سئو و بهینه سازی

چرا کسب و کار آنلاین؟!

چرا کسب و کار انلاین؟!

کسب و کار اینترنتی چیست؟

برای اینکه درک درستی از موضوع کسب و کار آنلاین اینترنتی یا فعالیت مجازی داشته باشیم، بهتر است جمله را تقسیم و کوتاه کنیم. ابتدا کسب و کار که مربوط به انجام یک سری فعالیت ها و وظایف خاص در قبال دریافت هزینه است را بیان می‌کنیم. یعنی کار می‌کنیم و پول بدست بیاوریم یا به اصطلاح پول کسب می‌کنیم. موضوع اینترنت هم که کاملاً برای شما مشخص است.

پس کسب و کار اینترنتی یعنی مجموعه ای از فعالیت ها که به صورت آنلاین از طریق اینترنت انجام می‌شود.

ممکن است برخی از کسب و کارهای اینترنتی خدمات رایگانی ارائه کرده و یا حتی خدمات خود را با هزینه ارائه دهند. از آنجایی که درباره کسب درآمد نیز حرف می‌زنیم، پس راه اندازی این نوع کسب و کار برای انجام یک سری کارها در قبال دریافت هزینه آن می‌باشد.

مدل‌های جدید کسب و کار، روزبه‌روز با نوآوری در تلاش هستند بخشی از نیازهای ما را پوشش دهند.

در یک تعریف ساده و بدون کلیشه ای اگر بخواهیم کسب وکار اینترنتی را شرح دهیم :

هر نوع فروش محصول و یا خدمت در سطح اینترنت را نوعی کسب وکار اینترنتی می‌گویند.

کسب و کار اینترنتی فقط داشتن یک وب‌سایت نیست. کسب و کار اینترنتی درواقع یک سیستم است. یک سیستم که می‌تواند ایده شما را تبدیل به ثروت کند. پس برای داشتن یک کسب و کار اینترنتی پول‌ساز شما باید طراح یک سیستم باشید.

مزایای کسب و کار اینترنتی:

» نیازی به اجاره یک فضای کاری ندارید، به نوعی فضا و مکان بی معنی می شود و شما می توانید از داخل خانه خودتان هم کارتان را شروع کنید.

» بازار شما محدود به جای خاصی نیست و به کل ایران می توانید بفروشید و حتی اگر توانایی داشته باشید می توانید وارد بازارهای جهانی شوید.

» سرمایه زیادی برای شروع کسب و کارتان نیاز ندارید و با کمترین سرمایه ممکن امکان شروع وجود دارد.

» وب سایت شما یک فروشنده ۲۴ ساعته می باشد، هیچ وقت تعطیلی ندارد و همیشه آماده فروش می باشد.

» مهم نیست چه ساعاتی را برای کسب و کار اینترنتی خودتان صرف می کنید، شما هر ساعتی را می توانید به آن اختصاص دهید.

» مطمئن باشید درآمد حاصل از یک کسب و کار اینترنتی از حقوق بسیار کم یک کارمند بسیار بیشتر می باشد.

» اگر همه چیز به خوبی ایجاد شده باشد تغییر نوع کسب و کار شما هزینه خاصی در بر نخواهد داشت.

» اگر در فضای آنلاین اشتباهی انجام دهید زیاد نگران نباشید، زیرا در این فضا می شود همه اشتباهات را اصلاح کرد.

چرا در دنیای امروز کسب و کار اینترنتی ضرورت دارد؟

در سالیان اخیر همزمان با پیشرفت های فزاینده تکنولوژی های اطلاعاتی و ارتباطاتی بسیاری از تعاملات در دنیای واقعی به جهانی مجازی انتقال یافته است. اصلی ترین ویژگی این تکنولوژی ها یعنی به اصطلاح فشردگی زمان و مکان بسیاری از محدویت های جغرافیایی و زمانی در دنیای فیزیکی را از میان برداشته و فرصت های بدیعی را در اختیار حکومت ها، صاحبان شرکت های فراملیتی و افراد قرار داده است. اینجا ضرورت کسب و کار اینترنتی بیش از پیش عیان می گردد.

» راه اندازی کسب و کار اینترنتی این روزها در ایران بسیار رو به افزایش هست.
» با توجه به اینکه در حال حاضر شاهد افزایش نرخ بیکاری هستیم.
» یکی از راه های ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری می‌تواند اهمیت بخشیدن به دنیای کسب و کار اینترنتی باشد.
» حتی اگر یک کارمند شاغل هستید و درآمد ثابتی دارید.
» باید برای دراز مدت و آینده خود به فکر ایجاد یک منبع درآمد غیر فعال باشید.
» برای این منظور راه اندازی کسب و کار آنلاین می‌تواند بهترین گزینه باشد.

دلایل راه انداز کسب و کار اینترنتی:

» سرمایه بسیار کم «

یکی از بهترین مزیت های کسب و کارهای آنلاین، امکان راه اندازی آن با هزینه ای بسیار کمتر از کسب و کارهای سنتی است. در این روش شما میتوانید حتی با سرمایه ی کمتر از ۱۰۰ هزار تومان، کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنید. اگر بخواهیم یک کسب و کار سنتی و فیزیکی راه اندازی کنیم باید هزینه بسیار بالایی متحمل شویم. مثلا برای راه اندازی یک فروشگاه موبایل سنتی باید حداقل سرمایه ای بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیون داشته باشیم ولی در حالت آنلاین احتیاج به این جور سرمایه ای نیست.

» بازار هدف فوق العاده بزرگ «

در کسب و کار سنتی نهایت بازار شما همان منطقه یا شهری است که در آن زندگی میکنید و مشتری بیشتری ندارید ولی در حالت آنلاین شما با بازاری باور نکردنی روبرو هستید. مثلا یک فروشگاه موبایل در کسب و کار سنتی نهایت بتواند به مردم شهرش گوشی موبایل بفروشد ولی در حالت آنلاین میتواند به تمام ایران گوشی موبایل بفروشد.

» صرفه جویی در هزینه ها «

مزیتی که باعث می شود خیلی از مردم به سمت کسب و کار آنلاین بیایند و جذب شوند کم هزینه بودن این کسب و کار است. در حالت آنلاین خیلی از هزینه ها به شدت کاهش پیدا میکند و شما نیاز نیست هزینه عجیب و غریبی کنید ولی در حالت سنتی باید هزینه های زیادی رو متحمل شوید تا یک کسب و کار آنلاین راه اندازی کنید. در بخش بالا گفتیم برای راه اندازی یک فروشگاه موبایل باید حداقل ۱۰۰ میلیون سرمایه داشته باشید ولی در حالت آنلاین اصلا نیاز به این جور هزینه هایی نیست.

» زمان در اختیار شماست «

در حالت آنلاین شما میتوانید هر زمان که دوست دارید کار کنید میخواهید ۲ شب کار کنید، میخواهید ۷ صبح کار کنید یا اصلا ۶ عصر کار کنید واقعا در کسب و کار آنلاین زمان در اختیار شماست و هر وقتی دوست دارید میتوانید کار کنید.

» عدم محدودیت جغرافیایی «

یکی از بهترین مزیت هایی که کسب و کارهای آنلاین دارند این است محدود به مکان خاصی نیست کافیه شما یک خط اینترنت و کامپیوتر داشته باشید و کارهاتون رو انجام دهید. مثلا در روستا هستید به راحتی میتونید کسب و کار آنلاین راه اندازی کنید و جای هیچ نگرانی نیست. اما در روش های سنتی متاسفانه این طور نیست.

» آنلاین شدن کسب و کارها «

اگه توجه کرده باشید در حال حاضر خیلی از کسب و کارها به سمت آنلاین شدن میروند این یعنی خیلی ها متوجه شده اند درآمد در این بخش است و میتوانند درآمد فوق العاده ای کسب کنند.

» می‌توانید همزمان دارای چند شغل باشید «

اختیار برنامه ریزی و زمانبندی، امکان خودکارسازی فعالیت ها، کاهش بالاسری‌ها و هزینه‌ها به ما این امکان را می‌دهد که بتوانیم چندین کسب و کار اینترنتی را هم زمان اداره کنیم و این به معنای داشتن چندین منبع درآمدی است و دریافت پول بیشتر است. البته به یاد داشته باشیم که با یک دست بیش از یک هنداونه بر نداریم و اول فقط با یک کسب و کار اینترنتی شروع کنیم. بعد از مدتی که آن کار سر و سامان گرفت و نیاز کمتری به حضور ما داشت آن وقت کسب و کار دوم را شروع کنیم و همین طور الی آخر. طبیعتا این کار نیز نا محدود نیست و یک نفر نمی‌تواند در آن واحد تعداد زیادی کسب و کار اینترنتی را درست اداره کند ولی نسبت به مشاغل سنتی دیگر در تعداد بیش‌تر می‌توان انجام داد.

» لذت فوق العاده از کار کردن «

لذت فوق العاده از کار کردن، یکی از بهترین مزیت های کسب و کارهای آنلاین است چون اکثر مردم به شغلی مشغول هستند که آن را دوست ندارند و روی اجبار آن را انجام می دهند. (حتما در اطراف خود دیده اید) ولی کسب و کارهای اینترنتی بر اساس علاقه و توانمندی های افراد شکل می‌گیرند که اگر غیر از این باشند محکوم به شکست هستند. بنابراین همواره مشغول کاری هستیم که عاشق آن هستیم.

» در خواب درآمد داشته باشید «

یکی از بهترین و جالبترین مزیت های های کسب و کارهای آنلاین این است وقتی شما خواب هستید میتوانید کسب درآمد کنید. میتوان گفت تقریبا امکان خودکار سازی همه فعالیت‌ها در یک کسب و کار اینترنتی وجود دارد. و این باعث می‌شود که حضور شما عمدتا محدود به تولید محتوا، برنامه ریزی، راه‌اندازی و پیگیری‌ها شود. چیزی شبیه خلبان خودکار که فقط برای بلند شدن و نشستن نیاز به حضور خلبان هست و باقی مدت پرواز توسط سیستم ها هواپیما هدایت می‌شود.
بنابراین وقتی در محل کسب و کار خود حضور نداریم، مسافرتیم یا حتی در خواب هستیم مشتری به سایت مراجعه کرده محصولات ما را می‌بیند، سفارش خود را می دهد، پول را پرداخت می کند و محصول را دریافت می دارد!

» دسترسی مردم به اینترنت «

بر اساس آمارها، بیش از ۷۰ درصد مردم ایران به اینترنت دسترسی دارند یعنی این که از ۸۰ میلیون ایرانی، ۵۶ میلیون داری اینترنت هستند یعنی یک بازار ۵۶ میلیونی وجود دارد که شما میتوانید محصولات و خدماتتون رو بهشون عرضه کنید.

» افزایش روز به روز گرایش مردم به خرید اینترنتی «

خدا رو شکر در چند سال اخیر استقبال مردم از فروشگاه های اینترنتی روز به روز در حال افزایش است و مردم بیشتر از سایت ها و فروشگاه های اینترنتی خرید میکنند مثلا خود دیجی کالا در یک جشنواره نزدیک ۱۰۰ هزار سفارش دریافت کرد در قالب یک الی دو روز که واقعا آمار فوق العاده ای است. علاوه بر گرایش مردم به خرید اینترنتی، اعتماد مردم به خرید اینترنتی به شدت افزایش پیدا کرده است طوری که مثلا در سایت دیجی کالا خودروهای ۳۰۰ میلیونی فروخته می شود.

» مشتریان فرا منطقه ای «

یکی از جالب ترین علل راه اندازی کسب و کار آنلاین ارائه خدمات فرا منطقه ای است یعنی شما مثلا در ایران هستید ولی به شخصی خدمات یا محصول می فروشید که در اتریش و لهستان است. مثلا خیلی از دوره های آنلاین ما در کشورهای آلمان، لهستان، اتریش و . . . فروش رفته اند. به ایرانی هایی که در خارج کشور زندگی میکنند یا دانشجو هستند. (دوره های آموزش برنامه نویسی)

» ارائه خدمات ۲۴ ساعته «

در کسب و کار آنلاین میتوانید در ۲۴ ساعت به مشتریان خدمات ارائه دهید و میتوانید بدون وقفه در دسترس باشید.

» سرعت بالا «

سرعت در خدمات یکی دیگر از علل راه اندازی کسب و کسب آنلاین است شما از طریق کسب و کار آنلاین، میتوانید در لحظه و بصورت آنی به مشتریان خود پاسخ دهید که این منجر به اعتماد و انگیزه ی بیشتر مشتری میشود.

» حذف کاغذ بازی «

در کسب و کار فیزیکی بحث کاغذ بازی به شدت رواج دارد اما در کسب و کار آنلاین تمام کارهای خود را بصورت دیجیتال انجام دهید.

» ارتباط پیوسته با مشتری «

یک عیب در کسب و کار فیزیکی این است که نمیتوانید با مشتری به صورت مستمر ارتباط برقرار کنید اما در کسب و کار آنلاین، شما می توانید بصورت مستمر با مشتری در ارتباط باشید و مشتری را پیگیری کنید که این باعث افزایش رضایتمندی مشتری میشود.

» مدیریت راحت تر و جامع تر «

شما به عنوان مدیر کسب و کار آنلاین، میتوانید به سادگی برروی کل پروسه ی ارائه ی کالا یا خدمات نظارت مستقیم داشته باشید و به راحتی گزارشهای دقیق از عملکرد آن را دریافت کنید.

» تبلیغات و جذب مشتری با هزینه ی کمتر «

در کسب و کارهای سنتی و فیزیکی، مارکتینگ (بازاریابی) و جذب مشتری به شدت سخت و هزینه بر است اما در کسب و کارهای آنلاین مارکتینگ و جذب مشتری به مراتب با هزینه ی کمتری انجام میشود.

» ارائه ی خدمات در حجم انبوه «

در کسب و کار فیزیکی یا سنی شما به صورت همزمان نهایت بتوانید به چند نفر خدمات ارائه دهید ولی در کسب و کار آنلاین میتوانید به هزاران نفر خدمات بدید.

» چند برابر کردن درآمد «

در کسب و کار فیزیکی یا سنتی اگر بخواهید فروشگاه خود را بزرگتر کنید باید هزینه بسیار بالایی پرداخت کنید و به شدت زمانبر است اما در کسب و کار آنلاین میتوانید به راحتی و در کمترین زمان ممکن و با چند کلیک یک بخش جدید به فروشگاه اینترنتی خود اضافه کنید.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی به دلیل اتفاقات در حال رخ دادن در جامعه!

» کمبود شغل و استخدام «

یکی از مهمترین دلایلی که به شما توصیه می کنم حتما به فکر راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود باشید کمبود شغل و استخدام می باشد.

بهتر از کمی با هم روراست باشیم، با توجه به شرایط فعلی و اوضاع اقتصادی کشورمان استخدام شدن در یک شرکت و کسب و کار بسیار کار سخت و دشواری شده است.

با توجه به اینکه خیلی از افراد با من تماس می‌گیرند و می گویند که ما مدرک تحصیلی بالایی داریم ولی اصلا نمی توانیم جایی استخدام شویم. به این افراد توصیه می کنم که حتما کسب و کار اینترنتی شان را راه اندازی کنند.

تا کی می خواهید منتظر بمانید؟ تا کی می خواید درستان را ادامه دهید؟ شاید تنها دلیل درس خواندن الان شما این است که آینده چنین نیست و شرایط شغلی و کاری تغییر خواهد کرد، اما اصلاً اینطور نیست.

من اصلا نمی خواهم به شما بگویم که درستان را نخوانید. بلکه توصیه می کنم در کنار درس تان کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی کنید. اگر الان به فکر داشتن یک شغل اینترنتی باشید و کسب و کارتان را راه اندازی کنید چندین ماه بعد یک کسب و کار اینترنتی کاملا پولساز خواهید داشت.

» نابودی کسب و کارهای سنتی «

دومین دلیل برای اینکه باید به فکر راه اندازی کسب و کار اینترنتی تان باشید این است که اکثر کسب و کارهای سنتی در حال نابودی هستند.

همانطور که گفتم همه چیز اینترنتی شده و اکثر کسب و کارهای سنتی به سمت کسب و کارهای اینترنتی کشیده شدند. یک ایده نو در بازار کسب و کار اینترنتی می تواند ایده های کهنه کسب و کارهای سنتی را نابود کند. دقیقا مثل اسنپ، که با آمدن اسنپ بازار خیلی از تاکسی هاو آژانس‌ ها کساد شد. البته تقصیر هیچ کس نیست، همان طور که علم روز به روز در حال پیشرفت است، کسب و کار ها هم در حال تغییر هستند.

البته این روند همچنان ادامه خواهد داشت و کسب و کارهای اینترنتی جای کسب و کارهای آنلاین را خواهد گرفت. می بینید که اکثر فروشگاه های فروش لباس، کیف و کفش، موبایل و… به فروشگاه های اینترنتی تبدیل شدند.

همین باعث شده است که اکثر مردم به سمت اینترنت روی بیاورند و نیازهایشان را اینترنتی برطرف کنند. خریدهای اینترنتی روز به روز در حال بیشتر شدن هستند که این روند ادامه خواهد داشت.

همه ما هم همینطور هستیم! به عنوان مثال وقتی می خواهم کتابی را بخرم دیگر به فروشگاه های فیزیکی کتاب نمی روم و در کمتر از ۵ دقیقه کتاب مورد نظرم را از اینترنت سفارش میدهم.

پس هرگز توصیه نمی کنم به فکر راه اندازی کسب و کار های سنتی و فیزیکی باشید. برای اینکه بخواهید یک کسب و کار سنتی را راه اندازی کنید باید سرمایه بسیار بالایی داشته باشید، اما در کسب و کارهای اینترنتی این طور نیست، چرا که شما با کمترین سرمایه ممکن و تنها با خرید یک هاست و دامین می‌توانید کسب و کار اینترنتی تان را راه اندازی کنید.

» داشتن استقلال مالی «

یکی دیگر از مزایای مهم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی رسیدن به استقلال مالی می باشد. اگر واقعا قصد دارید که یک فردی موفق و پولدار شوید با کار کردن برای دیگران و یا کارمند بودن چنین اتفاقی نخواهد افتاد.\

به قول معروف با درآمد ثابت ماهانه هرگز نی‌توانید استقلال مالی داشته باشید. دقیقا همین طور است، اگر می خواهید که به استقلال مالی در کسب و کارتان برسید باید به فکر راه اندازی کسب و کاری باشید که با استفاده از آن درآمدتان ماه به ماه چندین برابر شود. خبر خوش این است که شما با راه اندازی کسب و کار اینترنتی می توانید به این مرحله برسید.

اگر واقعا با اشتیاق زیاد و علاقه خود کسب و کار آنلاین تان را راه اندازی کنید می توانید به درآمد ای برسید که حتی شاید با چند سال کار کردن برای دیگران به آن نرسید.

اصلا قصد ندارند شما را تحریک کند، راه اندازی کسب و کار اینترنتی سختی خودش را دارد. اما وقتی این سختی را پشت سر گذاشتید طعم لذت بخش کسب و کارتان را خواهید چشید.

بر راه اندازی کسب و کار اینترنتی باید قدرت ریسک پذیری داشته باشید. اگر فردی هستید که دنبال یک درآمد ثابت و ماهانه هستید و همین درآمد قانع تا نمی کند بهتر است هرگز به سراغ کسب و کارهای اینترنتی نیایید و کسب و کار فعلی تان را محکم به چسبید. اما اگر می‌خواهید که درآمد پایدار و تصاعدی داشته باشید بهتر است به فکر راه اندازی کسب و کار اینترنتی تان باشید و همین حالا آن را راه اندازی کنید.

» نیاز به سرمایه کم «

یکی از مهمترین دلایلی که باعث شده من راه اندازی کسب و کار اینترنتی را به خیلی از افراد توصیه کنم این است که تقریباً به هیچ سرمایه و یا سرمایه بسیار کمی نیاز دارید.

شما با کمترین سرمایه ممکن می‌توانید یک کسب و کار پولساز با درآمد دائم و همیشگی برای خودتان راه اندازی کنید. اگر همین حالا بخواهید یک کسب و کار سنتی راه اندازی کنید به سرمایه بسیار زیادی نیاز دارید. به عنوان مثال اگر قصد داشته باشید که یک مغازه و یا فروشگاه لباس فروشی راه اندازی کنید باید هزینه ای اجاره و رهن مغازه را داشته باشید که به سرمایه زیادی نیاز دارید.

اگر قصد داشته باشید که یک کسب و کار سنتی را اندازی کنید باید سرمایه بسیار زیادی داشته باشید. با اینکه همه کسب و کارهای سنتی به سمت کسب و کارهای آنلاین و اینترنتی کشیده می شوند راه اندازی کسب و کار سنتی یک ریسک بسیار بزرگی محسوب می‌شود.

به نظر من بیشتر افرادی که تا به حال کسب و کاری را راه اندازی نکردند مشکل سرمایه دارند. خیلی از این افراد فکر می‌کنند که برای راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی به سرمایه بسیار زیادی نیاز دارند در صورتی که اینطور نیست.

ممکن است شنیده باشید که برای راه اندازی یک وب سایت کاملا حرفه ای باید هزینه چند ده میلیونی پرداخت کنید اما این طور نیست. شما با کمترین سرمایه ممکن نهایتاً 100 تا 200 هزار تومان می توانید یک وب سایت کاملا حرفه ای با تمام امکانات و قابلیت ها راه اندازی کنید.

مطمئن باشید با کمترین سرمایه ممکن می توانید یک کسب و کار آنلاین پولساز راه اندازی کنید. بستر اصلی کسب و کارهای اینترنتی به سایت است و راه اندازی یک سایت کار سخت و دشوار نیست و شما بدون یک خط کدنویسی می توانید یک وب سایت کاملا حرفه ای با تمام امکانات برای کسب و کارتان راه اندازی کنید.

همانطور که گفتم اصلا نیازی نیست بابت طراحی سایت به شرکت های طراحی سایت هزینه های بالایی را پرداخت کنید، شما با وردپرس بدون هیچ دانش و تخصص خاصی می توانید وب سایت تان را خودتان راه اندازی کنید.

» تبلیغات کم هزینه «

یکی از مهمترین کارهایی که در هر کسب و کار باید انجام دهید تبلیغ کردن کسب و کارتان است. برای آنکه بتوانید محصولات و خدمات خود را بفروشید باید بیشتر دیده شوید. تا زمانی که دیدن شوید نمی‌توانید محصولاتتان را بفروشید.

اصلاً در کسب و کارهای اینترنتی نیاز نیست که بابت تبلیغات هزینه های سنگینی را پرداخت کنید. کسب و کار اینترنتی این امکان را برای شما فراهم می کند که بدون تبلیغات محصولات و خدماتتان را بتوانید به مخاطبان تان معرفی کنید.

راه و روش های زیادی برای این کار وجود دارد، که یکی از مهمترین روش ها تولید محتوا و بازاریابی محتوا است. برای آنکه بتوانید محصولات و خدماتتان را به مخاطبان تان نشان دهید باید تولید محتوا کنید. اما برای آنکه بتوانید خدمات و محصولات تان را بفروشید باید از بازاریابی محتوا استفاده کنید.

با تولید محتوا و بازاریابی محتوا می توانید مخاطبان زیادی را جذب کسب و کارتان کنید. به همین دلیل است که می‌گویند با استفاده از کسب و کار اینترنتی می توانید در هر شرایطی درآمدزایی کنید چون همیشه مخاطبانی هستند که کسب و کارتان را به دیگران معرفی میکنند.

راه روش های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن میتوانید هزینه تبلیغات را به شدت کاهش یافت. روشهایی مثل تولید محتوا و بهینه سازی سایت یکی از موثرترین روش ها می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *