سایر مقالات آموزشی

گوگل سرچ کنسول چیست؟ و چه کاربردی دارد؟!

گوگل سرچ کنسول چیست؟ و چه کاربردی دارد؟!

گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل سرچ کنسول چیست و چه کار میکند؟ درواقع این ابزار چه کاربردی دارد؟ پیش از این با عنوان گوگل وبمستر تولز نیز شناخته می‌شد، ابزاری ارائه شده توسط گوگل برای بررسی وضعیت وب‌سایت در موتورهای جستجو و مشاهده آماری در این خصوص می‌باشد.

اگر بهینه‌سازی (سئو) سایتتان در موتورهای جستجو برای شما حائز اهمیت است و در خصوص آن مطالعاتی داشتید، حتما با ابزار سرچ کنسول گوگل نیز برخورد داشته‌اید.

این ابزار فوق‌العاده و البته رایگان، آماری مانند بازدیدهای سایت از گوگل، کلیدواژهای جستجو شده، لینک‌ها و بک‌لینک‌ها، صفحات ایندکس شده در گوگل، وضعیت دسترسی ربات خزنده گوگل به وب‌سایت شما، خطاهای احتمالی در دسترسی، خطاهای امنیتی و … را در اختیار شما قرار می‌دهد.

سرچ کنسول چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

این ابزار گزارش های زیادی را برای تحلیل نحوه عملکرد سایت در اختیار ما قرار می دهد. بنابراین با این اطلاعات می توانید به راحتی بفهمید کدام یک از صفحات، ترافیک بیشتر و کدام یک ترافیک کمتری دارد. در این ابزار، ترافیک واقعی کلمات کلیدی و رتبه بندی های گوگل در مورد هر کلمه به راحتی قابل مشاهده است.
سرچ کنسول اطلاعاتی دارد که تقریبا هیچ ابزار دیگری آنها را ندارد. برای مثال ما از طریق آن می توانیم متوجه شویم که:

• کاربران چه کلماتی را در گوگل جستجو کرده و به سایت ما رسیده اند
• از هر کلمه کلیدی دقیقا وارد کدام صفحه سایت ما شده اند؟
• ما چه رتبه ای در نتایج جستجو روی کلمات خاص داریم
• وضعیت افت و رشد جایگاه کلمات کلیدی ما در گوگل طی زمانهای مختلف چگونه بوده است؟
• مشکلاتی از قبیل صفحات 404 در سایت در چه آدرسهایی وجود دارد.
• آیا سایت هک یا توسط گوگل جریمه شده است؟

خزنده های گوگل همیشه در سایت ما حضور دارند. حتی زمانی که ما وارد سایت نشده ایم. پس هر اتفاقی که در سایت رخ دهد، گوگل اولین کسی (یا ابزاری) است که متوجه این اتفاقات می شود. اگر سایت به هر دلیلی دچار مشکل شود، گوگل از آن مطلع می شود و مشکلات را از طریق گوگل وبمستر تولز یا گوگل سرچ کنسول به ما نشان می دهد.

پنج دلیل برای استفاده از کنسول جستجوی گوگل:

شما می‌توانید توسط این ابزار، عملکرد وبسایت خود را در نتایج جستجوی گوگل، زیر نظر بگیرید و همچنین:

» دسترسی

اطمینان حاصل کنید که رباتهای گوگل به سایت شما دسترسی دارند و میتوانند محتوای آن را بررسی کنند.

» حذف از نتایج

به کمک کنسول جستجو میتوانید به گوگل درخواست دهید مطالب جدیدی که در سایت منتشر کرده اید را بررسی کند و همچنین برای مطالبی که نمیخواهید در نتایج جستجو گوگل نمایش داده شوند درخواست حذف آنها را بدهید.

» یافتن محتواهای جذاب

ایجاد و نظارت بر محتواهایی که باعث ارائه نتایج جذاب و بصری در لیست نتایج جستجو گوگل خواهد شد.

» حفظ و نگهداری سایت

توسط این ابزار سرچ کنسول خواهید توانست سایت خود را حفظ و نگهداری کنید بدون اینکه اختلالی در وضعیت سایت در نتایج جستجو گوگل ایجاد شود.

» حل مشکلات فنی سایت

توسط کنسول جستجو گوگل میتوانید مشکلاتی که ممکن است به صحت کارکرد و رتبه سایت ضربه میزنند را شناسایی و رفع کنید.

مزیت های استفاده از گوگل سرچ کنسول:

1- به شما کمک می کند تا صفحات پرترافیک خود را به راحتی شناسایی کنید.

2- با کمک این ابزار می توانید نرخ بالای کلیک (CTR) در برخی از صفحات سایت و محتواها را شناسایی کنید.

3- نرخ متوسط CTR را در برخی از صفحات سایت پیدا کنید.

4- با کمک این ابزار می توانید نرخ CTR سایت خود را به مرور زمان کنترل کنید.

5- می توانید تغییرات سایت را به مرور زمان نظارت و بررسی کنید.

6- میانگین موقعیت سایت در نتایج جستجو را در طول زمان مشاهده و بررسی کنید.

7- عملکرد سایت را در انواع سیستم عامل (گوشی همراه، تبلت و یا رایانه های رومیزی) بررسی و آن ها را با هم مقایسه کنید.

8- عملکرد جستجوی سایت خود را در کشورهای مختلف با هم مقایسه کنید.

9- با کمک این ابزار می توانید بفهمید چرا برخی از صفحات بازدید بیشتری دارند.

10- با کمک این ابزار می توانید دلایل ایندکس نشدن برخی از صفحات سایت را مشاهده کنید.

11- می توانید تعداد صفحات فهرست بندی شده و خطاهای نمایه سازی در سایت را بررسی کنید.

12- مشکلات مربوط به باز شدن سایت در تلفن همراه را شناسایی و آن ها را برطرف کنید.

13- می توانید میزان لینک های کلی سایت را از طریق این سایت مشاهده کنید.

14- از طریق این ابزار می توانید مشخص کنید کدام URL بیشترین بک لینک را دارد.

15- می توانید سایت هایی که بیشترین لینک خروجی و ورودی به سایت شما را دارند، شناسایی کنید.

16- از طریق این ابزار می توانید محبوب ترین متن لنگر را برای لینک های خارجی مشخص کنید.

17- مشخص کنید کدام صفحات بیشترین لینک را دارند.

18- می توانید تعداد لینک های داخلی سایت را به طور کلی شناسایی کنید.

19- با این ابزار می توانید خطاهای نسخه AMP سایت را پیدا کرده و آن ها را برطرف کنید.

20- با این ابزار می توانید ببینید که Google چگونه URLهای سایت شما را مشاهده می کند.

نحوه کار با سرچ کنسول گوگل و بخش‌های مختلف آن:

اما اگر بخواهیم با بخش‌های مختلف این ابزار قدرتمند گوگل سرچ کنسول آشنا شویم، ابتدا باید وب‌سایت خود را ثبت کرده و امکان مشاهده نتایج و آمار را در آن داشته باشیم. در این هنگام، با وارد شدن به صفحه Search Console خواهید دید که آمار مربوط به عملکرد شما نمایش داده شده است. این بخش با نام داشبورد نامیده می‌شود و اولین چیزی است که آن را مشاهده می‌کنید. این صفحه شامل اطلاعات کلی و خلاصه‌ای از مهم‌ترین آمارهای مربوط به وب‌ سایت شماست. شما در این بخش تمامی اطلاعات مهم مانند خطاهای رایج، چگونگی دسترسی کاربران، آمار Site-map، صفحات نمایه‌شده و پربازدید و… را مشاهده می‌کنید. داشبورد در منوی سمت چپ کنسول با نام Overview نمایش داده شده است و اطلاعات جالبی را در خود دارد. این اطلاعات در سه بخش مختلف با نام‌های Performance، Coverage و Enhancements نمایش داده می‌شود.

» Performance در گوگل سرچ کنسول

در آموزش Google Console بخش Performance اطلاعات جالبی درخصوص تعداد کلیک‌هایی که روی صفحات شما شده است، ارائه می‌کند. در کنار این بخش، عبارت Open Report قرار دارد که می‌توانید اطلاعات بسیار دقیق‌تری را نیز در آن مشاهده کنید.

Performance در گوگل سرچ کنسول

این اطلاعات دقیق شامل تمام کلیک‌های روی صفحات شما در یک ماه گذشته، تمامی دسترسی کاربران به هر نحوی به وب‌سایت شما، مقدار CTR میانگین یا نرخ کلیک روی صفحات برحسب درصد، و میانگین موقعیت در نمایش جستجوهای گوگل می‌شود. شما همچنین می‌توانید کوئری‌هایی که در گوگل زده شده و افراد به وب‌سایت شما رسیده‌اند یا بیشترین بازدید از صفحات شما به تفکیک، کشورهایی با بیشترین بازدیدکننده، ابزارهایی که به وب‌سایت شما رسیده‌اند (موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و …) و مواردی ازاین‌دست را در این بخش ببینید.

Performance اطلاعات مشاهده شده در

» Coverage در گوگل سرچ کنسول

بخش دیگر که Coverage نام دارد، برای این ایجاد شده تا شما بتوانید آمار صفحاتی که توسط گوگل ایندکس می‌شوند و یا به هر دلیلی امکان نمایه‌گذاری آن‌ها وجود ندارد را مشاهده کنید. همچنین جزئیات دقیقی از نحوه و دفعات پیمایش صفحات خود را توسط Crawlerهای گوگل ببینید که آمارهای بسیار خوبی را در اختیار شما خواهند گذاشت.
Coverage در گوگل سرچ کنسول

» Enhancement در سرچ کنسول گوگل

در آخرین بخش یعنی Enhancement نیز راه کارهایی برای بهبود وضعیت وب‌سایت شما در deviceها و ابزارهای متفاوت برای شما تدارک دیده شده‌اند.

» Mobile Usability

بخش دیگر در منوهای کناری گوگل، Mobile Usability نام دارد و بیشتر مرتبط با قابلیت نمایش وب‌سایت شما در گوشی‌های همراه هوشمند و دیگر ابزارهاست. بنابراین در این بخش بررسی می‌شود که وضعیت واکنش‌گرایی وب‌سایت شما در چه مرحله‌ای قرار دارد و چه کارهایی را باید برای بهبود آن انجام دهید. وب‌سایت‌های واکنش‌گرا (Responsive) به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که نیاز به اسکرول کردن افقی را برای ابزارهایی مانند تبلت و گوشی همراه هوشمند برداشته شده و تنها با اسکرول عمودی (بالا به پایین) بتوان تمامی عناصر صفحه را مشاهده نمود. قابلیت دیگر این ابزارها این است که تصاویر و رسانه‌های ویدئویی در آن، دارای ابعادی مرتبط با صفحه‌نمایش هستند و به‌جای اینکه یک سایز ثابت داشته باشند، درصدی از فضای مربوط به خود را می‌پوشانند.

این ویژگی می‌تواند جهت نمایش مناسب آن‌ها در گوشی‌ها و تبلت‌ها بسیار مؤثر باشد. از سوی دیگر، این دسته از وب‌سایت‌ها، انعطاف‌پذیری بسیار بالایی در نحوه نمایش دارند و تمامی عناصر صفحه به‌صورت شناور طراحی می‌شوند. توجه کنید که اگر از ویژگی ریسپانسیو بودن وب‌سایت خود صرف‌نظر کنید، لازم است تا چند وب‌سایت را برای نسخه‌های مختلف پلتفرم‌ها (تبلت 10 اینچی، 7 اینچی، موبایل 5 اینچی و …) طراحی کنید که بسیار غیر بهینه و غیرمنطقی است. در بخش Mobile Usability کنسول گوگل هم برای اهمیت بیشتر به ویژگی ریسپانسیو بودن وب‌سایت، مهم‌ترین آمار مربوط با این ویژگی برای مدیران وب نمایش داده می‌شود.

Mobile Usability

» Sitemaps in search console

در منوی کناری گوگل سرچ کنسول، بخشی به نام Sitemaps قرار دارد که آمار دقیق سایت‌مپ وب‌سایت شما را در اختیارتان قرار خواهد داد. یک سایت‌مپ در وب‌سایت شما درواقع لیستی از صفحات وب موجود در آن است که عموماً در قالب شاخه/زیرشاخه قرار داشته و دارای ساختاری درختی و سلسله مراتبی هستند. در یک ساختار درختی، برخی صفحات والد (پدر) صفحات دیگر بوده و برخی از آن‌ها فرزندان صفحات دیگر نامیده می‌شوند. سایت‌مپ‌های وب‌سایت در قالب فایل‌های XML ساختار درختی معرفی‌شده را پیاده‌سازی می‌کنند که توسط پروتکل شناخت سایت‌مپ گوگل طراحی شده است. وجود چنین بخشی در کنسول گوگل نیز به اهمیت این موضوع در بهبود رتبه وب‌سایت اشاره دارد. دلیل اهمیت سایت‌مپ این است که چنین ساختاری باعث ساده‌تر شدن قابلیت استفاده از پرس‌جوهای مختلف گوگل سرچ کنسول می‌شود و می‌توان با یک پرس‌جوی ساده، تمامی فرزندان مرتبط با یک صفحه وب را بیرون کشید و نمایش داد. برای این منظور، در کنسول گوگل هم می‌توانید یک سایت‌مپ جدید ایجاد کنید و از مزایای فراوان آن بهره‌مند شده و حتی تأثیر مستقیم آن را مشاهده کنید.

Sitemaps in search console

» links در گوگل سرچ کنسول

بخش مهم دیگری که در کنسول گوگل وجود دارد، بخش لینک‌هاست که شامل لینک‌های داخلی و خارجی می‌شود. یک لینک داخلی، لینکی است که می‌تواند شما را به صفحه وب دیگری از وب‌سایتی که در آن قرار دارید منتقل کند. برای موتورهای جستجویی مانند گوگل، تعداد لینک‌های داخلی که به یک صفحه خاص اشاره دارند، بسیار مهم بوده و به‌عنوان یک استاندارد و معیار در جهت درک میزان اهمیت آن صفحه قلمداد می‌شود. در سوی دیگر نیز، لینک‌های خارجی قرار دارند که اهمیت آن‌ها نیز کمتر از لینک‌های داخلی نیست.
به‌طورکلی، اگر یک وب‌سایت، لینکی به یک وب‌سایت دیگر ایجاد کند، این نوع را ارتباط یا لینک خارجی می‌گویند. لینک‌های خارجی، تأثیر مستقیمی بر افزایش سئو دارند و به موتورهای جستجو می‌فهمانند که وب‌سایت دارای لینک‌های خارجی زیاد، عموماً وب‌سایت معتبری است. البته این نکته را نباید فراموش کنید که تعداد لینک‌های خارجی زیاد، به‌راحتی توسط گوگل شناسایی شده و وب‌سایت اشاره‌شده را به لیست سیاه خود اضافه می‌کند. شما به‌عنوان یک مدیر وب‌سایت، باید بتوانید لینک‌های خارجی زیادی از وب‌سایت‌های معتبر دریافت کنید تا به‌سرعت در رتبه نمایش وب‌سایت، پیشرفت نمایید. فرایند ایجاد و مدیریت لینک‌های داخلی و خارجی در وب با نام Link Building یا لینک‌سازی شناخته می‌شود. به‌طورکلی باید گفت لینک‌سازی، فعالیتی بسیار مهم در ایجاد بستر مناسب برای مشتریان در جهت دیده شدن بهتر صفحه وب شماست و وقتی کاربر عبارتی را در وب‌سایت شما جستجو می‌کند، علاقه‌مند ‌است که منطبق‌ترین صفحات با درخواست خود را دریافت کند.

در کنسول گوگل نیز بخش‌های مختلفی شامل Top linked pages که نشان‌دهنده صفحاتی است که بیشترین لینک را به شما داده‌اند، Top Linking Sites یا وب‌سایت‌هایی که بیشترین لینک را به آن‌ها داده‌اید، Top linking text یا بیشترین متونی که مرتبط با وب‌سایت شما بوده و در گوگل جستجو شده است و یا Top linked pages یا بیشترین صفحاتی که به آن‌ها لینک شده است، قرار داده شده است. تمامی این موارد، آمار دقیقی درباره لینک‌ها به شما می‌دهد و کمک می‌کند تا وضعیت وب‌سایت خود را بهبود ببخشید. از سوی دیگر، مدیران وب می‌توانند با بررسی لینک‌های خارجی وب‌سایت خود که از وب‌سایت‌های دیگر دریافت کرده‌اند، در صورت اسپم بودن آن‌ها یا داشتن ساختار تبلیغاتی و امکان بلوکه شدن توسط گوگل، سریعاً لینک را از سایت مبدأ پاک‌کنید تا گرفتار جریمه‌های سنگین گوگل نشوید.

links در گوگل سرچ کنسول

Settings

بخش دیگر در منوی سمت چپ کنسول، Settings است که مرتبط با آمار نمایش اطلاعات، تنظیمات مربوط به خروجی دادن و داده‌های وب‌سایت، تنظیمات سفارشی و … را در خود قرار داده است. همچنین بخشی برای ارسال بازخورد یا Feedback در وب‌سایت وجود دارد که می‌توانید بازخورد خود را به گوگل اعلام کنید.

اما دو گزینه جالب دیگر نیز در منوی کنسول گوگل تعبیه شده است که About New Version و Go to the old version نام دارند. منوی درباره نسخه جدید، درواقع به شما جدیدترین تغییراتی را که کنسول گوگل در نسخه نهایی خود داشته است را نمایش می‌دهد. این تغییرات نسبت به نسخه قبل از کنسول، یعنی Google Webmaster Tools نیز برمی‌گردند و با آن مقایسه می‌شوند. برخی از مهم‌ترین تغییرات عبارتند از:
• امکان استفاده از 16 ماه تاریخچه داده‌ای، درحالی که در نسخه قدیمی 3 ماه بوده است.
• اطلاعات دقیق و جزئی درباره یک صفحه وب، شامل میزان پوشش اندیس‌ها، آدرس‌های کانونیکال، قابلیت تطابق با موبایل و…
• پیگیری و ردیابی جریان‌ها برای کمک به نظارت دقیق، بهبود وضعیت، خطایابی، ارسال درخواست و… در صفحات وب
• ابزارهای گزارش‌گیری دقیق و مطمئن در نسخه جدید
• امکان کار روی نسخه‌های موبایلی مختلف

همچنین برای کسانی که هنوز با نسخه جدید گوگل سرچ کنسول راحت نیستند و به ابزارهای فراوان و گسترده آن عادت ندارند، امکان بازگشت به نسخه قدیمی در Go to the old version نمایش داده شده است. بخش old version برای دستیابی به بخش های قدیمی وبمستر تولز می باشد که اطلاعات خوبی برای بهینه سازی صفحات وب در اختیار ما قرار می دهد در ادامه به بررسی این قسمت ها می پردازیم.

» Messages

بخش بعدی، Messages نام دارد که جایی برای نمایش پیام‌های گوگل برای شماست. در این بخش گوگل به شما مهم‌ترین خطاهای وب‌سایت، مشکلات امنیتی حاد و کوچک، پیام‌های پیشنهادی برای بهبود وضعیت و… را نمایش خواهد داد. برای افرادی که نسبت به وضعیت سئوی وب‌سایت خود بسیار حساس هستند، پیام‌های ظاهرشده در این قسمت بسیار مهم و کاربردی خواهد بود. این پیام‌ها درواقع نکاتی هستند که توسط داده‌کاوی و بررسی دقیق برای شما ارائه شده‌اند و امکان دارد که بتوانید آن‌ها را برای کاربردهای مختلفی به کار ببندید تا از هرگونه هک، نفوذ یا کاهش سطح امنیتی در امان باشید.

البته توجه کنید که اگر چیزی برای بررسی وجود نداشته باشد، پیامی نیز برای شما نمایش داده نخواهد شد و این بخش خالی خواهد بود. همچنین پیشنهاد می‌شود که هرگونه پیامی را که مشاهده کردید، جدی بگیرید و برای رفع خطا یا اعلان مربوطه اقدام کنید، چراکه گوگل توجه زیادی به موضوع ارسالی به شما داشته و این ویژگی‌ها می‌تواند اعتبار و رتبه وب‌سایت شما را تغییر دهد.

» Appearance

بخش آخر نیز مرتبط با ظاهر وب‌سایت است و با نام Appearance شناخته می‌شود. این بخش شامل مواردی مانند عنوان لینک، توضیحات اضافی متا، آدرس‌های مرتبط، چینش و آرایش صفحه و… است که برای گوگل بسیار مهم تلقی می‌شود. در واقع با معرفی این بخش، گوگل از شما می‌خواهد تا عنوان مناسبی را برای صفحات خود انتخاب کنید که بسیار مرتبط با آنچه درباره آن صحبت کرده‌اید باشد. هرگونه اختلاف و تفاوت در محتوا و عنوان برای گوگل به منزله Spoil و Spam بودن محتوای شماست و می‌تواند کار دستتان بدهد! بنابراین ظاهر وب‌سایت شما باید مطابق با ساختار استاندارد گوگل باشد و محتوای شما نیز در راستای عنوان انتخابی صفحه قرار داشته باشد. بخش دیگری که برای ظاهر وب‌سایت مهم است، بخش Snippet نام دارد که مربوط به توصیفات (Description) صفحه شما می‌شود. شما باید توصیف مناسبی را در تگ‌های متای صفحه خود قرار داده باشید تا در هنگام پیمایش توسط کراولرهای گوگل، اطلاعات مناسبی درباره صفحات و حوزه کاری شما در دیتابیس گوگل ذخیره شود. نکته مهم دیگر این است که وب‌سایتتان دارای بخشی برای جستجو باشد تا کاربران بتوانند سریع‌تر به مقصود خود برسند. قرار دادن سایت‌مپ، breadcrumbs، ناوبری وب‌سایت و … نیز مانند بخش جستجوی وب برای گوگل مهم هستند و باید حتما آن‌ها را لحاظ کنید تا نمره خوبی از گوگل بگیرید.

Appearance

سخن پایانی

اما در پایان باید گفت که امروزه استفاده از این خدمت جذاب و کاربردی گوگل، به امری ضروری برای داشتن یک وب‌سایت استاندارد و مناسب، مخصوصا برای کسب‌وکارهای اینترنتی، تبدیل‌ شده است. حتماً شما نیز دوست دارید که در مدت‌زمان کوتاهی به پیشرفت در حوزه بازدید وب‌ سایت دست پیدا کنید که برای این منظور، گوگل سرچ کنسول را می‌توان بهترین گزینه برای شما دانست. آنچه گوگل سرچ کنسول در نسخه جدید خود برای مدیران وب فراهم می‌کند، شامل گزارش ارسال محتوای جدید در وب‌سایت، چگونگی دسترسی موتورهای جستجو به آن‌ها، نحوه تمرکز بر روی مطالب پراهمیت‌ تر وب‌سایت، امکان ارائه بهترین راهنمایی‌ها جهت دیده شدن بهتر در نتایج جستجوی گوگل، قابلیت برطرف کردن مشکلات امنیتی وب‌ سایت، بررسی بیشترین ترافیک و چگونگی رسیدن به وب‌سایت توسط عبارات جستجو است. شما با استفاده از این ابزارها می‌توانید که نرخ کلیک‌های خود را افزایش دهید و ترافیک بازدیدکنندگان بیشتری را برای خود رقم بزنید. توجه کنید که کنسول گوگل تنها یک ابزار برای بهبود وضعیت وب‌سایت شما نیست و در واقع راه کاری روشن برای پیشرفت شما در فضای مجازی است. هرچیزی که در این خدمت گوگل وجود دارد، به نوعی مرتبط با استانداردهای سئو در وب‌سایت است و باید آن‌ها را مدنظر قرار دهید؛ بنابراین اگر تاکنون برای وب‌سایت خود و مدیریت صحیح آن اقدامی نکرده‌اید، حتما طبق آنچه در این مقاله ارائه شد، سری به کنسول گوگل بزنید و از قابلیت‌های کلیدی این ابزار نهایت استفاده را ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *