سئو و بهینه سازی

HTML چیست و چه کاربردی دارد؟

html چیست و چه کاربردی دارد؟

اچ تی ام ال چیست؟

HTML مخفف Hyper Text Markup Language بوده و در فارسی به آن زبان نشانه‌ گذاری ابرمتن می‌گویند. دقت کنید که HTML یک زبان برنامه نویسی نیست، بلکه یک زبان نشان‌گذاری یا Markup language به حساب می‌آید. کدنویسی با  HTML قدم گذاشتن در جای پای بزرگان وب و شروع ساخت سایت‌های شگفت‌انگیز است.

html مخفف چیست؟

زبان نشانه گذاری html مخفف HyperText Markup Language است.

HyperText روشی است که شما با استفاده از آن، وب‌گردی می‌کنید. با کلیک بر روی متن ویژه‌ای به نام لینک‌‎های پیوندی یا Hyperlink که شما را به صفحه دیگری، هدایت می‌کند. یعنی می‌توانید هر زمان که می‌خواهید با کلیک کردن روی پیوندها به هر مکانی در اینترنت بروید. هیچ نظم و ترتیب خاصی برای انجام کارها وجود ندارد.
Markup همان کاری است که برچسب های اچ‌تی‌ام‌ال همراه با متن درون آن، انجام می‌دهند. آنها آن را به عنوان نوع خاصی از متن، علامت گذاری می‌کنند (به عنوان مثال متن italicised).
اچ تی ام ال یک زبان است و مانند زبان‌های دیگر، کلمات و روش‌های خود را دارد.

تاریخچه HTML:

زبان HTML برای تبادل اطلاعات بصورت رمزنگاری شده در دنیای اینترنت استفاده میشود. در سال 1989 میلادی تیم برنرز-لی  (Tim Berners-Lee) با انتشار زبان HTML، شبکه جهانی وب را اختراع می کند. جالب است بدانید که شبکه جهانی وب زندگی خود را در CERN، یک آزمایشگاه فیزیک ذرات در ژنو آغاز کرد. تحقیقات فیزیک ذرات اغلب شامل همکاری بین موسسات از سراسر جهان است. CERN یک مکان ملاقات برای فیزیک دانان در سراسر جهان است که در آن به تبادل ایده ها، تفکرات و دیدگاه های خود می پرداختند. ایده این تفکر از آنجایی نشئت گرفت که تمامی دانشمندان فیزیک در این آزمایشگاه جمع میشدند تا با یکدیگر به تبادل اطلاعات بپردازند در این میان شخصی به نام «برنرز- لی» تصمیم گرفت که راه حلی را ارائه دهد تا بتوانند از ایده های  تمامی فیزیکدانان  در سراسر دنیا استفاده کند بدون اینکه نیازی به حضور فیزیکی آنها در آزمایشگاه  باشد. ایده این شخص باعث تحولی در دنیای اینترنت و پیدایش زبان HTML، پروتکل امنیتی مانند HTTP و بوجود آمدن آدرس های اینترنتی یا URL شد.

با گذشت زمان شیوه ی تعریف و کد نویسی HTML دست خوش تغییرات و توسعه های متعددی تا به امروز شده است. از اولین روزهای پیدایش وب نسخه های زیادی از HTML به وجود آمده است.

معرفی نسخه های HTML:

» HTML 1.0:

اولین نسخه از HTML در سال 1991 به بازار معرفی شد که در قالب نوشتاری و ارئه مطالب بسیار محدود بود. که تنها در آن 18 برچسب HTML وجود داشت.

» HTML 2.0:

نسخه دوم HTML در سال 1995 به بازار معرفی شد و اولین نسخه استاندارد شده توسط توسط بنیاد IETF بود. در این نسخه تمام ویژگی های نسخه قبل پشتیبانی می شد اما چند ویژگی جدید به آن اضافه شده بود و بسیاری از ویژگی های اصلی HTML را برای اولین بار تعریف کرد.

» HTML 3.2:

به منظور استاندارد شدن زبان های نرم افزاری لازم برای وب، کنسرسیوم جهانی وب (به اختصار W3C) در سال 1994 تاسیس شد. ریاست این شرکت به دست برنز-لی است.اولین کا آنها به نام WILBUR بود که بعد ها به عنوان HTML 3.2 شناخته شد. این نسخه در ماه ژانویه 1997 همرا با CSS ارائه شد. معرفی HTML با CSS یک انقلاب بزرگ در دنیای HTML به شمار می رفت و امروزه تمام مرورگر ها از آن به طور کامل پشتیبانی می کنند.

» HTML 4.01:

در بیست و چهارم دسامبر سال 1999 این نسخه توسط W3C به صورت رسمی ارائه شد. برای رفع برخی از مشکلات که در نسخه های قبل به وجود آمده بود این نسخه از HTML ارائه شد. HTML 4.01 یک تحول و تغییر عمده و تکامل زیادی نسبت به نسخه های استاندارد قبلی با خود به همراه داشت از جمله این تغییرات می توان به، اضافه شدن تنظیمات بیشتر برای مالتی مدیا، امکاناتی برای بهتر اجرا کردن CSS، جای دادن زبان های اسکریپتی و به کارگیری جداول اشاره کرد.

» XHTML:

W3C در اوایل قرن بیستم نسخه XHTML را به بازار معرفی کرد. W3C در تاریخ 26 ژانویه 2000 آن را به عنوان استاندارد مشترک با HTML 4.01 معرفی می کند. در واقع XHTML یک زبان جداگانه است که به شکل فرمول بندی شده HTML 4.01 خود را نشان می دهد. با ظهور این نسخه از HTML دست طراحان وب به مراتب بازتر شد تا بتوانند وب سایت های بهتری به نمایش بگذارند. این استاندارد تفاوت های قابل توجهی نسبت به نگارش های قبلی داشت.مهم ترین تفاوت سخت گیرانه بودن XHTML در مقایسه به HTML است.و تمامی محدودیت های ایجاد شده با ورود XHTML باعث شد تا توجه همگانی روبه آن کاهش یابد و تمایل به استفاده از استاندارد جدید و منعطف HTML5 افزایش یابد.

» HTML5:
در سال 2014 اخرین نسخه HTML، با نام HTML5 به دنیای وب معرفی شد که همچنان این نسخه در حال توسعه است. عناصر و ویژگی های به کار رفته در این نسخه بی نظیر است. یکی از ویژگی های مهم  HTML5 مشخص نمودن نوع محتوا است که می تواند تحولی عظیم برای موتور های جستجو و ایندکس شدن مطالب باشد.

دلایل استفاه از HTML:

برای اینکه بتوانیم مطالبی که روی صفحه وب خود قرار میدهیم را بصورت سازماندهی شده و شکیل و خوانا نمایش دهیم که خواننده از وب سایت ما استقبال کند باید از تگ های HTML استفاده کنیم.
برای مثال یک فایل Word را در نظر بگیرید که در آن نوشته های خود را تایپ کرده ایم حالا برای نمایش زیباتر و خواناتر نوشته های خود باید قوانین نوشتاری را اعمال کنیم.
تصور کنید برنامه Word را باز می کنیم و شروع می کنیم به تایپ کردن و حالا بخش هایی که مهم هستند را Bold می کنیم یا رنگ آن را تغییر می دهیم و یا هر تغییری که می دهیم و این فایل را برای فردی ارسال می کنیم.حال اگر طرف مقابل نرم افزار Word را در اختیار داشته باشد دقیقا همان چیزی که ما ارسال کردیم را مشاهده می کند و کاملا متن را متوجه می شود مثلا متوجه می شود این بخش از متن Bold شده یا هر تغییری را متوجه می شود.
اما اگر طرف مقابل نرم افزار Word را نداشته باشد به هیچ وجه متن را به صراحت متوجه نمی شود.
در آن زمان تلاش بر این بود که وقتی یک داده ی متنی را از مبدا میفرستیم، در مقصد نیز به همان شکل اولیه دریافت شود درحالیکه در بین راه قابل رویت نباشد.
به همین دلیل با یکسری علامت ها به توافق رسیدند که داخل متن از آنها استفاده می کردند. برای مثال اگر در هر دو طرف یک کلمه ای علامت Star (*) میگذاشتند یعنی آن کلمه Bold شده است.
این علامت ها کافی نبودند و محدود بودند، از طرفی علامت گذاری کار سختی بود، مشکل دیگه ای هم وجود داشت و آن پردازش این علامت ها در مقصد بود. در نتیجه علامت ها را اسم دار کردند، مثلا اگر می خواستند کلمه ای را Bold کنند دو طرف کلمه را B میگذاشتند.
باز هم مشکلی که پیش آمد این بود که به طور مثال در کلمه Boy Book معلوم نیست کدام B علامت و کدام مخصوص خود کلمه است.
بنابراین از آن زمان به بعد علامت ها را به این صورت درسمن داخل علامتهای کوچکتری، بزرگتری قرار میدهند.
این علامت ها در HTML به عنوان تگ شناخته میشوند .به طور کلی زبان HTML از یک سری تگ هاتشکیل شده است، که کمک میدهند اجزای صفحه سایت خود را طراحی کنیم. امروزه همه ی سایت های موجود، در سورس کد خود تگ HTML دارند. اصلا نمی توان سایتی را پیدا کرد که HTML نداشته باشد.مشکل بعدی پردازش متن در سمت مقصد(Client) بود که شرکت هایی مانند مایکروسافت آن را برطرف کردند. این شرکت ها مرورگر را نوشتند که وظیفه اش فقط پردازش تگ ها و تبدیل آن ها به شکل واقعی آن ها است.
پس برای یاد گیری این زبان کافی است تگ های آن را فرا گرفت و ساختار آن را بلد بود. این زبان به هیچ کامپایلری احتیاج ندارد و فقط توسط یک مرورگر اجرا می شود. می توان به راحتی تگ ها را در نرم افزار NotePad نوشت و اجرا کرد.

مزایای HTML :

» قابلیت اجرا در تمام مرورگرها
» یادگیری آسان و لذت‌بخش
» متن باز و رایگان بودن
» ادغام آسان با زبان‌های سمت سرور مثل php

معایب HTM :

» نیاز به طراحی جداگانه هر صفحه به دلیل نبود قواعد منطقی برنامه نویسی
» استاتیک بودن و وابستگی به زبان‌های سمت سرور برای تعامل با کاربر
» ضعف در پشتیبانی از مرورگرهای قدیمی


عناصر چند رسانه ای :

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *