سایر مقالات آموزشی

معرفی تگ ALT و بررسی تاثیر آن بر سئو

معرفی تگ ALT و بررسی تاثیر آن بر سئو

تگ alt چیست؟

تگ alt در واقع یک کد HTML می باشد که ظاهر و زمینه عملکرد یک تصویر موجود در صفحه سایت را توصیف می کند. به زبان ساده تر، هنگامی که کاربری در گوگل به دنبال یک تصویر خاص می باشد، alt تصاویر می تواند در این زمینه به موتور جستجو کمک کند تا بهترین نتیجه به نمایش در بیاید.

کاربرد تگ alt:

افزودن این تگ به تصاویر سایت دسترسی کلی موجود در وب را به شدت برای همه افراد افزایش می دهد. در ادامه این مقاله مهمترین کاربردهای این متن جایگزین را برای شما ارائه کرده ایم تا به خوبی متوجه شوید تگ alt چیست و چه نقشی می تواند در روند بهبود صفحات و تصاویر سایت شما داشته باشد.
• آن دسته از کاربرانی که اختلالاتی در زمینه بینایی خود دارند می توانند با استفاده از متن جایگزین، ویژگی های تصویر موجود را به خوبی درک کنند. مسئله ای که گفته شد تنها یک کاربرد تگ alt است که شما می توانید از آن استفاده کنید.
• دومین کاربرد تگ alt این است که هنگامی که یک تصویر در سایت بارگذاری نمی شود، این قطعه از متن به عنوان یک جایگزین نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.
• تگ alt در واقع تصاویر را به خوبی توصیف می کند و سبب می شود تا موتورهای جستجو در روند کراول کردن سایت ها، نقش بهتری داشته باشند.

کاربرد متن جایگزین تصاویر (alt)

Alt عکس سه کاربرد عمده و مهم می‌تواند داشته باشد:

» با اضافه کردن متن جایگزین (alt) به عکس‌ها، آن‌ها در سراسر وب دسترس‌پذیر می‌کنیم. کاربرانی که از ابزارهای کمکی برای نابینایان و کم‌بینایان استفاده می‌کنند (ابزارهایی که صفحه‌نمایش را برای کاربر می‌خواند) نیز می‌توانند متوجه تصاویر موجود در صفحه و موضوع تصاویر شوند.

» alt عکس در شرایطی که عکس نتواند لود شود، به جای عکس نمایش داده می‌شود. به این ترتیب کاربر با مشاهده نوشته جایگزین عکس می‌تواند متوجه شود در این جای خالی لود نشده، چه عکسی بوده است.

» alt تصاویر توصیفی از عکس برای خزنده‌های موتورهای جستجو فراهم می‌کند تا بتوانند به درستی عکس را ایندکس کنند.

ویژگی alt و عنوان تصویر در وردپرس:

اگر سایتی وردپرسی دارید و قصد دارید برای تصاویرتان از ویژگی alt استفاده کنید، کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

» از منوی سمت راست وارد بخش رسانه > کتابخانه شوید.
» تصویر مورد نظر را انتخاب کنید.
» در سمت چپ تصویر بخشی را مشاهده خواهید کرد که در آن عبارت «متن جایگزین» نوشته شده است. این همان تگ alt عکس است. در کادر مقابل آن متنی که به خوبی توصیف کننده تصویر باشد را بنویسید. برای اینکه یک تگ آلت ایده آل بنویسید به بخش «نکاتی برای نوشتن یک alt مناسب» که در ادامه همین مطلب آمده است مراجعه کنید.
هم‌چنین زمانی که تصویری را در وردپرس آپلود می‌کنید، به طور مستقیم وارد بخش کتابخانه خواهید شد. در همان‌جا در سمت چپ تصویر می‌توانید متن جایگزین را وارد کنید.

دلایل اهمیت تگ alt :

با توجه به انواع کاربرد تگ alt متوجه می شویم که این تگ ها می توانند در شرایط مختلفی به کار برده شوند و منفعت هایی را برای صاحبان وب سایت های مختلف به ارمغان بیاورند. در ادامه مهمترین دلایل اهمیت تگ alt را برای شما جمع آوری کرده ایم.

» افزایش دسترسی

متن های جایگزین در واقع اصولی برای بهبود دسترسی در وب می باشند. هدف اصلی از به کارگیری این تگ ها، توصیف تصاویر برای بازدیدکنندگانی که قادر به مشاهده آن ها نیستند. این شامل خواننده های صفحه نمایش و مرورگرهایی است که تصاویر سایت برای آن ها مسدود شده است. همچنین این متن های جایگزین برای کاربرانی که دارای کم بینایی هستند یا به طور کلی نمی توانند به خوبی شناسایی بصری داشته باشند نیز به کار برده می شود. متن های جایگزین به شما این اطمینان را می دهد که تمامی کاربران به خوبی با محتوا سایت شما عجین شده اند.

» سئو تصاویر

درک تاثیر تگ alt در سئو می تواند به شما در روند بهبود فعالیت هایتان کمک زیادی کند. استفاده از متن alt برای تصاویر می تواند یک تجربه کاربری مناسب را به وجود بیاورد. همچنین ممکن است که سئو سایت شما را به طور مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر قرار دهد. . در کنار تولید عنوان برای تصویر و بهترین نام گذاری برای عکس ها، alt text نیز می تواند به روند سئو شما کمک کند.
موتورهای جستجو از جمله گوگل در طی سال های گذشته پیشرفت های بسیار زیادی داشته اند. با این حال، خزنده های موتورهای جستجو آنطور که ما می توانیم تصاویر را در یک صفحه مشاهده کنیم، نمی توانند آن ها را ببینند. در نتیجه عاقلانه نیست که به طور کلی تفسیر و بررسی این موضوع را به دست آن ها بسپاریم در شرایطی که حتی نمی توانند تصاویر را مشاهده کنند. حتی ممکن است که آن ها اشتباهاتی در این زمینه انجام دهند که به واسطه آن شما برای یکسری عبارت کلیدی ناخواسته در صفحات نتایج جستجو رتبه بندی شوید. در نتیجه تمامی افراد باید با استفاده از تگ های alt به روند فعالیت های گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری، به خوبی کمک کنند.

پیشنهاد مطالعه: معرفی تگ کنونیکال و تاثیر آن بر سئو

ویژگی alt در تگ img چیست؟

Alt از کلمه alternative به معنی «جایگزین» گرفته شده است. در واقع alt یک متن جایگزین است که با کدهای HTML برای توصیف یک تصویر یا عملکرد آن در صفحه به کار می‌رود. از آنجا که گوگل قادر به تشخیص تصاویر نیست، از alt تصاویر برای شناسایی محتوای آن‌ها استفاده می‌کند. لازم به ذکر است، ویژگی alt و title از نظر فنی یک «تگ» نیست؛ اما معمولاً به آن تگ گفته می‌شود.

تگ title یا تگ عنوان در تصاویر چیست؟

ویژگی title که معمولاً با نام تگ title شناخته می‌شود، زمانی که ماوس را بر روی تصویر نگه‌دارید نمایش داده می‌شود.
شما می‌توانید از تگ title به عنوان یک call to action بهره ببرید. مثلاً وقتی کاربر نشانگر ماوس را بر روی تصویر نگه دارد، نوشته «با 50% تخفیف بخرید» ظاهر شود.
البته نوشتن تگ title –برخلاف تگ آلت- برای تصاویر ضروری نیست و حتی بسیاری از اوقات نوشتن آن بی‌معنی نیز هست؛ چراکه در دستگاه‌هایی مثل موبایل قابل مشاهده نیست.

اهمیت تگ Alt در سئو سایت چیست؟

گوگل به تگ‌های Alt تصاویر، ارزش زیادی می دهد. این ارزش‌گذاری به این دلیل است که فهم تصاویر و تعیین موضوع محتوای پیرامون آن ها آسان تر است. موتورهای جستجو نمی‌توانند تصاویر را بر روی یک سایت ببینند؛ حتی اگر متن در تصویر جاسازی شود، موتورهای جستجو قادر به کراول (بررسی) این متن نیستند. با ایجاد تگ Alt برای هر تصویر سایت، می توان بهتر در فضای وب دیده شد و در نتایج جستجو بالا آمد. به این ترتیب تگ Alt ، یک پلتفرم عالی برای استفاده از کلمات کلیدی است و کمک می‌کند تا شانس دیده شدن سایت در جستجوی تصاویر افزایش یابد.
نکات لازم در نوشتن تگ Alt تصاویر

» توصیف مناسب تصویر

تگ Alt، مهم‌ترین عامل درک مفهوم تصویر برای موتورهای جستجو و افرادی است که از قدرت بینایی مناسبی برخوردار نیستند. اگر تصویری وجود دارد که مفهوم خاصی ندارد و تنها به منظور زیبایی محتوا استفاده می‌شود، بهتر به‌جای قرار دادن در کدهای HTML، در میان کدهای CSS قرار داده شود.

» طول مناسب تگ Alt

در توصیف یک تصویر تنها باید به کلیات آن اشاره شود. در مجموع می‌توان گفت که طول تگ Alt باید کمتر از ۱۲۵ کاراکتر باشد.

» استفاده از کلمات کلیدی

تگ‌های Alt، یک فضای مناسب برای استفاده از کلمات کلیدی و در نتیجه یک فرصت دوباره برای علامت دادن به موتورهای جستجو هستند تا به ارتباط میان محتوا و یک عبارت خاص بیشتر پی ببرند. در نتیجه، ارتباط محتوا با تصاویر باید در اولویت اول نوشتن تگ Alt باشد. استفاده از کلمه کلیدی در تگ Alt یکی از تصاویر محتوا نیز می‌تواند در بهبود رتبه وب‌سایت مؤثر باشد. فراموش نکنید که گوگل و سایر موتورهای جستجو از به کار بردن بیش از حد کلمات کلیدی بیزار هستند و سایت را جریمه می کنند.

» استفاده از تگ Alt پر جستجو

تگ Alt باید به گونه ای نوشته شود که هم برای کاربران اینترنت جذاب باشد و هم برای موتورهای جستجو. تصاویری که از تگ های پر جستجو و نزدیک به جستجوی کاربران استفاده کنند، در نتایج جستجو نمایش داده خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *