سئو و بهینه سازی

معرفی ویروس ماکرو

معرفی ویروس ماکرو

ویروس ماکرو چیست؟

ویروس ماکرو نوعی ویروس رایانه ای است که با زبان ماکرو با برنامه های نرم افزاری مانند Microsoft Excel و Microsoft Word نوشته می شود. از آنجا که ویروس ماکرو به همان زبان نوشته شده است ، نه تنها می تواند اسناد شما را آلوده کند ، بلکه می تواند به نرم افزارهای رایانه شما آسیب برساند.

ویروس های ماکرو کد مخربی را در ماکروهای موجود در این برنامه های نرم افزاری جاسازی می کنند ، بنابراین ویروس به محض باز شدن اسناد اجرا می شود. آنها معمولاً از طریق ایمیلهای فیشینگ که دارای پیوستهایی با کد مخرب هستند ، پخش می شوند. بیشتر اوقات ، آنها سعی می کنند تمام اسناد موجود در رایانه شما را آلوده کنند.

شاید با نگرانی بیشتر ، ویروس می تواند به حساب ایمیل شما دسترسی پیدا کند و پیوست آلوده را به تمام مخاطبین شما ارسال کند. از آنجا که ایمیل به نظر می رسد از طرف شما است ، احتمالاً مخاطبین شما آن را باز می کنند ، به همین دلیل ویروس های ماکرو می توانند به سرعت گسترش پیدا کنند.

ویروس های ماکرو چگونه کار می کنند؟

ویروس های ماکرو با تعبیه کد مخرب در اسناد ، صفحات گسترده و سایر پرونده های داده کار می کنند. غالباً ، یک ویروس ماکرو می تواند با جایگزینی دستورات معمولی با کد مخرب ، رایانه شما را آلوده کند. بنابراین ، اگر سیستم شما به ویروس ماکرو الوده شده ، با انجام کارهای عادی روزمره ، مانند ویرایش یک فایل Word یا باز کردن ایمیل هایتان ، هم ویروس فعال میشود. ویروس دستورات شما را نادیده می گیرد و به رایانه شما می گوید که کار دیگری انجام دهد.

چگونه می توان فهمید که کامپیوتر من ویروس ماکرو دارد؟

شناسایی ویروس های ماکرو بسیار دشوار است .از آنجا که ویروس های ماکرو تمایل به آلوده کردن پرونده ها دارند ، بنابراین همیشه ارزش دارد که مراقب هرگونه فعالیت غیرمعمول در اسناد و صفحات گسترده خود باشید. اگر هر قالب بندی ، متن تغییر یافته یا حذف شده ، تصاویر اضافی یا پرونده های جدیدی را که ایجاد نکرده اید ، مشاهده کنید ، ممکن است رایانه شما الوده به ویروس ماکرو باشد.

علامت واضح دیگر این است که اگر کسی در لیست مخاطبین ایمیل شما باشد و می گوید ایمیل عجیب و غریب از حساب شما دریافت کرده است. معمولاً این ایمیل ها قالب بندی یا فرم بندی عجیب و غریب دارند و پیوست مشکوکی دارند. اگر چنین اتفاقی افتاد ، به مخاطبین خود بگویید که ایمیل یا پیوست را باز نکنند تا ویروس ماکرو به رایانه آنها ارسال نشود.

اگر نگران ویروس ماکرو هستید ، می توانید یک ضد ویروس یا بدافزار را در رایانه خود اجرا کنید. شناسایی آن ممکن است مدتی طول بکشد ، اما لازم است این بررسی ها را انجام دهید تا ببینید رایانه شما بدون ویروس است.

پیشنهاد مطالعه: بد افزار روت کیت چیست؟

چگونه می توان ویروس ماکرو را حذف کرد؟

اگر کامپیوتر شما ویروس ماکرو دارد ، بسیار مهم است که در اسرع وقت آن را حذف کنید تا از گسترش بیشتر جلوگیری کند.

اول از همه ، رایانه خود را در حالت Safe Mode مجدداً راه اندازی کنید. سپس نرم افزار آنتی ویروس خود را اجرا کنید تا به شما در حذف بدافزار کمک کند. در وهله اول اکثر برنامه های ضد ویروس قابل اعتماد ،از بارگیری بدافزار در رایانه شما توسط ماکرو جلوگیری می کنند. و اگر ویروس ماکرو دارید ، می تواند به شما در حذف آن کمک کند.

چگونه می توان از ویروس ماکرو در Microsoft Office خلاص شد؟

اگر فکر می کنید یکی از پرونده های Microsoft Word یا Excel شما دارای ویروس ماکرو است ، سند را در حالت ایمن باز کنید.

سپس View را انتخاب کرده و روی آیکون Macros دوبار کلیک کنید. از آنجا به Organizer رفته و سپس از کشویی برای یافتن پرونده آلوده استفاده کنید. سپس ، تنها کاری که باید انجام دهید حذف آن است و باید آن را از پرونده حذف کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *