سئو و بهینه سازی

HEO چیست؟!

HEO چیست؟!

منظور از HEO چیست؟

در زمینه سئو عموما بر روی محتوای سایت و منحصر بفرد بودن آن کار می شود، اما در HEO به بهینه سازی ظاهر سایت و چیدمان آن پرداخته می شود. اگر بر روی طراحی یک سایت کار می کنید و یا کسب و کار اینترنتی دارید و می خواهید به سایتتان رونق دهید باید بدانید که اهمیت HEO در این زمینه به اندازه SEO بسیار زیاد بوده و باید به آن توجه شود. اصطلاح HEO مخخف کلمات Human Experience Optimization به معنای بهینه سازی تجربه کاربری بوده و در میان طراحان سایت به تجربه بهینه سازی چیدمان سایت معروف است. به همان اندازه که در بهینه سازی و رونق سایت خود به قوانین و اصول سئو اهمیت می دهید، باید از اصول هئو نیز بهره گیری کنید تا امتیاز بهتری در گوگل بدست آورید، زیرا برای گوگل کاربر پسند بودن محتوای سایت و به طور کلی نیاز کاربر اولویت دارد، پس باید وب سایتی که طراحی می کنیم برای کاربر بهینه باشد.

همانطور که از نام آن پیداست “بهینه سازی چیدمان سایت” یا همان هئو نحوه صفحه آرایی، چیدمان عکس و متن در کنار هم، استفاده از رنگ های مناسب، انتخاب فونت های مناسب، به کار بردن عنوان های جذاب و مسائلی از این قبیل را در بر می گیرد، علت اصلی اهمیت چیدمان سایت دانش روانشناسی است که می گوید ما انسان ها در مواجهه با جسم، فرد، عکس و یا مطلب خاصی ابتدا به ظاهر آن توجه می کنیم به همین دلیل طراحان می بایست علاوه بر مسائل سئویی مانند به کار بردن کلمات کلیدی، لینک ها و محتوا به زیبایی صفحه و چیدمان آن نیز دقت داشته باشند به صورتی که صفحه وب سایت برای کاربر خسته کننده یا گیج کننده نباشد و در مقابل باید به گونه ای طراحی شود که برای افرادی که وارد صفحه مورد نظر می شوند جذاب و دعوت کننده باشد و با رنگ های آزار دهنده یا متن های خشک و طولانی باعث نشود کاربر به سرعت صفحه را ترک کند. بنابراین اگر می خواهید سایت پربازدید داشته باشید و یا یک طراح سایت حرفه ای باشید باید به این نکات مهم و حساس توجه داشته باشید.

تفاوت Heo و Seo سایت:

در حال حاضر شرکت سئو فرا بر این باور هست که شما با اصطلاح SEO (بهینه سازی موتورهای جستجو) آشنا هستید و اهمیت پیروی از آن برای بهبود موقعیت خود در صفحات نتیجه موتورهای جستجو را درک می کنید. با این حال، اصطلاح کمتر رایج که ممکن است با آن آشنا نباشد HEO می باشد.

در علم سئو به محتوای سایت وارتباط و بهینه سازی محتوای آن پرداخته می شود این در حالیست که در هئو به علم طراحی سایت ونکات ظاهری و ساختاری یک سایت پرداخته می شود و در واقع تنها عاملی است که کاربران را به غالب گرافیکی سایت جذب می نماید .اما باید بدانیم که هئو در کنار رعایت موارد سئو است که معنا و مفهوم پیدا میکند تا هم طراحی سایت و هم محتوای آن برای کاربران جذاب باشد .

تاثیر فوق العاده Heo بر روی بازاریابی محتوا:

در گذشته معمولا مهم ترین عامل برای بازاریابی محتوا سئو بود و تلاش بر این بود که در محتوای تولید شده برای یک سایت تعداد کلمات کلیدی دقیقی به کار رود و نکات این چنینی در محتوا رعایت شود اما امروزه تمرکز اصلی موتورهای جست و جو بر روی کاربرانی است که وارد وب سایت شما می شوند و به همین دلیل شما باید نهایت تلاش خود را به کار گیرید تا بتوانید رضایت آن ها را جلب کنید، این جاست که تاثیر Seo و Heo تقریبا به یک اندازه مشاهده می شود و شما می توانید ببینید که Heo چقدر در دنیای بازاریابی دیجیتال امروزی مهم است. ما گفتیم که تاثیر Seo و Heo تقریبا یکسان است اما چگونه؟ امروزه موتورهای جست و جو روش هایی را به کار می گیرند که رضایت کاربرانی که وارد وب سایت شما می شوند تا از محتوای مشخصی بازدید کنند سنجیده می شود، در صورتی که شما نتوانید در زمینه Heo موفق عمل کنید کاربرانی که وارد وب سایت شما می شوند از محتوای شما راضی نخواهند بود چرا که این محتوا نتوانسته است که آن ها را به خود جذب کند بنابراین این جاست که شما متوجه می شوید که باید حتما به Heo توجه ویژه ای داشته باشید.

منظور از اصول HEO چیست؟

– رعایت فونت ها و سایزهای تمامی متن ها و نوشته ها
– استفاده از عکس هایی که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند
– استفاده از رنگ های مناسب و جذاب با توجه به زمینه فعالیت سایت
– داشتن منو ساده و قرار گرفتن آن در سمت راست برای سایت های فارسی و همچنین در سمت چپ برای سایت های انگلیسی
– سایت باید به صورت کاملا واکنش گرا طراحی شود
– طراحی پارالاکس
– داشتن هدر مناسب
– کاهش زمان بارگذاری که یکی از فاکتورهای مهم برای گوگل می باشد، پس حتما اندازه تصویر را بهینه کنید
– استفاده از طرح های ساده
– صفحه آرایی و چیدمان سایت
– آسان بودن مراحل خرید
– دسته بندی مطالب و درج خلاصه آنها
– لینک دهی صحیح در داخل سایت

یک نکته مهم برای رعایت Seo و Heo در کنار هم:

توجه داشته باشید که شما باید از Seo و Heo در کنار هم استفاده کنید، در صورتی که سعی داشته باشید به تنهایی از سئو استفاده کنید نمی توانید کاربران خود را راضی کنید و در صورتی که سعی کنید به تنهایی از Heo استفاده کنید هم نمی توانید در لیست موتورهای جست و جو بالا بیایید. شاید در ابتدا گمان کنید که رعایت هر دو Seo و Heo در یک محتوا کار سخت و حتی غیر قابل انجامی باشد ولی باید بدانید که می توانید با کمک افراد حرفه ای در این زمینه این کار را به راحتی انجام دهید. یک نکته بسیار مهم که می توانید در Seo و Heo در کنار هم استفاده کنید این است که سعی کنید از تصاویر مختلف هم در محتواهای خود استفاده کنید. استفاده از تصاویر با کیفیت و بهینه سازی شده علاوه بر این که تاثیر بسیار زیادی بر روی سئوی محتوای شما دارد باعث می شود تا کاربران نیز از مطالعه محتواهای شما خسته نشوند. شما می توانید با استفاده از تصاویر جذاب و با کیفیت در Seo و Heo به صورت همزمان موفق شوید

نمات موثر هنگام پیاده سازی HEO سایت:

_ صفحه آرایی و چیدمان مناسب عناصر در صفحه
_ استفاده از عکس و تصویر های مناسب
_ انتخاب رنگ و فونت خوانا و زیبا
_ طولانی نبودن عناصر صفحه سایت
_ داشتن خلاصه ای از مطالب
_ انتخاب هدر مناسب
_ درج تاریخ برای اخبار و مطالب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.