سئو و بهینه سازی

کاربرد HTTP

کاربرد HTTP

HTTP چیست؟

http به معنی پروتکل انتقال متن (Hyper text transfer Protocol) است که شامل مجموعه‌ای از قانون هایی برای انتقال فایل‌ها و دیگر فایل‌های مولتی‌مدیا در شبکه وب می‌ باشد.

مرورگر وب شما درواقع یک سرویس گیرنده HTTP است که درخواست را برای سرور می‌وقتی مرورگر وب کاربر با وارد کردن URL یا آدرس IP، فایلی را درخواست می‌کند، مرورگر وب درخواستی برای آن فایل ارسال می‌کند و مرورگر وب درخواست را به فرمت HTTP درمی‌آورد و برای سرور ارسال می‌کند و فایل‌ها بعد از دریافت از سرور برای سیستم درخواست کننده اولیه می‌فرستد.

پروتکل انتقال ابرمتن یک پروتکل درخواست و جواب در مدل کلاینت سرور است.
یکی از مرورگر های وب می‌تواند یک کلاینت و نرم‌افزار موجود بر روی سرویس‌دهنده وب سایت یک سرور باشد. شروع این پروتکل از طرف کلاینت است که با ارسال یک درخواست HTTP به سمت سرور آغاز می‌کند.

سرور بر اساس درخواست ارسالی یا پایگاهی مانند یک فایل را در اختیار کلاینت می‌گذارد یا عملیات خاصی را انجام می‌دهد. نتیجه این عمل سرور در پاسخ HTTP برای کلاینت ارسال می‌شود. پاسخ شامل اطلاعات وضعیت و احتمالا محتویات منبع درخواست شده می‌باشد.

تاریخچه پروتکل HTTP :

تیم برنرز لی، طراح و پیشنهاد دهنده وب جهانی که اکنون تحت عنوان WWW شناخته می‌شود، برای نخستین بار پروتکل انتقال ابرمتن را به همراه ساختار اولیهٔ زبان نشانه‌گذاری ابرمتن (HTML) در یک وب سرور ساده و یک مرورگر مبتنی بر متن ارائه داد. در این نسخهٔ اولیه تنها روش درخواست (Request Method) موجود GET و تمامی پاسخ‌ها به زبان HTML بودند. نخستین نسخهٔ مستند پروتکل انتقال ابرمتن نسخهٔ ۰٫۹ آن بود که در سال ۱۹۹۱ منتشر شد.

دیو راگت، که در سال ۱۹۹۵ گروه کاری پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP Working Group) را رهبری می‌کرد، خواستار گسترش این پروتکل شد و نهایتاً نسخه ۱٫۰ تحت عنوان «HTTP/۱.۰» در سال ۱۹۹۶ به صورت رسمی معرفی شد. گروه کاری این پروتکل در ژانویه سال ۱۹۹۷ اولین استاندارد نسخهٔ ۱٫۱ را که در همان زمان توسط بسیاری از مرورگر‌ها پشتیبانی می‌شد را به صورت رسمی منتشر کرد و آخرین به‌روزرسانی نسخهٔ ۱٫۱ در جون سال ۱۹۹۹ در درخواست شماره ۲۶۱۶ (RFC ۲۶۱۶) انجام شد.

HTTP چگونه کار می کند؟

پروتکل Http از Handshaking به منظور ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می‌کند. در این روش برای شروع و پایان عملیات تبادل اطلاعات بین سرور و کلاینت، چندین درخواست و پاسخ رد و بدل می‌شود. تصور کنید که کلاینت (مرورگر) فردی است که قصد دارد اطلاعات مربوط به یک سایت را دریافت کند. در ابتدا باید درخواستی با این هدف به سرور آن سایت ارسال کند. سپس باید صبر کند، تا از طرف سرور پاسخی برای درخواستش دریافت کند. در صورتی که اطلاعات خواسته شده در سرور موجود باشند، پاسخی مبنی بر موافقت ارسال اطلاعات برای شخص ارسال می‌شود.

سپس بار دیگر از طرف کلاینت پیامی مبنی بر درخواست داده‌های اطلاعاتی به سرور فرستاده می‌شود. در این مرحله سرور پیام را دریافت کرده و داده‌های درخواست شده را در بسته‌های اطلاعاتی کوچک‌تری تقسیم می‌کند. در نهایت این بسته‌ها توسط پروتکل Handshaking پشت سر هم و به ترتیب برای شخص ارسال می‌شوند. لازم به ذکر است که در این فرآیند از پروتکل های TCP/IP به منظور افزایش امنیت و تضمین ارسال داده‌ها استفاده می‌شود. ارتباط بین کلاینت و سرور در این پروتکل معمولا از طریق پورت 80 انجام می‌شود. همچنین به مجموعه اطلاعات تبادل شده بین دو کلاینت و سرور در این فذآیند، نشست یا session گفته می‌شود.

کابرد پروتکل HTTP :

پروتکل HTTP از پروتکل TCP/IP در جهت بستن پلی میان سرور و کلاینت استفاده می‌کند. طریقه کار ارتباط کلاینت با سرور، با استفاده از پروتکل HTTP به این ترتیب است که داده ها، از طریق بسته‌های اطلاعاتی، بین سرور و کلاینت رد و بدل می‌شود. به این ترتیب که برای برای ارسال داده‌ای به سمت مقصد، در ابتدا، داده، به بخش‌های کوچکتری شکسته می‌شود و سپس از هر کدام به سمت مقصد و با ترتیب مشخص ارسال می‌شوند. لازم به ذکر است که این پروتکل از Handshaking برای ارسال و دریافت داده‌ها استفاده می‌کند.

در Handshaking برای شروع و پایان عملیات دریافت و ارسال بسته‌های اطلاعاتی بین سرور و کلاینت، سوالاتی از مقصد پرسیده می‌شود. بعنوان مثال فرض کنید؛ کلاینت A می‌خواهد از سرور B داده‌هایی را دریافت نماید. برای این منظور A در ابتدا درخواستی را به B می‌فرستد تا آمادگی B را برای ارسال پرسوجو نماید. در اینحالت A صبر خواهد کرد تا B جوابی را به این پرسش ارسال نماید. پس از آنکه B آمادگی را خود اعلام کرد، A پیامی را سمت B می‌فرستد و از او می‌خواهد تا داده‌های اطلاعاتی را بفرستد. B پیام را دریافت می‌کند و اطلاعات را آماده می‌کند و آن را به بسته‌های کوچکتری تقسیم می‌کند و توسط پروتکل Handshaking آن‌ها را پشت سر هم و به ترتیب ارسال می‌کند.

لازم به ذکر است که پروتکل TCP/IP که در پروتکل HTTP مورد استفاده قرار می‌گیرد، امنیت داده‌ها و تضمین ارسال آن‌ها را تماما بر عهده گرفته است. این پروتکل بر روی لایه‌هایی قرار دارد و معماری این پروتکل بصورت چند لایه است. باید بدانید؛ HTTP یک پروتکل کاملا عمومی و مستقل است و شما می‌توانید از آن برای اهداف و مقاصد بسیار زیادی به غیر از وب نیز استفاده کنید، علاوه بر این شما از extension‌ها یا متعلقات این پروتکل مثل Request Method‌ها (روش‌های درخواست)، کد‌های خطا یا Error Code‌ها و همچنین Header‌ها یا سرآیند‌هایی که در بسته‌های اطلاعاتی این پروتکل وجود دارد نیز می‌توانید استفاده کنید. برای مثال شما می‌توانید از طریق HTTP Header یک وب سایت، به نوع تکنولوژی مورد استفاده در آن پی ببرید.

مبنا و معماری پروتکل HTTP همچون پروتکل TCP/IP است.HTTP سرویسی است که داده‌هایی همچون صفحات HTML، تصاویر، کوئری‌ها و… را برا روی صفحه‌ی جهان گستر (World Wide Web) سرویس دهی می‌کند. HTTP توانایی استفاده از پورت‌های مختلف را دارا است، با این حال، پورت پیش فرضی که از آن استفاده می‌کند، پورت ۸۰ است. یک راه استاندارد برای ارتباط کامپیوتر‌ها با یکدیگر استفاده از پورت HTTP است. ویژگی خاصی که پروتکل HTTP دارد این است که، پس از دریافت درخواست از سمت Client بررسی می‌کند که چگونه این درخواست را قالب بندی وبه سمت Server ارسال کند، و همچنین نحوه‌ی پاسخ Server به در خواست Client را نیز مشخص می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: اهمیت توضیحات متا و تاثیر آن بر سئو

کدهای اطلاعاتی در HTTP :

» کد اطلاعاتی (1xx) 

این کدها با عدد 1 آغاز می‌شوند. درخواست شما دریافت شد ادامه دهید.

» کد اطلاعاتی (2xx) 

این کدها با عدد 2 آغاز می‌شوند در خواستِ ارسالی دریافت شده، پردازش شده، پذیرفته شده و انجام شده ‌است.

» کد اطلاعاتی (3xx)

این کدها با عدد 3 آغاز می‌شوند. کلاینت برای کامل شدن درخواست نیازمند انجام عملیات اضافی است.

» کد اطلاعاتی (4xx) 

این کدها با عدد 4 آغاز می‌شوند. این گروه از کدها مشخص می‌کنند که کلاینت در درخواست خود اشتباه کرده است.

» کد اطلاعاتی (5xx) 

این کدها با عدد 5 آغاز می‌شوند. سرور در انجام عملیات مربوط به یک درخواست ناسرانجام بوده و با خطا روبه رو خواهد شد.

مزایای پروتکل HTTP :

. HTTP را می‌توان با پروتکل دیگر در اینترنت یا شبکه‌های دیگر اجرا کرد.
. صفحات HTTP در حافظه‌های کامپیوتری و اینترنت ذخیره می‌شوند، بنابراین به سرعت در دسترس هستند.

محدودیت‌های پروتکل HTTP :

هیچ حریم خصوصی وجود ندارد زیرا هر کسی می‌تواند محتوا را ببیند.
یکپارچگی داده یک مسئله مهم است، زیرا هرکسی می‌تواند محتوا را تغییر دهد. به همین دلیل پروتکل HTTP یک روش ناامن است زیرا از روش‌های رمزنگاری استفاده نمی‌شود.

مزایای استفاده از پروتکل HTTPS در طراحی سایت:

بهبود رتبه و سئو سایت در نتایج جستجو
ایمن سازی بیشتر وب سایت و حفظ امنیت داده ها و اطلاعات
استفاده از قابلیت های جدید مرورگر ها
عدم نمایش هشدارهای امنیتی در صفحات ورود
ایجاد احساس امنیت در کاربران سایت
یکی از معیارهای مهم و جدید گوگل برای بهبود رتبه سایت
رمزگذاری اطلاعات میان کاربران و سایت
تشخیص بهتر هویت سایت توسط سایر موتورهای جستجو

معایب استفاده از پروتکل HTTPS »

. هزینه تهیه و استفاده از SSL
. نیاز به دانش فنی برای نصب و راه اندازی این پروتکل
. افت سرعت محسوس به دلیل مشکل کندی سرعت اینترنت ایران
. دریافت سخت SSL به سایت های ایرانی

مراحل تبدیل وب سایت از HTTP به HTTPS :

. خرید یک گواهی SSL و همچنین یک IP اختصاصی از شرکت وب هاستینگ (میزبان وب)
پس از خرید گواهینامه باید آن را نصب و پیکربندی کنید .
. قبل از هر کاری باید از وب سایت کنونی نسخه پشتیبان تهیه نمایید تا در صورت لزوم بتوانید آن را بازیابی کنید .
. تنظیم مجدد تمامی لینک های داخلی از http به https
. بروز رسانی کتابخانه های کد از جاوا اسکریپت، آژاکس و یا هر پلاگین شخص ثالث دیگر
. هدایت تمامی لینک های خروجی از جمله لیست پوشه ها به https
. به روز رسانی اپلیکیشن های htaccess و نیز آپدیت کردن توابع مدیریت سرویس های اینترنتی به منظور هدایت ترافیک از HTTP به HTTPS
. اگر شما از شبکه تحویل محتوا CDN استفاده می کنید باید تنظیمات SSL آنرا بروزرسانی نمایید .
. پیاده سازی صفحه خطای 301 (ریدایرکت )
. به روز رسانی تمامی لینک ها از جمله لینک های ایمیل، با استفاده از ابزارهای اتوماسیون بازاریابی
. به روز رسانی لینک های جستجوی پولی و صفحات اصلی وب سایت
. ثبت نسخه HTTPS سایت در کنسول جستجوی گوگل و نیز سرویس آنالیتیک.

(تفاوت پروتکل http و https)

» HTTP مخفف عبارت Hypertext Transfer Protocol به معنای پروتکل انتقال ابر متن است.

» HTTPS مخفف عبارت Hyper Text Transfer Protocol Secure به معنای پروتکل انتقال ابر متن ایمن است.

» HTTP از ۸۰ درگاه و https از ۴۴۳ درگاه برای ارتباط بهره می‌برد.

» HTTP را می‌توان با پروتکل‌های دیگر در اینترنت یا شبکه‌های دیگر اجرا کرد.

» HTTPS به کاربران اجازه می‌دهد که تراکنش‌هایی در زمینه تجارت الکترونیک ایمن مانند بانکداری آنلاین انجام دهند.

» پروتکل HTTP حریم خصوصی ارائه نمی‌دهد، زیرا هر کسی می‌تواند محتوای را ببیند.

» پروتکل HTTPS امنیت را به صورت یک محتوای رمزگذاری شده ارائه می‌دهد، اما نمی‌تواند مانع از سرقت اطلاعات محرمانه از صفحات ذخیره شده در مرورگر شود.

» وب‌سایت‌هایی که در پروتکل HTTP فعال هستند، گواهینامه SSL ندارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *