تبلیغات در شبکه های اجتماعی

نحوه تشخیص فیک بودن پیج اینستاگرام

نحوه تشخیص فیک بودن پیج اینستاگرام

حتما شما هم در اینستاگرام با پیج های متعددی برخورد داشته اید که فالوورهای عجیب و غریب دارند و از طرفی شما بنا به هر دلیلی در اعتماد به این پیج ها مشکوک هستید. یا میخواهید به آنها تبلیغ بدهید یا میخواهید خرید کنید.

پیج فیک چیست؟

پیج فیک صفحه‌ای است که به منظور ایجاد فعالیت مصنوعی برای افزایش لایک و فالوور و سایر عددها ایجاد شده و فعالیت واقعی ندارد.

» آیا برای تشخیص پیج فیک نرم افزار یا برنامه‌ای وجود دارد؟

تشخیص پیج فیک نیازی به نرم افزار ندارد. با آشنایی با ویژگی‌های این صفحات به راحتی می‌توانیم آنها را تشخیص بدهیم.

» روش‌های فهمیدن تعداد فالوور دقیق در اینستاگرام برای یک پیج چیست؟

برای فهمیدن تعداد فالوور غیرفیک روش دقیقی وجود ندارد اما پلتفرم‌هایی مثل hypeauditor در ازای پرداخت هزینه اشتراک، اطلاعات حدودی را درباره واقعی بودن فالوورها بر اساس میزان فعالیت آنها در اختیار شما قرار می‌دهند.

» روش های تشخیص و تست پیج فیک، لایک و کامنت فیک چیست؟

برای تشخیص پیج، لایک و کامنت فیک لازم است به ویژگی‌های تعداد زیادی از صفحات به صورت رندوم دقت کنیم و متوجه شویم حجم زیادی از آنها غیرعادی هستند یا نه.

از کجا بفهمیم که فالوور های یک پیج تقلبی است؟

یک راه حل ساده به نام محاسبه ی ضریب مشارکت وجود دارد:

ضریب مشارکت برای اکانت های زیر 10K باید بین 5 تا 10 باشد و برای اکانت هایی با فالوور بالاتر نباید زیر 2 باشد ، در غیر این صورت فالوور ها فیک است …
برای محاسبه ی ضریب مشارکت باید یکی از پست های اکانت را در نظر بگیرید تعداد کامنت ها و تعداد لایک ها را با هم جمع کنید ، عدد بدست آمده را بر تعداد فالوور ها تقسیم کنید سپس حاصل را در 100 ضرب کنید

علائم کلی فیک بودن پیج اینستاگرام:

. صفحه‌ای بدون عکس پروفایل یا با عکس پروفایل غیر واقعی
. نام کاربری بی‌معنی اکانت‌های اینستاگرامی
. تعداد و زمان مشکوک انتشار پست‌ها
. پیجی با فالوور و فالووینگ بالا، اما بدون پست
. پیجی با فالوور و فالووینگ بالا
. فالوورها و کامنت‌های خارجی
. عدم توازن تعداد فالوور با اینگیجمنت پیج

نحوه تشخیص فیک بودن پیج اینستاگرام:

» ناهمخوانی تعداد فالوور با اینگیجمنت

یکی از مشخصات صفحه‌های فیک تعداد بالای فالوور در کنار اینگیجمنت بسیار کم است. مثلا اگر صفحه‌ایشصت‌هزار فالوور داشت اما هر پست آن فقط هشتاد لایک گرفته، باید به واقعی بودن این عدد شک کرد. معمولا صفحات در صورتی رشد می‌کنند که بتوانند اینگیجمنت خوبی داشته باشند. بنابراین اگر صفحه‌ای بسیار پرفالوور شده اما در هیچ دوره‌ای از فعالیتش نرخ مشارکت خوبی نداشته یا اصلا فعالیت خاصی نکرده، می‌توان تردید کرد که فالوورها خریده شده‌اند. البته این روزها با برگزار شدن مسابقات اینستاگرام با جوایز میلیونی، بعضی از صفحات این چنینی هم آنهایی هستند که با اسپانسر شدن و پرداخت هزینه در مسابقات بزرگ فالوور زیادی جذب کرده‌اند اما در صورتی که مشارکت پایینی داشته باشند تفاوت چندانی با صفحه فیک ندارند. چرا که باز هم نرخ مشارکت پایین و حضور فالوورها هرچند با میل خودشان فالو کرده باشند بی‌اثر خواهد بود پیشنهاد ما این است اگر به دنبال افزایش فالوور در اینستاگرام هستید این مطلب را بخوانید.

» فالوورها و کامنت‌های خارجی

بسیاری از سرویس‌های فروش لایک و فالوور خدمات خود را به دو دسته تقسیم کرده‌اند. فروش فالوور و لایک ایرانی و خارجی. خدمات ایرانی تعرفه گران‌تری دارند و بسیاری از مشتریان این سرویس‌ها ترجیح می‌دهند فالوور خارجی ارزان‌تر بخرند. کاری که تشخیص فیک بودن صفحه‌شان را بسیار راحت می‌کند. زمانی که در این صفحات به لایک‌ها و کامنت‌ها و فالوورها نگاه می‌کنید عده زیادی کاربر خارجی را می‌بینید که مشخص نیست چطور یک پیج ایرانی را دنبال کرده‌اند و به آن واکنش نشان می‌دهند. با توجه به اینکه این فیک‌ها به سرعت قابل تشخیص هستند، کمتر از آنها استفاده می‌شود اما بسیاری از کاربران از این موضوع اطلاع ندارند و به دلیل قیمت پایین‌تر از آنها استفاده می‌کنند.

» فالوورهایی با تعداد فالوینگ بالا

راحت ترین راه تشخیص پیج فیک اینستاگرام این مورد است، بسیاری از صفحات فیک برای این ساخته می‌شوند که به عنوان فالوور یا مشارکت کننده به فروش برسند. برای همین اغلب این صفحه‌ها علی‌رغم داشتن پست‌های کم، هزاران صفحه را فالو می‌کنند. وجود چند مورد از این نوع صفحات در میان فالوورها می‌تواند لزوما به معنی فیک بودن نباشد بلکه متعلق به کاربرهای کنجکاو باشد که صفحات زیادی را زیر نظر دارند. اما به تعداد بسیار زیاد چنین صفحاتی در میان فالوورهای یک پیج می‌شود شک کرد. پس همیشه باید تعداد زیادی از صفحات را بررسی کنیم و اگر فقط چند مورد از آنها این ویژگی را داشتند نمی‌توانیم مطمئن باشیم که صفحه فیک است.

» فالوور و فالووینگ بالا بدون پست

چرا باید کسی صفحه‌ای را دنبال کند که هیچ پستی ندارد؟ اگر تعداد زیادی صفحه در میان فالوورهای یک پیج دیدید که هزاران فالوور و فالووینگ دارند اما هیچ پستی ندارند، به واقعی بودن این پیج شک کنید. بسیاری از فروشندگان لایک و فالوور فیک، فرصت نمی‌کنند برای تمام اکانت‌های فیکی که درست کرده‌اند پست منتشر کنند! اما با این اکانت‌ها عده زیادی از مشتریانشان را فالو می‌کنند. از طرف دیگر این ربات‌ها هم همدیگر را فالو می‌کنند تا چندان فیک به نظر نرسند و فالوور هم داشته باشند. اما از آنجایی که سازندگان این صفحات تعداد زیادی اکانت ایجاد می‌کنند به این نکات توجه نمی‌کنند و فیک بودن صفحه آشکار می‌شود. معمولا بسیاری از فالوورها و فالوینگ‌های این صفحه‌ها هم ویژگی‌هایی شبیه به همین صفحه‌ها را دارند و قابل تشخیص‌اند و تشخیص فیک بودن پیج اینستاگرام را راحت می کنند. در ضمن اگر میخواهید با انواع ربات اینستاگرام آشنا شوید این مطلب را بخوانید.

پیشنهاد مطالعه: تبلیغات اسپانسری اینستاگرام چیست؟

» عکس‌های تکراری در صفحه

بسیاری از صفحه‌های فیک برای اینکه فیک به نظر نرسند و تشخیص پیج فیک اینستاگرام را برای ما سخت تر کنند چند پست منتشر می‌کنند اما به خاطر عدم دقت بدون اینکه صفحه را خصوصی کنند تا عکس‌ها دیده نشود یک پست را چند بار منتشر می‌کنند و به این ترتیب فیک بودن خود را محرز می‌کنند. دیدن چندین مورد از این صفحات در میان فالوورها یا مشارکت کننده‌های یک پیج می‌تواند به معنی خرید فالوور و لایک باشد. البته بعضی از این پیج‌های فیک هم با داشتن عکس‌های تکراری پرایوت هستند و تشخیص آنها کمی دشوارتر است. اما در این موارد هم دیده شده اکانت‌های مختلف پرایوت با یک تصویر ثابت به عنوان عکس پروفایل، گروهی ساخته شدن این پیج‌ها را آشکار کرده است. یعنی در میان لایک‌های یک پست چندین پروفایل را با عکس مشابه می‌بینید. چون سازنده این ربات‌ها -خیلی ساده- فرصت نکرده عکس‌های متنوعی پیدا کند!

» نام کاربری‌های مجهول

وقتی به صورت انبوه پروفایل‌هایی برای فروش ساخته می‌شود، کفگیر نامگذاری گاهی به ته دیگ می‌خورد و اسم‌های عجیب و غریب برای کاربرهای فیک انتخاب می‌شود. مثلا کاربری به نام 387478 به احتمال زیاد یک کاربر عادی نیست. وجود تعداد زیاد چنین کاربرهایی می‌تواند نشانه فیک بودن بخشی از فالوورهای یک صفحه باشد ویکی از راه های تشخیص پیج فیک اینستاگرام این مورد است. گاهی هم متوجه می‌شوید که در میان لایک‌های یک کاربر سری مشابهی از نامگذاری صفحه دیده می‌شود. مثلا اسم کاربری همه لایک کننده‌ها یا تعداد زیادی از آنها شامل یک اسم دختر یا پسر و یک عدد 4 رقمی هستند. این الگوها هم ما را به اطمینان درباره فیک بودن دسته خاصی از اکانت‌ها می‌رساند. همه آنها با هم ساخته شده‌اند و سازنده‌شان مجبور شده با یک الگو چندین اکانت را یکجا تولید کند!

» اینگیجمنت غیرمنطقی

دشوارترین صفحه‌ها برای تشخیص فیک بودن همین صفحه‌ها هستند؛ سرویس‌هایی که فالوور و لایک و ویو فیک می‌فروشند به مرور متوجه آشکار شدن نکاتی که در بالا گفتیم می‌شوند و تلاش می‌کنند ظاهر منطقی‌تری به صفحه‌های فیک بدهند تا در نگاه اول فیک به نظر نرسند. مثلا عکس پروفایل عادی انتخاب می‌کنند، حتی یک بیوی احساسی می‌نویسند و برای پست‌های محدودی که می‌گذارند اینگیجمنت فیک هم ایجاد می‌کنند تا میزان فالوور و فالووینگ با مشارکت پست‌هایشان منطقی به نظر برسد. اما قطعا برای تولید محتوا در هزاران صفحه دروغین وقت صرف نمی‌کنند. بنابراین اگر دقت کنید در این صفحه‌ها اینگیجمنت غیرمنطقی خواهید دید. مثلا تصویر یک گل معمولی بدون کپشن که در صفحه شما کسی نگاهش نمی‌کند اینجا دوهزار لایک خورده و این منطقی نیست. بنابراین به این نشانه هم دقت کنید و کمی از شم اینستاگرام‌شناسی‌تان استفاده کنید! سازنده این پیج‌ها هر چقدر هم حوصله داشته باشند، فرصت نمی‌کنند پست‌های ارزشمند با معنی برای این همه صفحه تولید کنند.

معایب خرید پیج فیک:

» اعتماد مخاطبان از بین می‌رود

اولین و مهم‌ترین قدم برای داشتن پیجی موفق در اینستاگرام اعتماد سازی است. هنگامی که شما فالوور فیک خریداری می‌کنید، تعداد لایک و دنبال‌کنندگان پیج شما با هم تناسب ندارند.
زمانی که کاربر متوجه فالوورهای فیک صفحه شما بشود، نمی‌تواند به شما اعتماد کند و احساس خوبی نسبت به صفحه شما نخواهد داشت. در این صورت حتی اگر پست‌ها و محصول بسیار خوبی داشته باشید، مخاطبان به آن اهمیت نمی‌دهند و از کسب‌وکار شما، محصول یا خدماتی که ارائه می‌کنید، خریدی انجام نمی‌دهد. در واقع فالوورهای شما نباید حس کنند که قصد فریب دادن آنها را دارید و از اعتماد آن‌ها سو استفاده می‌کنید.

» نرخ مشارکت فالوورهای فیک صفر است

هدف کسب‌وکارها از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی افزایش اینگیجمنت پیج و در نتیجه افزایش مشتریان است، در واقع آنها می‌خواهند مخاطبان پیج خود را به مشتریان کسب‌وکارشان تبدیل کنند.
اما بهتر است بدانید که نرخ مشارکت فالوورهای فیک نزدیک به صفر است یعنی نه لایک یا کامنتی برای شما می‌گذارند، نه خریدی از شما خواهند داشت. علاوه بر این مورد، فالوورهای فیک روی میزان نمایش پست‌های شما به دنبال‌کننده‌های واقعی هم تاثیر می‌گذارند و میزان مشارکت فالوورهای واقعی شما را هم کم می‌کنند.
مسئله دیگر نرخ بازگشت سرمایه است یعنی هرچقدر هزینه می‌کنید، باید علاوه بر بازگشت سرمایه اولیه، سودآوری خوبی نیز برای شما داشته باشد که فالوورهای فیک چنین قابلیتی ندارند.

» پیج‌هایی با فالوور فیک توسط اینستاگرام حذف می‌شوند

جالب است بدانید که ربات‌های اینستاگرام دائماً در حال بررسی اکانت‌ها هستند و اگر یک صفحه فالوورهایی با تعداد بالا اما غیر فعال داشته باشد، آن صفحه را بلاک یا شادوبن می‌کنند. اگر این اکانت‌ها تعدادی فالوور فعال داشته باشند و سایر فالوورهای آن‌ها فیک باشند، اینستاگرام آن‌ها را با جریمه‎‌های مختلف رو به رو می‌کند یا به طور کلی آن را حذف خواهد کرد. در نتیجه باید فعالیت خود را از صفر شروع کنند و  فالوورهای واقعی خود را هم از دست می‌دهند.

جمع بندی:

استراتژی اینستاگرام برای کسب‌وکارها یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به شکل درستی انجام شود. برخی از صفحات خرید پیج فیک، فالوور، لایک و کامنت فیک را به عنوان یکی از بخش‌های اصلی استراتژی اینستاگرام قرار می‌دهند که در نهایت با شکست مواجه می‌شوند.
اینستاگرام و تمام شبکه‌های اجتماعی دیگر فرمول جادویی خاصی برای موفقیت ندارند. یک شبه هم امکان فتح کردن قله‌های بلند وجود نخواهد داشت. علاوه بر آن رفتار کاربران با گذشته متفاوت شده و بسیاری از کاربران فارسی اینستاگرام یک صفحه واقعی از یک صفحه غیرواقعی را به راحتی تشخیص می‌دهند.
مهم‌ترین اصل موفقیت در اینستاگرام جلب اعتماد مخاطبان است و مهم‌ترین عامل تخریب آن استفاده از ابزارهایی مانند فالوور فیک برای مهم نشان دادن یک برند یا کسب و کار.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *