سئو و بهینه سازی

کنیبالیزیشن چیست؟

کنیبالیزیشن چیست؟

کنیبالیزیشن چیست؟

کنیبالیزیشن در لغت به معنای همگون خواری کردن است. حال، اگر شما مقالات خود را برای عبارات مشابه سئو و بهینه کنید، ممکن است کلمات کلیدی شما دچار کنیبالیزیشن شود: یعنی شما دارید شانس خود را برای گرفتن رتبه در گوگل از بین می برید.

به عبارت دیگر، مقالات شما با یکدیگر رقابت می کنند و شانس یکدیگر را برای گرفتن رتبه می خورند. گوگل برای هر عبارت جستجو شده ، فقط 1 یا 2 صفحه از یک دامنه را در صفحه نتایج جستجو نمایش می دهد. اگر شما یک دامنه با ارزش بالا (high authorithy) داشته باشید، آن وقت این نتایج ممکن است به 3 تا افزایش یابد.

چرا کنیبالیزیشن در کلمات کلیدی یک مشکل به حساب می آید؟

به نظر شما اگر چند صفحه متفاوت بخواهند برای یک کلمه کلیدی خاص رتبه‌بندی شوند، در نهایت کدام صفحه برای کاربران مناسب‌تر است؟ زمانی‌که ربات‌های گوگل در سایت شما به خزش مشغول هستند مشاهده می‌کنند که چندین صفحه از وب‌سایت‌تان برای یک کلمه‌ کلیدی مرتبط وجود دارند، اما گوگل مجبور است از بین آن‌ها، باارزش‌ترین صفحه را انتخاب کند. در این صورت ممکن است از بین مقاله‌های موجود سایت شما به ازای یک کلمه کلیدی واحد، دو عدد از صفحات شما توسط گوگل در صفحه اول جستجو قرار گیرند. بسیاری از افراد بعد از مشاهده دو لینک از وب سایت‌شان در صفحه اول گوگل خوشحال می‌شوند، اما این موضوع را نمی‌دانند که اگر این مشکل را برطرف کنند ممکن است در رتبه اول گوگل قرار بگیرند و نرخ کلیک CTR بهتری دریافت کنند.

چه زمانی کنیبالیزیشن مشکل ایجاد می‌کند؟

وقتی محتوایی که حول یک کلمه کلیدی می‌نویسید در صفحه دیگری حتی اگر به نحو متفاوتی بیان شود یا از زاویه دیگری به آن نگاه شده باشد می‌تواند منجر به مشکل کنیبالیزیشن شود.
به همین دلیل بهترین راهکار این است که در مورد هر موضوع یک محتوای کامل و طولانی بنویسید نه اینکه محتواهای کوتاه در صفحات مختلف. به عبارت دیگر بهتر است محتوایی را که قرار است در صفحات مختلف منتشر کنید را با هم جمع‌بندی کرده و در یک صفحه انتشار دهید تا با مشکل کنیبالیزیشن مواجه نشوید.
چگونه کنیبالیزشن را تشخیص دهیم؟
اگر مشکوک شدید که سایتتان برای بعضی از کلمات کلیدی دچار کنیبالیزیشن شده بهتر است آن کلمه کلیدی را در گوگل در کنار نام سایت خودتان جستجو کنید. مانند شکل زیر:

Site:example.com “keyword”

به جای example.com آدرس سایت خودتان و به جای keyword کلمه کلیدی مشکوک را قرار دهید.
به نتایجی که گوگل نمایش می‌دهد دقت کنید. چنانچه مقالات مشابهی را – از نظر محتوا و موضوع – به نمایش درآورد به این معناست که این مقالات ممکن است برای این کلمه کلیدی با مشکل کنیبالیزیشن مواجه شده باشند.

چرا کنیبالیزیشن به سئو سایت آسیب می‌زند؟

تا اینجا مهم‌ترین نکته‌ای که برای درک مفهوم همنوع خواری در سئو یاد گرفتیم این است که؛ وجود دو یا چند صفحه با کلمه کلیدی مشابه، تا زمانی که هدف این صفحات یکسان نباشد، به معنای Cannibalization نیست. در این بخش قصد داریم متداول‌ترین مشکلاتی که کنیبالیزیشن در سایت ما ایجاد می‌کند را بررسی کنیم.

» تغییر صفحه پیشنهادی در نتایج جستجو

گاهی اوقات مشاهده می‌کنیم که در نتایج سرچ یک کلمه کلیدی جایگاه داریم؛ اما در طول زمان صفحات مختلفی از سایت ما در صفحه جستجوی گوگل برای آن کلمه کلیدی نمایش داده می‌شوند. در این موارد با مشکل تغییر URL ها در نتایج جستجو رو به رو می‌شویم. مشاهده چنین اتفاقاتی معمولاً به این معنی است که گوگل نمی‌تواند بفهمد که کدام صفحه ما باید برای این کلمه کلیدی جایگاه بگیرد.

پیشنهاد مطالعه: استراتژی افزایش رتبه الکسا سایت

برای مثال یک صفحه از سایت ما که نرخ کلیک بالایی دارد، توسط صفحه دیگر که نرخ کلیک کمتری دارد، کنیبال می‌شود. در نتیجه گوگل مرتباً این دو صفحه را به جای هم در نتایج جستجو نمایش می‌دهد. به این ترتیب صفحه‌ای که هدف اصلی ما برای این عبارت است شانس جذب کاربران بیشتر را از دست خواهد داد.

» نوسان رتبه و جایگاه صفحات در نتایج جستجو

تغییر صفحه هدف معمولا با تغییر جایگاه هم همراه است. در چنین شرایطی، زمانی‌که اطلاعات جمع‌آوری شده را بررسی می‌کنیم متوجه تغییرات ناگهانی در رتبه سایت در یک عبارت خواهیم شد. به‌عنوان مثال یکی از این صفحات در رتبه 4 و دیگری در رتبه 8 نمایش داده شده و جایگاه ما در عبارت هدف به صورت مداوم تغییر می‌کند.

» هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی سخت می‌شود

دو صفحه که هردو پاسخ مناسبی برای کاربر بوده و در نتایج جستجو جایگاه دارند، انتخاب میان آن‌ها واقعا سخت است. حتی هنگام لینک‌سازی داخلی و خارجی نیز نمی‌توانیم تصمیم بگیریم که کدام‌یک پیشنهاد بهتری برای کاربر بوده و باید جایگاه بالاتری داشته باشند.

در این موارد، اعتبار صفحات ما به جای تمرکز روی یک صفحه بین دو یا چند صفحه تقسیم می‌شود و هیچ یک از صفحات به اندازه‌ای قوی نیستند که جایگاه بالاتری کسب کنند.

» جایگاه گرفتن یک صفحه اشتباه

یکی دیگر از مواردی که ممکن است با آن رو به رو شویم، مشکل جایگاه گرفتن یک صفحه اشتباه به جای صفحه مد نظر ما است.

این مشکل معمولاً زمانی رخ می‌دهد که صفحه یک محصول به جای صفحه دسته‌بندی (یا برعکس) در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. برای مثال زمانی که کاربر عبارت “هندزفری بی سیم سامسونگ” را جستجو می‌کند انتظار دارد یک صفحه دسته‌بندی که گزینه‌های متفاوتی در آن نمایش داده شده را ببیند. اگر صفحه مربوط به یک محصول خاص نمایش داده شود، به دلیل محدود بودن انتخاب شانس تبدیل کاربر به خریدار کاهش پیدا می‌کند. (تصویر زیر)

نمایش یک صفحه اشتباه در نتایج جستجو به دلیل کنیبالیزیشن

چگونه کنیبالیزشن را تشخیص دهیم؟

تشخیص این که آیا سایت شما دچار کیوورد کنیبالیزشن شده یا نه، سخت نیست. شما باید سایت خود را در هر کلمه یا عبارات کلیدی که به آن مشکوک هستید که ممکن است چند نتیجه را نمایش دهد، در گوگل جستجو کنید. ابتدا می توانید در گوگل بفهمید که چه مقالات مرتبطی با یک عبارت کلیدی دارید. این کار را می توانید از این طریق بفهمید:

در گوگل جستجو کنید : “site:domain.com “keyword

برای مثال، من در گوگل سرچ می کنم :

آموزش سئو site:wikidemy.ir

آن وقت تمامی مقالات مرتبط با این عبارت، از دید گوگل نمایش داده می شود. بعد می توانید بررسی که کدام مقاله با مقاله مورد نظر شما تداخل دارد و یا به اصطلاح کنیبالیزیشن برای آن اتفاق افتاده است.

کنیبالیزیشن در سئو چه تاثیری دارد؟

پرواضح است که وقتی دو یا چند مطلب دچار همنوع خواری می‌شوند به نوعی زحمات شما برای سئو از دست می‌رود. به جای اینکه صفحات شما با رقبا رقابت کنند درواقع درگیر رقابت با یکدیگر می‌شوند و کاری می‌کنند که رتبه هر دو محتوا افت کند. در صورتی که اگر آنها تجمیع شوند حتی می‌توانند رتبه‌های بهتری را به خود اختصاص دهند.

چگونه میتوان مشکل کنیبالیزیشن در سئو را رفع کرد؟

» لینک سازی داخلی به منظور رفع کنیبالیزیشن در سئو

با یک ساختار لینک سازی داخلی مناسب، شما می توانید به گوگل بفهمانید که کدام صفحه شما مهم تر است و باید با این کلمه کلیدی نمایش داده شود. شما باید از پست هایی که اهمیت کمتری در آن کلمه دارند، به پست اصلی و مهم تر خود لینک بدهید. این گونه (با دنبال کردن لینک ها)، گوگل می تواند متوجه شود که کدام یک از پست های شما اهمیت بیشتری دارد و می خواهید با آن رتبه بهتری بگیرید.

پیشنهاد مطالعه: تکنیک های افزایش رتبه سئو خارجی سایت

ساختار لینک سازی داخلی شما باید به گونه ای باشد که مشکلات مربوط به کنیبالیزیشن در سئو را حل کند. شما باید به این فکر کنید که کدام مقاله شما از اهمیت بیشتری برخوردار است و از مقالات مرتبط دیگر، که از اهمیت کمتری برخوردار اند، به آن لینک بدهید.

» ادغام کردن مقالات (combine articles)

در بیشتر مواقع، بهترین راه حل برای keyword cannibalization، یکی کردن مقالات می باشد. پیدا کردن مقالاتی که روی عبارات کلیدی مشابه تمرکز کرده است. اگر دو مقاله دارند مخاطبان یکسان را به خود جذب می کنند و اساساً بیانگر یک موضوع اند، بهتر است آن ها را ادغام کنید.

هر دو پست را در قالب یک مقاله جامع و فوق العاده بازنویسی کنید. این کار به رتبه بندی شما، کمک شایانی خواهد کرد و همچنین مشکل کنیبالیزیشن سایت شما را حل خواهد کرد. چراکه گوگل مقالات طولانی و خوب را دوست دارد.

در نهایت شما یکی از پست ها را حذف خواهید کرد و دیگری را تبدیل به یک پست جامع و کامل می کنید. و به یاد داشته باشید که فقط دکمه انتقال به زباله دان را فشار ندهید بلکه باید آن پست را ریدایرکت کنید.

کنیبالیزیشن بین ترافیک تبلیغاتی و ترافیک ارگانیک

کنیبالیزیشن معمولاً موضوعی مرتبط با سئو و ترافیک ارگانیک است اما آیا استراتژی‌های تبلیغاتی می‌تواند ترافیک ارگانیک سایت را تحت تأثیر قرار دهد و باعث کنیبالیزیشن شود؟

با اینکه این موضوع عجیب به نظر می‌رسد، اما احتمال رخ دادن آن در موارد خاصی وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *