

وقتی که به درستی متخصصان داخلی‌تون رو مدیریت می‌کنین، می‌تونین بین محتوا و ارتباطات مشتری پل بزنین. این دو فاکتور از هم جداشدنی نیستن. باید فرهنگ شرکت رو به سمت برقراری ارتباط سوق بدین. چگونه میان تیم‌های بازاریابی و فناوری اطلاعات پل ارتباطی بزنیم؟

9: به‌صورت خستگی‌ناپذیر داستان‌تون رو پیگیری کنین
بیشتر از هر زمان دیگه‌ای امروزه باید ارتباط ایجاد کنین، ارتباطات رو پرورش بدین و گفتگو‌ها رو با مخاطبان و مشتریان تداوم بدین. این موارد رو زمانی باید انجام داد که یک داستان وادار کننده برای گفتن دارین و می‌دونین که از دیدگاه کسب و کار چه چیزی کارسازه و چه چیزی نیست.

امروزه کسی موفق هست که در عین داشتن مهارت‌های متعدد، چند مهارت کلیدی رو برای موفقیت توسعه داده. این افراد:

خستگی‌ناپذیر داستان رو دنبال می‌کنن: در بسیاری از صنایع، نویسندگان محتوا اغلب فقط در مورد همون صنعت می‌نویسن. به دنبال موضوعی برای داستان‌تون باشید که به محتوا زوایه‌ای تازه می‌ده و اون رو بهتر می‌کنه.

به طور مداوم بازبینی و تجدیدنظر می‌کنن: یک بازاریاب محتوای خوب همیشه به دنبال این هست که محتواش رو بهتر کنه. مهارت‌هاتون رو بهبود بدین. حالا این مهارت می‌خواد نوشتن محتواهای بلند باشه یا تولید ویدئو یا سرو و کله زدن با آخرین پیشرفت‌ها در صنعت. هدف‌تون این باشه که هر قسمت از محتوای بعدی رو بهبود بدین.

همیشه گوش می‌کنن: بهترین بازاریابان محتوا همیشه بیش از اینکه محتوا تولید کنن، مصرف‌کننده محتوا هستن. این محتوا‌ها می‌تونه پست‌های وبلاگی، شبکه‌های اجتماعی، کتاب و مجلات باشه. نظارت داشتن روی محتواهایی که خارج از محدوده صنعت شما نوشته شدن می‌تونه یک منبع خوب برای ایده و الهام‌بخشی باشه.

10: هر روز یک چیز جدید یاد بگیرین
هر روز زمانی رو به یادگرفتن اختصاص بدین. صبح‌ها زودتر سر کارتون حاضر بشین. مثلا ساعت ۷ توی دفتر باشین یک قهوه بخورین و ۳۰ دقیقه‌ی اول رو به چک کردن آخرین مطالب وبسایت‌های صنعتی، وبلاگ‌ها و فید‌های شبکه‌های اجتماعی اختصاص بدین.

ایمیل‌هاتون رو اول باز نکنین. به جاش، زمانی رو به خوندن آخرین نوآوری‌ها اختصاص بدین. بعد می‌تونین برین و کارهاتون برسین.

مزایای بازاریابی محتوایی برای سئو چیست؟

شما برای بهبود سئو، کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید، اما برای افزایش قدرت سئوی وبسایت شما، هیچ‌چیز بهتر از بازاریابی محتوایی نیست و کاملا هم درست است. محتوا، به بیان ساده، یعنی اطلاعات.

هدف گوگل این است که متناسب‌ترین و با کیفیت‌ترین اطلاعات را با جست‌وجوهای کاربران تطبیق دهد. اما اگر محتوایی با چنین ویژگی‌هایی تولید و توزیع نکنید، شانسی برای رتبه‌یابی نخواهید داشت و از چشم کاربران دور خواهید ماند.

نیل پاتل (Neil Patel)، که پیشتر در مطلب دیجیتال مارکتینگ چیست از او شنیده بودیم، ارتباط میان بازاریابی محتوایی و سئو را چنین توضیح می‌دهد:

«سئو نیازمند محتواست. بازاریابی محتوایی هم یعنی محتوا. سئو بدون محتوا معنی ندارد. شما نیازمند واژگان، نوشتارها، مطالب و کلیدواژه‌ها هستید. می‌دانم که خیلی کلیشه‌ای شده است، اما باید بگویم: محتوا، سلطان است(Content Is King).»

شما در موتورهای جست‌وجو، به خاطر واژگان مشخصی که در محتوای نوشتاری خود دارید، رتبه کسب می‌کنید. محتوای بیشتر به معنی کلمات کلیدی بیشتر است؛ بدین‌ترتیب، فرصت بیشتری برای رتبه‌یابی در گوکل پیدا می‌کنید. از این روست که برای بازاریابی محتوایی موفق، پژوهشِ کلیدواژه‌ها از اهمیت اساسی برخوردار است.

دیگر عامل مهم در بهبود سئو، دریافت لینک است. هنگامی که وبسایت‌های دیگر به سایت شما لینک می‌دهند، گوگل شما را به عنوان منبعی معتبر به شمار آورده و در نتیجه آن را در رتبه‌بندی لحاظ می‌کند. بهترین راه دریافت بک‌لینک که در مطلب تولید محتوای عالی که مردم را سرگرم کرده و به آنها آموزش می‌دهد و در نتیجه، آنها هم این مطالب را به اشتراک گذاشته و به آن لینک می‌دهند.

دیگر اینکه، گوگل وبسایت‌ها و منابعی را ترجیح می‌دهد که پیوسته به‌روزرسانی می‌‌شوند. ازاین رو، وقتی به شکلی مرتب محتوا منتشر کنید، وبسایت شما رتبه‌ بالاتری کسب خواهد کرد. از سوی دیگر، اگر از تولید محتوا دست بکشید، گوگل چنین می‌پندارد که وبسایت شما تعطیل و غیرفعال است و از این رو، رتبه‌ی شما را کاهش می‌دهد تا از دسترسی مردم به محتوای دستِ چندم جلوگیری کند.

نقش بازاریابی محتوا بر روابط عمومی:

اینترنت موانعی را که در گذشته مانع از رسیدن صدای کسب‌وکارها به مشتریانِ هدف می‌شد، از میان برده است. در گذشته، تبلیغ کردن در تلویزیون دشوار یا بسیار گران‌قیمت بود؛ اما اکنون می‌توانید یک ویدئو را به راحتی روی یوتوب یا اینستاگرام بارگذاری کنید و پیام خود را به رایگان به میلیون‌ها نفر در کره‌ی زمین برسانید. همین موضوع در مورد اخبار و آگهی‌ها نیز صادق است. امروزه برای برقراری ارتباط با مشتریان و هواداران خود به مدیر روابط عمومی نیازی ندارید.

پست‌های وبلاگی جای روزنامه‌ها را گرفته‌اند. لایو اینستاگرام جایگزین کنفرانس‌های خبری سنتی شده است. همه‌ی آنچه برای روابط عمومی نیاز دارید، زیر انگشتان دست‌تان به صورت رایگان قرار دارد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.