سئو و بهینه سازی

معرفی انواع دامنه سایت و کاربرد هایشان

معرفی انواع دامنه سایت و کاربرد هایشان

دامنه چیست؟

اولین قدم برای طراحی و داشتن یک سایت دامنه میباشد،دامنه سایت مثل آدرس منزل شماست که افراد از طریق آن میتوانند به سراغ ما بیایند ، تصور کنید که تصمیم گرفته‌اید کسب و کار فیزیکی خود را به یک کسب و کار آنلاین بدل کنید و محصولات و خدمات خود را از طریق اینترنت به مشتریان‌تان ارائه کنید. اگر در حال حاضر کسب و کار شما فیزیکی باشد و در یکی از نقاط شهر در حال فعالیت باشد، مسلما مغازه یا شرکت شما یک آدرس منحصربه‌فرد دارد که مشتریان شما با دنبال کردن آن آدرس به سمت مغازه شما هدایت می‌شوند .

حالا اگر تصمیم داشته باشید که شعبه دوم مغازه خود را در اینترنت نیز تاسیس کنید تا توسط آن قادر باشید به کل کشور و حتی جهان نیز محصولات و خدمات خود را ارائه کنید، مسلما مشتریان شما باید توسط یک آدرس منحصربه‌فرد به سمت کسب و کار آنلاین شما هدایت شوند. به آدرس اینترنتی هر وب‌سایت در اینترنت دامنه می‌گویند. در واقع دامنه، آدرس اینترنتی کسب و کار آنلاین شماست که پس از www قرار می‌گیرد و نام هر دامنه منحصر‌ به مالک آن است.

چگونه یک نام مناسب برای دامنه خود انتخاب کنیم؟

» نام دامنه باید کوتاه باشد «

در انتخاب نام دامنه حتما میبایست سعی کنید که از نام های کوتاه استفاده کنید که تعداد حروف آن کمتر از ۱۲ حرف باشد، به صورت کلی نام های بسیار بلند و طولانی قابل خواندن و به خاطرسپاری نیستند و استفاده از نام های طولانی ممکن است باعث شود که مخاطبین شما قادر نباشند برای مرتبه بعدی نام آن شما را به یاد آورند تا بتوانند وارد وب سایت شما شوند و از خدمات شما استفاده کنند . البته این بدین معنا نیست که نام سازمان، شرکت و … خود را نادیده بگیرید. شما می‌توانید قسمتی از نام شرکت و یا مخفف آن را بعنوان نام واحد انتخاب نمائید. بعنوان مثال اگر نام شرکت شما راهکارگستر فناوری اطلاعات بلوط می‌باشد بهتر است بجایrahkar-gostar-baloot.ir نام baloot.agency را انتخاب نمائید.

توجه داشته باشید که استفاده از حروف اختصاری در بعضی موارد مناسب نیست بخصوص اگر تعداد حروف اختصاری بیش از ۴ کاراکتر باشد. در مجموع توصیه می‌شود که نام کوتاه انتخابی‌تان مفهوم باشد. اگر نام دامنه کوتاه انتخابی شما با پسوندهای رایج مثل .com و .net و … قبلاً به ثبت رسیده‌اند و بخشی یا تمامی فعالیت وب‌سایت شما به کشور ایران ارتباط دارد توصیه می‌شود دامنه کوتاه انتخابی خود را با پسوند .ir هرچه سریعتر به ثبت برسانید. در حال حاظر ثبت نامهای کوتاه با پسوند .ir نسبت به سایر پسوندها بیشتر امکان‌پذیر است. این عمل موجب می‌شود تا آدرس وب‌سایت شما بیشتر بیاد بماند.

» نوشتار ساده «

سعی کنید دامنه ای با نوشتار ساده انتخاب نمایید.در غیر این صورت ممکن است مشتریان خود را از دست داده و یا آن ها به سایت رغیب شما هدایت شوند.پس انتخاب نامی با نوشتار ساده و راحت امری ضروری می باشد.
از اسامی طولانی مانند llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.com استفاده نکنید.زیرا کسی نمی تواند این نام را به خاطر بسپارد و از نظر کلمات کلیدی نیز محتوایی ندارد.پس بهتر است بین کلمات خود در صورت زیاد بودن فاصله قرار دهید.

» بهتر است نام دامنه با نام برند یکسان باشد «

شما نیز بسیار زیاد دیده‌اید که نشانی دامنه برخی از وب‌سایت ها به هیچ عنوان به نام برند آن کسب و کار شباهتی ندارد و نام دامنه خود را با کلمه‌های کلیدی انتخاب کرده‌اید. یکی از اصلی‌ترین مواردی را که در هنگام انتخاب نام دامنه باید رعایت کنید این است که نام برند خود را به عنوان نام دامنه ثبت کنید، این کار علاوه بر این که باعث برندسازی بهتر می‌شود در جلب اطمینان مشتریان وب‌سایت شما نیز تاثیر بسیار زیادی دارد.

» از اعداد و کارکتر در نام دامنه استفاده نکنید «

هنگامی که افراد برای نخستین بار در اینترنت به جست‌وجوی نام دامنه دل‌خواه خود هستند با سیل عظیمی از نام دامنه‌های ازقبل‌ثبت‌شده مواجه می‌شوند و در جست‌وجوی اولیه قادر نیستند یک نام دامنه آزاد و قابل ثبت برای خود پیدا کنند. در این مرحله معمولا افراد یک کارکتر مانند دش و آندرلاین (-و_) یا اعداد را در نام دامنه خود ترکیب می‌کنند تا قادر باشند یک نام آزاد را خریداری کنند. توصیه ما این است که برای موفقیت کسب و کار آن‌لاین خود به هیچ عنوان از کاراکتر و اعداد مانند kharid-ketab.com در نام دامنه استفاده نکنید .

» نام دامنه مرتبط با زمینه فعالیت وب‌سایت باشد «

اگر هنوز نام برند خود را انتخاب نکرده‌اید و تصمیم دارید نخستین شعبه از کسب و کار خود را از همان ابتدا در اینترنت راه‌اندازی کنید، پس بهتر است نام دامنه وب‌سایت شما گویای خدمات و محصولات ارائه‌شده در آن وب‌سایت باشد. به عنوان مثال نام دامنه ketabnak.com گویای خدمات فروش کتاب است و نام دامنه estekhdam.com نیز گویای خدمات استخدام است، اگر نام دامنه شما مرتبط با زمینه فعالیت وب‌سایت و محصولاتی که در آن سایت ارائه می‌شود باشد، احتمال موفقیت کسب و کار اینترنتی شما بسیار افزایش می‌یابد.

» نام دامنه باید فقط به یک شکل نوشته شود «

یک نام دامنه خوب همیشه به یک شکل نوشته می‌شود، البته این ویژگی به مورد شماره ۳ هم که در همین مقاله توضیح دادیم کمی مرتبط است، به عنوان مثال نام دامنه server4you.com را اگر به صورت تلفنی برای شما تلفظ کنند ممکن است شما آن را به صورت serverforyou.com اشتباها در مرورگر تایپ کنید، پس از انتخاب نام دامنه خود حتما دقت کنید که نام دامنه فقط به یک صورت نوشته شود، در غیر اینصورت برخی از افراد به سختی قادر به استفاده از وب‌سایت شما خواهند بود.

اسمی که انتخاب می نمایید نباید چندگانگی در درک تلفظ داشته باشد . به طور مثال سایت kloth.net اگر این اسم را به کسی بگویید ممکن است بعد از شنیدن با اسم cloth.net اشتباه بگیرد و وارد سایت دیگری شود. پس باید به این نکته توجه ویژه ای نشان دهید.از انتخاب اسامی با املای غلط جلوگیری کنید و یا به عنوان مثال از انتخاب دامنه هایی به صورت hi-n-dry.com خودداری نمایید زیرا ممکن است تلفظ آن باعث خطا و شنیدار high anddry.com شود. سعی کنید از کلمات به طور کامل با املای صحیح استفاده نمایید.

» املای روان و صریحی داشته باشد «

املای نام دامنه شما بهتر است به گونه‌ای باشد که بصورت شفاهی به راحتی قابل انتقال باشد و یا حداقل نیاز به هجی (spell) کمتری داشته باشد. ممکن است شما آدرس وب‌سایت خود را بصورت شفاهی به دوست خود اعلام نمائید و آدرس وب‌سایت شما املای سختی نیز داشته باشد بطوری که به گونه‌های متفاوتی بتوان آن را تایپ نمود در این حالت این احتمال وجود دارد که دوست شما موفق به بازدید از وب‌سایت شما نشود و یا اینکه به اشتباه وارد سایت دیگری شود .

» نام دامنه باید منحصربه فرد باشد «

منحصربه‌فرد بودن نام دامنه یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های یک دامنه خوب محسوب می‌شود، قبل از انتخاب نام دامنه باید به این اصل دقت کنید که اعتبار نام برندهای دیگر متعلق به دیگران است، استفاده از نام برندهای مشهور در نام دامنه اگر چه که از نظر قانونی ممکن است ایرادی نداشته باشد اما از اعتبار برند شما در دید مخاطبان می‌کاهد. به عنوان مثال دامنه‌های apple-server.com و یا aparat-film.com و استفاده از این نام‌های مشهور در نام دامنه شما ممکن است به صورت جدی به اعتبار شما لطمه وارد کند .

» در ابتدا پسوند .com دامنه را ثبت کنید «

پسوندهای بین المللی دامنه مانند com. و net. یا org. علاوه بر این که از دید موتو های جست‌وجو از اعتبار بیشتری برخوردار هستند، هموراه مخاطبان نیز اعتبار بیشتری برای این دامنه‌ها قائل هستند. هم‌چنین شما باید آگاه باشید که بسیاری از کاربران اینترنت نیز به صورت کلی عادت دارند که بلافاصله پس از این که می‌خواهند وارد یک وب‌سایت شوند، نام دامنه آن سایت را با پسوند دات کام وارد می‌کنند.

بنابراین حتما به شما توصیه می‌کنیم که در ابتدا پسوند بین‌المللی دامنه خود را به ثبت برسانید و در مرحله بعدی پسوند دات آی آر (.ir) دامین خود را نیز ثبت کنید . نام دامنه ی شما باید بتواند در بازار گسترش پیدا کند پس : – اگر محصولات شما مختص فروش در ایران است از دامنه .irاستفاده نمایید.
– اگر شما محصولات و تولیدات بین المللی دارید از دامنه .comاستفاده نمایید.

» در انتخاب نام دامنه عجله نکنید «

در مواجهه با افرادی که تصمیم به راه‌اندازی یک وب‌سایت دارند همواره شاهد این وضعیت هستیم که برای انتخاب و ثبت دامین خود بسیار عجله دارند، زمان زیادی را صرف انتخاب و بررسی بهترین نام‌ها نمی‌کنند یا این که به هیچ عنوان نام دامنه مورد نظر خود را با مشاوران کسب و کار و برندینگ و یا حتی نزدیک‌ترین دوستان خود مطرح نمی‌کنند تا اگر نام دامنه مناسب نباشد به فکر انتخاب یک دامنه دیگر باشند و به محض این که اولین نام دامنه آزاد را یافتند به ثبت آن اقدام می‌کنند.

شما باید توجه داشته باشید که انتخاب یک نشانی خوب و منحصر به فرد دامنه یکی از اصلی‌ترین ارکان موفقیت یک وب‌سایت محسوب می‌شود و اگر اشتباهی در انتخاب نام دامنه شما وجود داشته باشد پس از ثبت دامنه دیگر امکان تغییر اسم دامنه وجود ندارد. بنابراین توصیه ما این است که زمان بسیار زیادی صرف انتخاب بهترین نام دامنه کنید.

پیشنهاد مطالعه: اهمیت طول مناسب محتوا در سایت

انواع پسوند دامنه سایت:

» پسوند com. «

پسوند دات کام را می توان رایج ترین پسوند میان تمامی پسوندهای دامنه دانست. کام مخفف commercial به معنی تجاری است. به همین خاطر استفاده از com. برای کسانی که قصد دارند تجارت الکترونیک خود را داشته باشند بسیار مناسب است. اکثر شرکت های فعال در سرتاسر جهان از این پسوند برای ساخت دامین خود استفاده می کنند.

» پسوند int. «

این پسوند مخفف کلمه international به معنی بین المللی است. از int. برای ساخت دامین سازمان های بین المللی استفاده می شود.

» پسوند net. «

این پسوند مخفف network به معنای شبکه می باشد. به همین دلیل برای شرکت هایی که در زمینه ارائه خدمات اینترنتی مثل هاست، فروش دامنه و غیره فعالیت می کنند، مناسب می باشد. همچون دامنه mizbanfa.net که در حوزه هاستینگ فعالیت دارد.

» پسوند gov. «

پسوند gov. مخفف کلمه government به معنی دولت است. در نتیجه از این پسوند برای ساخت دامنه وب سایت های دولتی استفاده می شود.

» پسوند info. «

این پسوند مخفف کلمه Information به معنای اطلاعات است. معمولا سایت هایی که در زمینه اطلاع رسانی درباره حوزه های مختلف فعالیت دارند از این پسوند برای دامنه خود استفاده می کنند.

» پسوند org. «

پسوند org. یکی دیگر از پسوندهای رایج است که مخفف کلمه Organization به معنای سازمان است. معمولا از این پسوند برای دامنه سازمان های خصوصی که فعالیت های آن تجاری نمی باشد، استفاده می شود. معروف ترین سایتی که می توان مثال زد Sanjesh.org است که فعالی کاملا غیرتجاری و آموزشی دارد.

» پسوند name «

پسوند name را می توان اولین پسوندی دانست که برای اشخاص حقیقی معرفی شده است. کسانی که قصد دارند وب سایتی به نام خود راه اندازی نمایند، می توانند از name برای ساخت دامنه خود استفاده کنند.

» پسوند edu. «

این پسوند مخفف education به معنای کسب دانش است. به همین دلیل نیز برای ایجاد سایت هایی که محتوای آموزشی دارند به کار برده می شود.

» پسوند mobi «

این کلمه مخفف mobile است و برای شرکت هایی که خدمات مربوط به گوشی های تلفن همراه را ارائه می دهند گزینه بسیار مناسبی است.

» پسوند biz. «

biz مخفف business به معنی تجارت است. در نتیجه از این پسوند برای ساخت دامنه سایت های تجاری استفاده می شود.

» پسوند Travel. «

travel. به معنای سفر است. به همین دلیل برای شرکت هایی که در زمینه خدمات مسافرتی فعالیت دارند انتخاب مناسبی است.

» پسوند ws. «

این پسوند همانند ir. دامنه ملی یک کشور دیگر به شمار می رود. اما از آنجایی که مخفف آن به کلمه website به معنی وب سایت نیز شباهت دارد، گاها از آن برای ایجاد سایت های مختلف نیز استفاده می شود.

» پسوند tv. «

پسوند tv. نیز همانند مورد قبل پسوند دامنه ملی کشور توالو است. اما این پسوند نیز به دلیل شباهتی که به مخفف televesion دارد، برای ایجاد وب سایت های تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرد.

» پسوند ac. «

ac پسوند ملی مجموعه جزایر آسکنشن است. اما به دلیل شباهتی که به مخفف کلمه academy به معنای تحصیلات عالی دارد، مورد توجه سازمان های آموزشی می باشد.

» پسوند ir. «

این پسوند انحصارا متعلق به دامنه های ایرانی است. کسانی می توانند برای ثبت این دامنه اقدام کنند که به شکل رسمی مقیم کشور ایران هستند. این پسوند به دلیل ایرانی بودن و همچنین رایج بودن به یکی از پسوندهای محبوب برای ثبت انواع دامنه سایت ها تبدیل شده است. ir. انواع مختلفی دارد که در ادامه آنها را معرفی خواهیم نمود. البته دقت داشته باشید برای ثبت این دامنه به شناسه ایرنیک نیاز دارید، و قبل از ثبت باید نسبت به ساخت شناسه ایرنیک اقدام نمایید.

» پسوند gov.ir.  «

از این پسوند برای ساخت نام دامین مراکز دولتی و سایر ارگان های نظام مثل وزارتخانه ها، قوه مقننه یا قوه قضاییه استفاده می شود. درخواست کتبی در سربرگ موسسه متقاضی باید ارائه شود.

» پسوند co.ir. «

تابحال به این فکر کرده اید که معنی پسوند co چیست؟ کسانی که شرکت خود را ثبت کرده اند و می خواهند پسوند ملی مخصوص به حوز فعالیت خود را داشته باشند، می توانند از co.ir. استفاده نمایند. این پسوند برای ثبت دامنه شرکت های غیردولتی گزینه بسیار مناسبی است. به یاد داشته باشید که برای ثبت این domain باید مجوز دریافتی را ارائه دهید.

» پسوند ac.ir. «

ac مخفف academy است. به همین دلیل از این پسوند در کنار ir. برای موسسات آموزش عالی که مجوزهای لازم را دریافت کرده اند و به شکل قانونی فعالیت می کنند مناسب است. ارائه کپی مجوز دریافت شده الزامیست.

» پسوند sch.ir. «

استفاده از پسوند sch.ir. برای نام دامنه موسسات آموزشی دارای مجوزهای لازم از وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بسیار مناسب می باشد. ارائه کپی مجوز دریافت شده و همچنین درخواست کتبی در سربرگ موسسه ضروری می باشد.

» پسوند org.ir. «

org مخفف کلمه organization است. معمولا مراکز علمی یا موسسات آموزشی ثبت شده از پسوند ملی org.ir. برای ثبت دامین خود استفاده می کنند. موسساتی می توانند از این پسوند استفاده نمایند که دولت ایران را به عنوان یکی از اعضای خود داشته باشند. همچنین متقاضیان می بایست کپی روزنامه رسمی موسسه خود را نیز ارائه دهند.

» پسوند net.ir. «

از این پسوند می توان برای ساخت دامنه شرکت هایی که خدمات شبکه یا ISP ارائه می دهند، استفاده نمود. به خاطر داشته باشید که داشتن مجوز ISP برای کار با پسوند net.ir. ضروری است.

» پسوند id.ir. «

اشخاص حقیقی که تابعیت ایران را دارند، می توانند با ارائه تصویر شناسنامه خود برای ثبت دامنه خود با پسوند id.ir. اقدام نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *