سئو و بهینه سازی

تاثیر هاست بر سئو سایت

تاثیر هاست بر سئو سایت

مفهوم هاست و سئو:

هاست فضایی از یک سرور در وب است که محتوای وب‌سایت در آن به‌منظور دسترسی عموم قرار داده می‌شود. زمانی که آدرس یک سایت را در مرورگر وارد می‌کنیم محتوایی که نمایش داده همان اطلاعات موجود درهاست می‌باشد. یک‌هاست خوب باید همیشه در دسترس بوده، سرعت بالایی داشته و از امنیت مطلوبی برخوردار باشد. این موضوع سبب می‌شود تا سایت میزبانی‌شده بر روی چنین هاستی مستعد رشد و بهبود در نتایج جستجوی گوگل با فرض تأمین بودن ملزومات دیگر باشد.

سئو، به مجموعه اقداماتی که موجب بهبود رتبه و جایگاه کلمات کلیدی سایت در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر بخصوص گوگل که در رأس آنها قرار دارد انجام می‌شود سئو می‌گویند. این مجموعه اقدامات در دو قالب کلی سئوی داخلی و سئوی خارجی مطرح می‌شوند که هرکدام اهمیت بالایی دارند.

درواقع به مجموعه اقداماتی که در داخل سایت انجام می‌شود سئو داخلی و به اقداماتی که خارج از آن انجام می‌شود سئو خارجی گفته می‌شود. این دو عامل به‌شدت مکمل یکدیگر بوده و اگر یکی از آنها به خوبی تأمین نشده باشد سایت نخواهد توانست رتبه خوبی در نتایج جستجوی گوگل به‌دست آورد. درواقع می‌توانیم گوگل را بزرگ‌ترین و بهترین جستجوگر دنیا دانسته و به این موضوع اشاره‌کنیم که گوگل به سئو معنی واقعی آن را بخشیده است.

پارامتر های مهم در انتخاب هاست:

» سرعت «

تقریبا مهمترین و اصلی ترین پارامتر سرعت سایت است! همین سرعت به عوامل متعددی بستگی دارد که ما در اینجا به عواملی مانند برنامه نویسی وب سایت و طراحی سایت که بهینه بودن آن تاثیر زیادی دارد و خیلی موارد بیشتری که مربوط به میزبانی و هاست نیستند کاری نداریم.سرعت سرور تاثیر مستقیمی بر سرعت سایت شما دارد، نه به این معنی که صرفا سخت افزار قوی مثل RAM یا CPU داشته باشید، سرور سریع مستلزم مورد توجه قرار دادن فاکتور های زیادی مثل کانکشن سرعت بالا، پهنای باند مناسب سرور، تعداد سایت پشتیبانی شده هر سرور و از تعداد مهمتر بار ترافیک کنترل شده کل سایت ها و موارد بیشمار دیگری خواهد بود.

بعنوان مثل سروری با صد سایت سبک با بازدید روزانه چند کاربر برای هر سایت شاید بهینه تر باشد از سروری که ۲ سایت سنگین پر ترافیک را مدیریت میکند و شما سومین سایت آن سرور باشید. این افتخار ندارد که سرور شما فقط ۳ سایت را مدیریت میکند.

» موقعیت مکانی «

مکان سرور هم تاثیر زیادی بر سرعت دارد. اگر غالب کاربران سایت شما ایرانی باشند بهتر است سروری ایرانی انتخاب کنید. فاصله جغرافیایی بین بازدید کنندگان و وب سرور هرچقدر کمتر باشد سرعت دسترسی به داده ها و سرعت لود سایت بالا تر خواهد بود.
این پارامتر را به راحتی با انجام چند Ping ساده می توانید درک کنید. از یک سایت با سرور ایرانی پینگ بگیرید و چند پینگ از سایت هایی با مسافت های دورتر مثلا چین، آلمان و یک سرور آمریکایی را آزمایش کنید، زمان بازگشت پینگ جواب دقیق شما را خواهد داد.

» آپ تایم «

مهمترین وظیفه شرکت های ارائه دهنده خدمات هاست آپ تایم است، یعنی سرور همیشه روشن و در دسترس باشد.
آپ تایم یا پایداری به مدت زمان در دسترس بودن یا به اصطلاح بالا بودن سایت آپ تایم سایت یا سرور می گویند. در حقیقت آپ تایم توانایی سرور را در اداره و اجرای وب سایت نشان می دهد. آپتایم پاین لطمه زیادی به سئو سایت میزند، جدا از اینکه بازدیدکنندگان را از دست میدهید، گوگل را هم نا امید میکنید و شاید از لیست پیشنهادش خارج شوید.آپتایم سایت و آپتایم سرور گرچه با هم درگیرند اما تفاوت دارند، آپتایم سرور معمولا بصورت ماهانه محاسبه و مشخص می شود که مثلا از ۳۰ روز که می شود ۷۲۰ ساعت، سرور شما چند ساعت در دسترس است. یعنی اگر در ماه بنا به دلایلی مانند تعویض سخت افزار یا خطاهای احتمالی شبکه ای سرور شما چند ساعت از دسترس خارج شود به آپ تایم ۱۰۰% لطمه می زند. معمولا اپتایم ۹۹% را قابل قبول می دانند و پایداری کمتر از ۹۸% ضعیف بشمار می رود. آپتایم ۹۹% یعنی اینکه در ماه حدودا ۷ ساعت سایت شما از دسترس خارج است.

اما آپ تایم سایت یک پله عقب تر است و ممکن است در صورت برقرار و پایدار بودن سرور شما وب سایت شما مشکلی داشته باشد و بالا نیاید. مواردی مثل خطای برنامه نویسی یا عدم توانایی لود شدن در صورت بار ترافیکی سنگین و غیره. که در صورت بروز این موارد آپتایم سایت شما کم می شود و چیزی که در نهایت مهم است آپتایم سایت خواهد بود.

» امنیت «

تامین امنیت وب سایت و سرور از ملزومات است، شما موظف هستید امنیت سایت خود را تامین کنید و در واقعیت این امر بدیهی سودی برای سئو سایت شما ندارد و در صورت عدم آن متوجه ضرر خواهید شد.

پس سعی کنید حداقل موارد امنیت وب سایت را بشناسید و در تغییر تنظیماتی از هاست که مربوط به امنیت می شود هوشیارانه عمل کنید، چون درست عمل کردن در بحث امنیت وظیفه است و عدم توجه به آن شاید گران تمام شود. مثلا یک مجوز (permission) ساده می تواند برای شما دردسر ساز شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که تامین ۱۰۰% امنیت وب سایت را نمی توانید به تنهایی مدیریت کنید. قسمتی از تامین امنیت مربوط می شود به شرکت میزبانی وب شما که شما حتی به آن دسترسی هم ندارید.

بعنوان مثال اینکه شخصی بر روی سرور اشتراکی هاستی در اختیار دارد در واقع کاربر محلی یا Local آن سرور محسوب می شود و با بازدید کنندگان و کاربران سایت حق دسترسی های متفاوتی دارد و اگر علم و دانش امنیت و شبکه ای هم داشته باشد یک قدم به سایت شما که بر روی همان سرور اشتراکی هستید نزدیک تر می شود، مگر آنکه متخصصین شبکه آن سرور فکر همه جا را کرده باشند و اجازه دسترسی هر کاربر فقط در محدوده ی همان هاست و همان وب سایت محدود شده باشد.

و بسیاری موارد دیگر که در بحث امنیت و شبکه که در صورت عدم علم به آن ها مورد سو استفاده قرار میگیرند. پس باید از لحاظ امنیتی هم شرکت میزبان وب سایت شما از درجه اهمیت زیادی برخوردار باشد.

» IP هاست یا سرور «

اول به این نکته توجه داشته باشید که شما از هاست اشتراکی استفاده میکنید و یا سرور اختصاصی دارید، هاست های اشتراکی همزمان تعدادی سایت را بر روی یک سرور و آی پی مشترک مدریت میکنند و سرور اختصاصی مخصوص یک یا چند سایت مرتبط با هم خواهد بود. اگر از هاست اشتراکی استفاده کنید این نگرانی وجود دارد که ip سرور شما در لیست سیاه گوگل و دیگر موتور های جستجو قرار بگیرد و شما را بعنوان اسپم بشناسد، اگر دیگر سایت های روی سرور شما آلوده باشند و اقدام به انتشار ویروس یا اسپم کرده باشند به ضرر شما هم تمام می شود.

تاثیر هاست بر سئو سایت:

هاست به‌صورت کاملاً مستقیم تأثیری در سئو سایت ندارد اما موضوعی که حتماً باید به آن توجه داشته باشید این است که هاست به‌صورت غیرمستقیم تأثیر بسیار زیادی داشته و نباید از آن غافل شد. عبارت مناسبی که می‌توان برای هاست در نظر گرفت همان زیرساخت است!

درواقع سایتی که وجود دارد و می‌خواهد نتیجه خوبی در سئو به‌دست آورد بر روی‌هاست قرار داشته و وضعیت مواردی نظیر سرعت، امنیت، پایداری و سازگاری روی سایت تأثیر خواهند داشت. بدیهی است اگر موارد ذکرشده به شکل مطلوبی تأمین شوند زمینه پیشرفت سایت نیز فراهم می‌شود اما درصورتی‌که به خوبی تأمین نشوند حتی در بهترین حالت ممکن نیز سایت نخواهد توانست توفیق چندانی در سئو به‌دست آورد. در زیر به فاکتورهای هاست باکیفیت اشاره خواهیم کرد:

پایداری » حداقل میزان آپتایم ماهانه باید 99.9 درصد باشد و کمتر از این مقدار مورد قبول نمی باشد.

سرعت» سرعت دسترسی هاست باید مناسب بوده و سایت در حالت بهینه سرعت بالایی داشته باشد.

امنیت» امنیت هاست زیرساخت لازم برای امنیت سایت را فراهم می کند و اهمیت بالایی دارد.

سازگاری» هاست باید با سیستم مدیریت محتوای مورد استفاده کاملا سازگار باشد.

پشتیبانی» شرکت هاستینگ می بایست بصورت 24 ساعته از سرویس مورد ارائه خود پشتیبانی نماید.

موقعیت» هر قدر موقعیت هاست به اغلب کاربران خود نزدیکتر باشد وضعیت بهتری خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *