سئو و بهینه سازی

معرفی لینک نو فالو

معرفی لینک نو فالو

لینک نوفالو چیست؟

لینک نوفالو یک خصوصیاتی است که در کدهای HTML استفاده می شود تا به ربات موتورهای جستجو اعلام نماید که نباید به دنبال این لینک ها برای تاثیر گذاری برروی صفحه سایت شما برود. هدف لینک نوفالو، کاهش اثرگذاری لینک های اسپم و بهبود نتایج موتورهای جستجو می باشد. این تکنیک توسط مت کاتس و جیسون شلن در سال 2005 معرفی گردید.

آیا لینک های نوفالو بر سئو سایت تأثیر می گذارند؟

بله قطعاً لینک های نوفالو هم بر سئو سایت تأثیر خواهند گذاشت. با قرار دادن rel=”nofollow” در تگ لینک تنها مانع انتقال اعتبار به سایت لینک گرفته می شویم که منظور اضافه نشدن پیج رنک به سایت لینک گرفته است. در نتیجه پیج رنک با سئو متفاوت است و لینک های نوفالو هم مانند لینک های فالو بر سئو سایت تأثیر مثبت می گذارند. نوفالو بودن لینک ها باعث نمی شود که ربات های گوگل نتوانند به سایت لینک شده دسترسی داشته باشند بلکه فقط اعتباری به سایت لینک شونده داده نمی شود.
اگر سایتی تمام لینک های خود را به صورت فالو قرار دهد و سایت های دیگری را لینک کند گوگل کاملاً احساس می کند که این سایت قصد فروش بک لینک داشته و سایت را اسپم خواهد کرد. در نتیجه با وجود حساسیت گوگل برای جلوگیری از تخلفات لینک سازی، بک لینک نخرید و خودتان به صورت اصولی با تعداد کنترل شده شروع به ساختن لینک های خارجی کنید.
حتماً توجه داشته باشید که از چه سایت هایی لینک می‌ گیرید. سایت های غیر مرتبط و اسپم در صورت لینک دادن به سایت شما باعث پنالتی شدن سایت خواهند شد.
اگر قصد داشتید که از سایتی لینک بگیرید، حتماً به میزان پیج آتوریتی سایت توجه کنید و در صورتی که سایت امتیاز خوبی نداشت به هیچ وجه از آن سایت بک لینک نگیرید.
اگر این لینک ها به صورت نوفالو قرار گیرند باز هم تأثیر گذار خواهند بود به شرطی که از سایت هایی لینک گرفته شود که میزان ورودی بالایی دارند و قطعاً در صورتی که بنر و یا رپورتاژ در آن ها قرار دهید کلیک بالایی خواهد خورد و ورودی سایت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

اینترنت بدون نوفالو پر از اسپم خواهد بود:

همانطور که در بخش قبلی گفتیم، فقط لینک های فالو طبیعی در سیستم تعیین پیج رنک گوگل مورد استفاده قرار می گیرند. لینک های بیشتر به معنی اعتبار بیشتر و در نتیجه رتبه بالاتری خواهد بود. پیج رنک بیشتر، به معنی اعتبار بیشتریست و افزایش آن موجب افزایش رتبه سایت در نتایج جستجو می گردد.

دنیای ما جهان بی نقصی نیست و همواره به اصلاح سئوکارهایی وجود دارند که قصد دارند با کسب لینک از روش های نامتعارف به فریب گوگل بپردازند و رتبه سایت خود را افزایش دهند. قبل از ایجاد تگ نوفالو، افراد زیادی دست به اینکارها می زدند و با استفاده لینک سازی غیر طبیعی پیج رنک سایت را به صورت مصنوعی افزایش می دادند.

زمانی که پیج رنک توسط سئو کاران سیاه کشف شد، به شکل افراطی از طرف آنها مورد استفاده قرار گرفت. به یکباره همه چیز سئو تبدیل به لینک ها شد. لینک های بیشتر به معنی امتیاز بیشتر بود و سئوکاران تا آنجا که می توانستند سعی می کردند از هر سایتی بک لینک بگیرند. قسمت کامنت صفحات تبدیل به یک هرج و مرج گردید و انبوهی از اطلاعات بی معنی صرفا برای قرار دادن لینک ها در آن قرار می گرفت.

ویکیپدیا نیز دچار مشکل شد و افراد زیادی که به دنبال کسب لینک بودند، خود را به عنوان منبع مطالب سعی می کردند معرفی کنند. وبلاگ های معروف نیز دچار مشکلات زیادی شده و بحث در مورد هر موضوع به موضوعات بی ربط کشیده شد. در سال 2005 گوگل شخصا وارد شد و مت کاتس و جیسون شلن از کارشناسان خبره گوگل به معرفی تگ نوفالو پرداختند.

دلایل استفاده از لینک نوفالو :

از تاثیر لینک نوفالو بر سئو مطمئن باشیم یا نباشیم، وب سایت‌های بسیاری لینک نوفالو دارند. کافی است روی صفحات سایت‌ها کلیک راست کنید و گزینه inspection را انتخاب کنید. کد صفحه برای‌تان نمایش داده می‌شود و با سرچ کلمه no‌follow می‌توانید این لینک‌ها را ببینید. دلایل استفاده از لینک های نوفالو متعدد هستند. در ادامه مهمترین موارد را در این زمینه بیان می‌کنم:

» خنثی کردن اثر اسپمرها

اولین دلیلی که همیشه برای استفاده از این تگ مطرح می‌شود، خنثی کردن اثر اسپمرها است. ممکن است در سایت‌تان لینک‌هایی به صفحات اسپم داشته باشید. یا کاربران در بخش نظرات، لینک‌های نامناسب و اسپم قرار داده باشند. در این صورت با استفاده از کد نوفالو این لینک‌ها را خنثی می‌کنید و مانع تاثیر منفی آن‌ها می‌شوید.

» جلوگیری از کاهش اعتبار سایت

مورد دیگر کم بودن اعتبار سایتی است که به آن لینک داده‌اید. اگر به سایتی لینک بدهید که اعتبار کمتری نسبت به شما دارد، ممکن است خودتان هم با کاهش اعتبار مواجه شوید. شاید برای‌تان سوال پیش بیاید که اساسا چرا باید چنین کاری بکنیم!؟

فرض کنید یک وب سایت نه چندان معتبر، محتوای آموزشی مفیدی تولید کرده است که می‌خواهید به آن لینک بدهید. یا نرم‌افزاری را برای دانلود گذاشته است. قصد دارید به آن محتوا لینک بدهید و در ضمن نمی‌خواهید در مورد اعتبار سایت‌تان ریسک کنید. خیلی ساده لینک مد نظرتان را در سایت قرار می‌دهید اما آن را no‌follow می‌کنید.

» پرهیز از تکرار لینک‌ها

یک دیگر از دلایل استفاده از لینک های نوفالو no‌follow پرهیز از تکرار است. فرض کنیم در یک صفحه از سایت‌تان دو بار به یک صفحه دیگر، از سایت خودتان یا یک وب سایت دیگر، لینک داده‌اید. انکر تکست هم متفاوت هستند. حالا برای پرهیز از تکرار، می‌توانید یکی از لینک‌ها را no‌follow کنید.

طبیعی نشان دادن ساختار لینک‌سازی و تاثیر لینک نوفالو بر سئو
سایت‌هایی که لینک‌های خروجی زیادی دارند هم از نوفالو استفاده می‌کنند. اگر وب سایت‌تان تعداد زیادی لینک خروجی داشته باشد، ممکن است گوگل شما را به عنوان فروشنده لینک در نظر بگیرد. یعنی سایتی که از سایت‌های دیگر پول می‌گیرد و لینک آن‌ها را در متن خود قرار می‌دهد. برای پیشگیری از این موضوع می‌توانید لینک‌های خروجی را نوفالو کنید.

» جلب اعتماد گوگل و جلوگیری از جریمه

یکی از راه‌های جلب اعتماد گوگل، نوفالو کردن بک لینک‌های پولی و تبلیغاتی است. گوگل روش‌های زیادی برای تشخیص لینک‌های خریداری‌شده دارد. اگر متوجه این موضوع شود، رتبه سایت‌تان به شدت سقوط می‌کند. اگر در سایتی بنر یا متن تبلیغاتی گذاشته‌اید، بهتر است آن را نوفالو کنید تا هم از جریمه‌های گوگل در امان بمانید و هم اعتمادش را جلب کنید.

» حفظ اعتبار انجمن‌ها و فروم‌ها

بسیاری از انجمن‌ها و فروم‌ها هم لینک‌های خروجی خود را نوفالو می‌کنند. کاربران هنگام گفت‌وگو در این انجمن‌ها، لینک‌های مختلفی را قرار می‌دهند. اگر این لینک‌ها اسپم باشند، ممکن است به اعتبار انجمن آسیب برسانند. مدیران بنا به سیاست‌های خود همه یا بخشی از این لینک‌ها را نوفالو می‌کنند.

فالو بودن و نوفالو بودن لینک ها با دو روش قابل تشخیص است:

1. View source در chrome و Mozila

با کلیک راست بر روی صفحه و انتخاب گزینه view source می توان تمامی کدهای هر صفحه از سایت را دید و برای دیدن لینک های نوفالو کافی است که با فشردن کلیدهای Ctrl + F کلمه‌ی No Follow را وارد کنید تا تمامی تگ های نوفالو را مشاهده کنید.

2. ابزار آنلاین No follow tools

No follow tools ابزاری آنلاین است که با وارد کردن آدرس و URL هر سایت و صفحه ای می توان تعداد لینک های داخلی، خارجی و نوفالو بودن لینک ها را متوجه شویم.

تگ نوفالو، تگی که اینترنت به آن نیاز دارد:

ضرورت استفاده از نوفالو، در نتیجه نگاه اسپم وار به مسئله سئو ایجاد شد، اما هیچ شکی نیست که ما بدون آن نمی توانیم ادامه دهیم.

تگ نوفالو مزایای زیادی برای دنیای وب داشته است. دیگر هیچ کس به خود زحمت نمی دهد تا به زور لینکی را در یک وبلاگ یا فروم منتشر کند که نوفالو است. سیستم مدیریت محتوای وردپرس به صورت اتوماتیک تگ نوفالو را به لینک های تمام کاربران اضافه می کند و ویکی پدیا نیز از همین راهکار برای قسمت منابع خود استفاده می کند.

با اینکه همچنان اسپم کردن در کامنت وبلاگ ها وجود دارد، اما ایجاد تگ نوفالو در کاهش آن نقش زیادی داشته است. به عنوان یک وبمستر احتمالا تا حالا متوجه شده اید که در کدام قسمت ها از لینک ها فالو استفاده کرده و در کدامیک نبایست اجازه انتشار لینک فالو داد. لینک های نوفالو اساسا در قسمت های زیر کاربرد دارند:

. لینک های پولی
. کامنت ها
. فروم ها
. هر چیزی که گوگل از آن به عنوان محتوای غیر قابل اعتماد یاد می کند.

بعضی از وبمسترها ممکن است تگ نوفالو را از قسمت کامنت ها بردارند و از آن به عنوان جایزه ای برای کامنت گذاران بهره ببرند. اما این یک تصمیم شخصیست و ما به شخصه آن را تایید نمی کنیم.

تاثیر لینک نوفالو بر سئو چیست؟

اجازه بدهید قبل از توضیح در مورد تاثیر لینک نوفالو بر سئو یک سوال بپرسم: به نظرتان چقدر احتمال دارد سایت‌های مختلف به صورت طبیعی به هم لینک بدهند؟ بدون خرید و فروش، رپورتاژ یا ساختن لینک، چقدر احتمال دارد بک لینک بگیرید؟ اگر بخواهیم صادق باشیم، خیلی کم!

احتمال این که یک وب سایت به سادگی محتوای تولیدی شما را مفید بداند و به آن لینک بدهد زیاد نیست. چون لینک دادن به سایت‌های دیگر ریسک دارد. ممکن است آن سایت اسپم شود، جریمه شود یا هزار اتفاق دیگر برایش بیفتد که روی سایت شما هم تاثیر می‌گذارد.

بنابراین سایت‌ها یا زیاد به هم لینک نمی‌دهند یا لینک‌ها را نوفالو می‌کنند. گوگل هم این موضوع را می‌داند. پس می‌توانیم بگوییم یک تاثیر لینک نوفالو بر سئو وب سایت این است که ساختار لینک‌سازی آن را طبیعی نشان می‌دهد.

فکر می‌کنید این که یک وب سایت اصلا لینک نوفالو نداشته باشد یعنی چه؟ یعنی اصلا تبلیغ ندارد. احتمال چنین چیزی هم کم است. با داشتن لینک‌های نوفالو به گوگل می‌فهمانید که یک کسب‌وکار دارید و برای آن تبلیغ می‌کنید. چون تبلیغ و آگهی عناصر حیاتی تجارت هستند.

یک مورد مهم دیگر: وب سایت مرجعی مثل ویکی پدیا را در نظر بگیرید. فرض کنیم توانسته‌اید از این مرجع لینک بگیرید (که کار بسیار سختی است) اما این لینک نوفالو است. به نظرتان در این مورد تاثیر لینک نوفالو بر سئو چیست؟

یادتان هست که گفتم با استفاده از تگ نوفالو تصمیم‌گیری را به عهده گوگل می‌گذاریم؟

لینکی که از سایت‌های مرجع و مهم دریافت می‌کنیم، حتی اگر نوفالو باشد، باعث افزایش اعتبار سایت ما می‌شود. بنابراین حتی لینک‌های نوفالو ویکیپدیا هم به اعتبار ما اضافه می‌کنند.

نکات مهم در مورد تاثیر لینک no‌follow بر سئو:

با توجه به تمام توضیحاتی که دادم یک نکته را متوجه شدیم: لینک‌های نوفالو ممکن است مستقیما تاثیری بر سئو و رتبه سایت نداشته باشند اما اثرات غیر مستقیم بسیاری دارند. این اثرات به شرح زیر هستند:

. لینک‌های نوفالو که از سایت‌های مرجع و مهم دریافت می‌کنید، اعتبار شما را نزد گوگل افزایش می‌دهند.
. لینک‌های نوفالو که در انجمن‌های پربازدید قرار می‌دهید، باعث افزایش ترافیک سایت‌تان می‌شوند. این ترافیک هدفمند است و نرخ پرش کمتری خواهد داشت. پس یک تاثیر لینک no‌follow بر سئو جذب ترافیک است.
. داشتن لینک‌های نوفالو ساختار لینک‌های سایت‌تان را طبیعی نشان می‌دهد.
نکات بسیاری را درباره تاثیر لینک نوفالو بر سئو گفتم اما باید به یک نکته مهم‌تر اشاره کنم: هیچ قطعیتی وجود ندارد! ممکن است سایت‌هایی را در رتبه‌های اول گوگل ببینید که درصد خیلی کمی از لینک‌هایشان نوفالو است.

سئو یک شبکه در هم پیچیده از فاکتورهای متعدد است. مهم این است که در نهایت و با در نظر گرفتن تمامی فاکتورها، گوگل وب سایتی را معتبر و مفید تشخیص دهد. در این صورت آن را به رتبه‌های بالا می‌رساند. حتی اگر ساختار لینک‌سازی‌اش به شکلی که در مقاله‌های آموزشی می‌بینید نباشد. همه نکات آموزشی را در مورد تاثیر لینک no‌follow بر سئو در نظر بگیرید. اما توجه داشته باشید که مهمترین نکته نگه داشتن تعادل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *